Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pielgrzymujemy – dziękując Panu Bogu i Jego Matce za 100 lat Niepodległości

Pielgrzymi w Górsku – miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki

Andrzej Misiewicz

Pielgrzymi w Górsku – miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzorem lat ubiegłych wierni parafii w Radziszewie w dniach od 6 do 11 sierpnia br. wyruszyli w autokarową pielgrzymkę po pięknych zakątkach północnej Polski. Opiekunem duchowym 46-osobowej grupy był ks. prob. Mariusz Kozicki, a organizatorem i przewodniczką Anna Druz.

Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Radziszewie o godz. 6.30, następnie wyruszyliśmy w stronę Torunia. W drodze zatrzymaliśmy się w Górce Klasztornej, gdzie Matka Boża w 1079 r. objawiła się pasterzowi. Dzisiaj to miejsce jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości. Wokół źródła znajduje się najstarszy budynek w Górce Klasztornej – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – potocznie nazywany kaplicą studzienki. Opiekunami tego miejsca od 1923 r. są Misjonarze Świętej Rodziny. Na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii oraz z wiary i serc Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasie zaborów czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce utworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich. Wielokrotnie skazywano tu wyznawców Boga na śmierć, wielokrotnie to miejsce było świadkiem bólu, łez i ogromnego cierpienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym miejscem, do którego podążyliśmy, był Górsk, las k. Bydgoszczy, w którym uprowadzono ks. Jerzego Popiełuszkę – kapłana, który w trudnych chwilach dla polskiego narodu słowem wspierał i błogosławił stoczniowców i ludzi pracy. Tam przy pomniku – Krzyżu odmówiliśmy modlitwę w intencji zamordowanego polskiego kapłana. W Toruniu zwiedziliśmy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy to piękne i bogate w historię miasto: zabytkowy Rynek, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, kościół św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast wieczorem po kolacji udaliśmy się do siedziby Radia Maryja.

Reklama

Na pielgrzymkowym szlaku znalazły się też przepiękne i zabytkowe katedry w Pelplinie oraz we Fromborku, która jest „perłą warmińskiej architektury”. Piękny koncert organowy w katedrze był dopełnieniem estetycznych wrażeń kończącego się dnia.

Nie zabrakło również podczas naszego pielgrzymowania zwiedzania zamku w Malborku. Tu poznaliśmy historię miasta oraz zamku, który od 1960 r. jest muzeum. Jest to miejsce odwiedzane przez rzesze turystów z Polski i świata, jedna z najcenniejszych i największych budowli obronnych w Europie, od 1997 r. wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z Malborka udaliśmy się do niemieckiego obozu w Stutthof, w którym od 1939 do 1945 r. zarejestrowano łącznie 110 tys. więźniów z 28 państw. Tam podczas cichej modlitwy oddaliśmy hołd zamordowanym w bestialski sposób ludziom.

Ostatnim miastem na pielgrzymkowym szlaku był Gdańsk, który jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Zwiedzając z przewodnikiem to piękne miasto, mogliśmy podziwiać: historyczne śródmieście, Ratusz, Dwór Artusa, Wielki Młyn, kościół św. Katarzyny oraz św. Brygidy, bazylikę Mariacką oraz archikatedrę gdańską w Oliwie, gdzie uczestniczyliśmy również w koncercie organowym. Ważnym punktem zwiedzania Gdańska była wizyta w Stoczni Gdańskiej oraz w Europejskim Centrum Solidarności, którego celem jest upowszechnienie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowaniu tożsamości europejskiej.

Po wyjeździe z Gdańska zwiedziliśmy Sopot i Westerplatte, które od 1939 r. stało się jednym z najważniejszych i najbardziej znanych symboli oporu Polski przeciw najazdowi hitlerowców. W 1966 r. naród, oddając cześć bohaterom, postawił pomnik Obrońców Wybrzeża. Jest to miejsce ważne dla historii Polski, tutaj bohaterscy żołnierze pokazali miłość i oddanie Ojczyźnie, przez co stali się inspiracją dla całego narodu.

Reklama

Tydzień wspólnego pielgrzymowania dał nam możliwość oglądania i zwiedzania miejsc kultu religijnego, ale również miejsc pamięci narodowej, które nierozerwalnie łączą się z umiłowaniem Boga i Jego Matki. Wiele obrazów, kaplic w zwiedzanych kościołach pokazują, jak polscy władcy, królowie w trudnych chwilach dla narodu proszą lub dziękują Bogu za otrzymane łaski. My również chcieliśmy pielgrzymując – podziękować Panu Bogu za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz okazać wdzięczność ludziom, którzy na różne sposoby słowem i czynem walczyli o pokój, tracąc życie, przelewając swoją krew.

Wyrażamy gorące podziękowania ks. Mariuszowi Kozickiemu za opiekę duchową nad nami, sprawowane Msze św., wspólne modlitwy różańcowe, Godzinki i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy Annie Druz za zorganizowanie pielgrzymki, opiekę i troskę o każdego z uczestników, życzliwość i serdeczność. Dziękujemy również kierowcy z firmy przewozowej Pol-Bus, p. Teofilowi za bezpieczną i szczęśliwą podróż.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-28 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczęty

Ks. Piotr Nowosielski

Wraz z latem rozpoczyna się sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W czerwcu przybywają przede wszystkim grupy, głównie parafialne, ze Śląska.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli