Reklama

Niedziela w Warszawie

Nie eksperymentuj z narkotykami

Komenda Stołeczna Policji

„Bliżej siebie, dalej od narkotyków” – to jedno z haseł rozpoczętej właśnie kampanii przeciwdziałania narkomanii na Mazowszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mazowiecka młodzież z narkotyków korzysta często i intensywnie. Dlatego ruszamy z kampanią edukacyjną. Chcemy, żeby rodzice wiedzieli o narkotykach jak najwięcej. Dzięki temu będą mogli lepiej chronić swoje dzieci przed ich zgubnym działaniem – powiedział Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP, gdzie zainaugurowano kampanię „Dorośli dzieciom – Mazowsze na rzecz przeciwdziałania narkomanii”.

Niechlubni liderzy

Zaprezentowane podczas konferencji wyniki badań porównawczych nie pozostawiają cienia złudzeń. Gimnazjaliści i licealiści z naszego województwa sięgają po narkotyki częściej niż młodzież z innych części kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mazowieccy gimnazjaliści przodują w kraju pod względem rozpowszechniania i zażywania prawie wszystkich rodzajów substancji psychoaktywnych. Natomiast ich starsze koleżanki i koledzy ze szkół średnich liderują w rozpowszechnianiu silnie uzależniających narkotyków, takich jak: metamfetamina, LSD i kokaina. Z ośmiu polskich województw, analizowanych w ramach projektu European Survey Project on Alcohol and Drugs, wynika również, że młodzież na Mazowszu sięga najczęściej ze wszystkich badanych po tzw. „dopalacze”.

Eksperci są zgodni, że jedną z przyczyn obecnego stanu jest łatwa dostępność narkotyków. Dokładną skalę zjawiska trudno określić, ale wiele o „biznesie” zakazanych środków psychoaktywnych mówią ostatnie sukcesy policji.

Tylko w ostatniej dekadzie września funkcjonariusze odkryli dwie fabryki amfetaminy – w Łomiankach i Warze – oraz magazyn narkotyków w Józefowie. Z kolei CBŚP zatrzymało 26 osób z tzw. „grupy ożarowskiej”, która wprowadziła do obrotu 270 kg narkotyków o szacunkowej wartości 13 mln zł. Inna jednostka stołecznej policji zatrzymała dilera narkotykowego na ul. Hożej w Warszawie, kiedy sprzedawał działkę kokainy.

Zgubna ciekawość

Młode osoby, które podjęły leczenie, najczęściej mówią, że pierwszy raz sięgnęły po narkotyki z ciekawości oraz chęci zaimponowania znajomym. A także dlatego, że pragnęły „przeżyć coś silniejszego”.

Reklama

Takie motywy, według zgodnej opinii psychologów, biorą się z powodu zaburzonej hierarchii wartości, braku autorytetów i braku wiedzy, która notabene cały czas ulega aktualizacji.

– Trzeba np. wiedzieć, że obecna marihuana jest o wiele silniejsza niż była kiedyś – powiedział podczas konferencji dr Andrzej Malczewski z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii i dodał, że co czwarty 15-16 latek miał kontakt z marihuaną lub haszyszem.

Wcale niemała jest też grupa tych osób, które wiedzą, że narkotyki są niebezpieczne. Mimo to przyjmują niedozwolone środki, gdyż uważają, że wszystko mają pod kontrolą. To złudne przekonanie trwa krótko, o czym mówią uczestnicy terapii. A jest ich coraz więcej.

W 2015 r. w całym kraju aż 1737 osób zgłosiło się na leczenie spowodowane narkomanią. Na czele tej statystyki byli mieszkańcy Mazowsza.

Bądź świadomy!

– Rodzice nie wiedzą jak uchronić dzieci przed zażywaniem narkotyków. Ich niekiedy niewielka znajomość tematu powoduje jedynie postawy kontrolne, które nie są skutecznym środkiem ochrony dziecka przez narkotykami – zwracają uwagę organizatorzy kampanii „Dorośli dzieciom”. Dlatego głównym celem rozpoczętej akcji jest właśnie edukacja i informacja.

W ramach kampanii powstaną artykuły, plakaty, broszury i filmy. Na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej pojawiła się już zakładka z treściami edukacyjnymi. Ich lektura ma pomóc rodzicom w tym, aby właściwie reagowali w sytuacjach, gdy ich dzieci zetkną się z narkotykami.

– Młodzież jest na skraju ryzyka. Natomiast rodzice są tą grupą, która powinna mieć wiedzę, aby zdać sobie sprawę z zagrożeń oraz umiejętnie dotrzeć do swoich dzieci – powiedział dyr. Artur Pozorek.

Reklama

Warto jednak, aby nie tylko rodzice nastolatków, ale każda osoba dorosła miała jak najszerszą świadomość zagrożeń płynących z zażywania narkotyków. Problem jest bowiem realny i co najgorsze narasta, pokazują to najsmutniejsze statystyki dotyczące narkomanii.

Pięć lat temu na Mazowszu z powodu narkotyków umarło 86 osób. W 2014r. przedawkowało już 126 osób!

Podziel się:

Oceń:

2018-10-16 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja kampanii i inicjatywy ustawodawczej "Stop pedofilii"

craigfinday/Foter/CC BY

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...