Reklama

Rodzina

O filarach wychowania dzieci w abstynencji

Julia A. Lewandowska

Wzajemna miłość rodziców i dzieci, poczucie bezpieczeństwa oraz żywy kontakt z Bogiem – to filary wychowania najmłodszych w abstynencji od alkoholu i innych używek – przypomina ks. Marek Dziewiecki. Znany psycholog i duszpasterz młodzieży jest autorem katechez przygotowanych na każdy dzień Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 21 lutego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym tematem tegorocznego 48. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu do troska o abstynencję dzieci, o ich wychowanie nie tylko w trzeźwości, ale właśnie w abstynencji. Dlatego, że jedyną formą trzeźwości w wieku rozwojowym jest całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychotropowych.

Troska o abstynencję dzieci powinna być troską nie tylko rodziców i całych rodzin. Jest także w centrum uwagi Kościoła i powinna być troską całego narodu. „Dzieci są bowiem skarbem narodu, nie tylko samej rodziny. Od ich wychowania zależy los zarówno poszczególnych rodzin, jak i całych społeczeństw” – zauważa ks. Marek Dziewiecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Psycholog zwraca uwagę, że informacje na temat kontaktów dzieci i młodzieży z substancjami uzależniającymi, w tym alkoholem, są alarmujące. - Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, badań socjologicznych, czy zwykłej obserwacji w szkołach wiemy, że coraz mniej dzieci rozwija się w abstynencji. Dane ze szkół gimnazjalnych są wręcz przerażające – okazuje się, że tylko kilka procent gimnazjalistów nigdy nie miało w ustach alkoholu, a znaczna część sięga po niego regularnie i upija się – mówi ks. Dziewiecki.

„Aż nie chce się cytować tych danych, choć trzeba to zrobić – co czwarta 15-latka i co trzeci 15-latek sami przyznają, że w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej raz upili się. Problemy są zatem dramatyczne, co w tej sytuacji robić?” – zastanawia się autor katechezy.

Dalej tłumaczy, że jeśli chodzi o troskę o dzieci i młodzież, pierwsze zadanie należy do rodziny. - Kościół może pomóc i pomaga, państwo też powinno pomóc, ale punktem wyjścia jest wychowanie w domu rodzinnym – podkreśla ks. Dziewiecki.

Kluczowe, jego zdaniem, jest stworzeniem dzieciom poczucia bezpieczeństwa, gdyż po alkohol, narkotyki i dopalacze sięgają dzieci lub nastolatki w sytuacjach lęku, zagrożenia, bezradności. – Te substancje oszukują, udając na chwilę przyjaciół, obiecując ulgę i poprawę nastroju, a potem są dramaty. Dzieci, które czują się bezpieczne, są najlepiej chronione przed pokusą zainteresowania się alkoholem – dodaje ks. Dziewiecki.

Reklama

„Klimat bezpieczeństwa jest wtedy, gdy rodzice są bardzo związani z Bogiem; dzieci widzą, że mama i tata modlą się, uczestniczą w Eucharystii, korzystają z sakramentu pokuty i pojednania oraz rekolekcji – dzieci są wtedy spokojne, że ich rodzice poważnie traktują przysięgę małżeńską, kochają i będą kochać” – wyjaśnia duszpasterz.

Równie ważna jest wzajemna miłość rodziców. - Im bardziej dzieci widzą, że matka i ojciec kochają siebie nawzajem, tym bardziej są pewne, że ich rodzice nie zrobią sobie nawzajem krzywdy. A skoro kochają siebie, to będą też kochać swoje dzieci – dodaje ks. Dziewiecki.

Trzecim filarem bezpieczeństwa dla dzieci w kontekście abstynencji jest świętowanie niedzieli w rodzinie. - To podstawowy zwyczaj katolicki. Idziemy najpierw na Eucharystię, do Boga – Tego, który nas kocha i uczy kochać. Po powrocie jesteśmy dla siebie w rodzinie cały dzień, rozmawiamy z sobą i dziećmi, opowiadamy o swoich przeżyciach, świętujemy

„Jeśli dzieci będą tak radośnie, z czułością i wzajemną życzliwością świętować niedzielę, to będą też miały siłę, by radzić sobie z pracą nad własnym charakterem. Nie będą szukać pomocy tam, gdzie jej nie znajdą. To jest punkt wyjścia w wychowaniu dzieci w abstynencji” – podsumowuje ks. Marek Dziewiecki.

Wszystkie katechezy autorstwa ks. Marka Dziewieckiego dostępne są w plikach mp3 na stronie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości www.duszpasterstwotrzezwosci.pl

Podziel się:

Oceń:

2015-02-16 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niech właściciel kopalni zrobi rachunek sumienia

Bożena Sztajner

- Mieszkam blisko Kompanii Węglowej, rozmawiam z ludźmi, obserwuję sytuację i powiem krótko: niech właściciel kopalni zrobi poważny rachunek sumienia - mówi w wywiadzie dla portalu stacja7.pl arcybiskup-senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń.

Więcej ...

Biskup Świdnicki zachęca do modlitwy za tegorocznych maturzystów

2024-04-28 19:24

Bożena Sztajner/Niedziela

W obliczu zbliżających się egzaminów maturalnych Biskup Świdnicki bp Marek Mendyk wystosował specjalną zachętę do wiernych, aby wspierali młodzież maturalną w ich duchowej i intelektualnej podróży.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego