Reklama

Niedziela Przemyska

Caritas. Apostolat wśród dzieci i młodzieży

Niedziela przemyska 15/2019, str. VI

Archiwum Caritas

Kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, na dziesięć lat – sadzi las, kto myśli o dalekiej przyszłości – kształci i wychowuje dzieci i młodzież

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywołana sentencja i wyrażona w niej mądrość staje się przedpolem w poznaniu kolejnej placówki prowadzonej przez Caritas, ponieważ dzieci i młodzież stanowią szczególną kategorię osób objętych patronatem i troską tej kościelnej agendy.

Zapraszam do poznania szczegółów dotyczących funkcjonowania świetlicy socjoterapeutycznej w Sanoku. Placówka ta, mieszcząca się przy ul. Grzegorza 5 (budynek plebanii przy farze), działa od 1 kwietnia 2017 roku. Uczestnikami prowadzonych w niej zajęć są osoby w wieku od 10 do 18 lat. Świetlica funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19. Obecnie z placówki korzysta ponad 60 podopiecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pracownikami świetlicy są wykwalifikowane osoby: wychowawcy, instruktorzy tańca i muzyki, lektor języka angielskiego, informatyk oraz specjaliści: psycholog, terapeuta i pedagog. Wszyscy oni nastawieni są na kontakty z dziećmi i pomoc w każdej sytuacji nie tylko szkolnej, ale także osobistej, rodzinnej.

Celem prowadzonych w świetlicy zajęć jest przede wszystkim wyrównywanie zaległości w nauce, pomoc w odrabianiu zadań szkolnych, eliminacja zachowań niestosownych, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności, stymulowanie wśród młodego pokolenia rozwoju zainteresowań, zdolności oraz nauka czynnych form wypoczynku. Zadaniem podejmowanych w placówce aktywności jest także pomoc w prawidłowym nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jak również kształtowanie relacji w rodzinie. Działania socjoterapeutyczne i profilaktyczne mają na celu wesprzeć podopiecznych w poznaniu różnych metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze złością oraz wyrażania swoich emocji. Podejmowane działania mają także na celu jak najlepsze przygotowanie podopiecznych do dorosłego życia, przez zdobywanie wiedzy o świecie oraz kształtowanie odpowiednich postaw. Wychowawcy uczą także właściwych zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych przez promowanie nawyków zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz unikania stosowania używek.

Reklama

Wśród systematycznych zajęć realizowanych w placówce warto wymienić: lekcje z języka angielskiego, informatyki, muzyki i tańca. W czasie lektoratu wychowankowie rozwijają swoje umiejętności językowe, rozbudzają ciekawość poznawczą, wzbogacają słownictwo, przygotowują się do wykorzystywania języka angielskiego w sytuacjach życiowych oraz zwiększają poczucie pewności w komunikacji językowej. Na zajęciach z informatyki uczniowie rozwijają zainteresowania związane z technologią informacyjną i robotyką, kształcą zdolności intelektualne oraz logiczne myślenie. Zajęcia taneczne i muzyczne zaś wpływają na rozwój sprawności ruchowej, kształcą poczucie przynależności narodowej i kulturowej, rozwijają wrażliwość i percepcję muzyczną. W świetlicy organizowane są także różnego rodzaju gry rekreacyjno-sprawnościowe, wycieczki turystyczne, rajdy. Pracownicy i wychowankowie czynnie włączają się także w wydarzenia związane z życiem lokalnych wspólnot, uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz kulturalnych.

Świetlica socjoterapeutyczna to nie tylko miejsce sprzyjające nauce czy zdobywaniu wiadomości, ale przede wszystkim środowisko, w którym człowiek może sprawnie rozwijać swoje człowieczeństwo, budować dojrzałe relacje, aktywnie i pożytecznie spędzać czas, a to z kolei przekłada się na jakość funkcjonowania młodego pokolenia zarówno w domu, szkole, jak i w całym układzie powiązań społecznych.

Wszystkich zainteresowanych rodziców, nauczycieli, pedagogów, duszpasterzy oraz uczniów zapraszamy do kontaktu.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-10 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak mówić młodym o „tych sprawach”

Adobe Stock

Rozpoczęty rok szkolny i katechetyczny na nowo prowokuje do refleksji na temat edukowania młodzieży w sferze seksualności i rodziny.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Z modlitwą i śpiewem na ustach

2024-06-22 11:49

Katarzyna Krawcewicz

Dziś rano spod konkatedry wyruszyła pierwsza międzyparafialna piesza pielgrzymka przez Zieloną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej