Reklama

Niedziela Lubelska

Akademia Kozłowiecka powraca

Anna Fic-Lazor i Marcin Sułek

Ewa Kamińska

Anna Fic-Lazor i Marcin Sułek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas okupacji, wraz z wysiedlonymi i zagrożonymi osobami, schronienie w majątku Zamoyskich w Kozłówce znalazł ks. Stefan Wyszyński. Pełnił tam posługę duszpasterską i zajmował się pracą naukową. Dla sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadził wykłady z prawa kanonicznego i etyki społecznej. Jego konferencje i pogadanki zaczęto nazywać Akademią Kozłowiecką.

Do tradycji wykładów sięgnął Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie wraz z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, rozpoczynając w marcu „Akademię Kozłowiecką”, której celem jest popularyzacja katolickiej nauki społecznej w obszarach samorządu, gospodarki, ekonomii społecznej i edukacji, a także przybliżenie myśli społecznej Prymasa Tysiąclecia. Adresatami są samorządowcy, media, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Organizatorzy pragną, by Akademia była miejscem debaty oraz wypracowywania stanowisk i opinii dotyczących spraw społecznych czy bieżących problemów wspólnot lokalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Jastrzębski, proboszcz z Kamionki, wraz z ks. Krzysztofem Stolą, asystentem kościelnym „Civitas Christiana”, i ks. Markiem Wódką OFMConv z Instytutu Socjologii KUL odprawili w kaplicy pałacowej Mszę św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W homilii ks. Stola przypomniał znaczenie i aktualność nauczania Prymasa. – Jesteśmy tutaj, bo chcemy dowiedzieć się, co Bóg przez kard. Wyszyńskiego chce ofiarować współczesnemu człowiekowi – powiedział. Mówił, że trzeba prosić Boga, by dobrze wykorzystać czas i okoliczności, aby poznać naukę i osobę Prymasa Tysiąclecia, którego można śmiało nazwać prorokiem naszych czasów. Dyrektor Muzeum Anna Fic-Lazor, witając w pałacu uczestników wykładów, przypomniała, że placówka od lat stara się upamiętniać pobyt ks. Wyszyńskiego w Kozłówce. Wyraziła nadzieję, iż nowe, żywe dzieło trwale wpisze się w działalność placówki. Dyrektor oddziału „Civitas” Marcin Sułek wyraził radość, że wśród uczestników są księża, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i religijnych, przybyli z Rzeszowa, Chełma, Zamościa, Lubartowa, Świdnika i Lublina. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność Michaliny Jankowskiej i Iwony Czarcińskiej z Instytutu Prymasowskiego z Warszawy.

Reklama

Ks. Marek Wódka w wykładzie inauguracyjnym skupił się na przedwojennym dorobku naukowym ks. Wyszyńskiego. Przypomniał, że w latach 30. opublikował on cykl wykładów i tekstów, w których wskazywał, że odbudowę zrujnowanego kraju należy oprzeć na narodzie, który rozumie jako rodzinę rodzin, a państwo ma pełnić rolę służebną wobec narodu. Prelegent zwrócił uwagę, że ks. Wyszyński już przed wojną zajmował się kategorią kapitału moralnego, która dopiero po roku 2000 zaczęła się rozwijać na Zachodzie. Następnie Grażyna Antoniuk przypomniała codzienne życie mieszkańców pałacu oraz przygarniętych tułaczy z ks. Stefanem Wyszyńskim podczas wojny. Prelekcja ilustrowana była archiwalnymi fotografiami i zabawnymi rysunkami przedstawiającymi ks. Stefana Wyszyńskiego z warkoczykami i kokardką, co nawiązywało do pseudonimu „Basia”, jakim się posługiwał w konspiracyjnej korespondencji. W drugim wykładzie ks. Wódka przedstawił powstawanie, rozwój oraz założenia katolickiej nauki społecznej. Podkreślił że w odróżnieniu od socjologii, która zajmuje się społeczeństwem i relacjami, jakie w nim zachodzą, katolicka nauka społeczna zajmuje się pozycją człowieka w życiu społecznym, które jest przestrzenią naszego rozwoju, ale może też generować wiele niebezpieczeństw.

Podczas wykładów prezentowana była książka Wydawnictwa KUL „Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981). Myśl społeczna” pod redakcją ks. Stanisława Fela i ks. Marka Wódki, prezentująca oryginalność ujęcia przez Prymasa Tysiąclecia wybranych zagadnień społecznych. Kolejne spotkanie Akademii odbędzie się 12 maja w Kozłówce.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-04-11 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku