Reklama

Niedziela Częstochowska

Notatnik duszpasterski

Nawrócenie duszpasterskie

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielkim Poście dużo mówimy o nawróceniu. Są różne rodzaje nawrócenia. Nawrócenie dotyczy grzechów, z którymi musimy w końcu zerwać i wejść na dobrą drogę. Dotyczy zmiany myślenia, żeby spojrzeć na rzeczywistość bardziej z perspektywy Boga niż własnych poglądów.

Można i trzeba się nawrócić przez przebaczenie i zmianę fałszywych kierunków w życiu. Ale w Kościele mówi się ostatnio dużo o jeszcze jednym rodzaju nawrócenia – nawróceniu duszpasterskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Często wzywa nas do tego papież Franciszek. O co chodzi w nawróceniu duszpasterskim? Spróbuję to wyjaśnić poprzez moje osobiste doświadczenie sprzed lat. Z grupą młodzieży gościliśmy w małej parafii pod Brukselą. W tej wiosce stał zabytkowy, piękny kościół, a obok kościoła jeszcze piękniejsze budynki parafialne, z wieloma salami, z nowoczesnym wyposażeniem.

Reklama

Wszystko wydawało nam się imponujące, ale tylko do czasu. Okazało się, że te wielkie budynki parafialne są puste i zamknięte, a na Mszy św. w zabytkowym kościele jest mała garstka ludzi. Bardzo sympatyczny proboszcz tej parafii zaprosił nas do swojego mieszkanka, które wynajmował u ludzi z wioski. Podczas spotkania błagał nas nad wszystko, mówiąc: „Tylko nie zróbcie w Polsce tego błędu, który my popełniliśmy. Dbaliśmy o okręt, a zapomnieliśmy o załodze. Wydawało nam się, że gdy pięknie odnowimy kościół i wybudujemy wielkie pomieszczenia duszpasterskie, to one same przyciągną ludzi. A widzicie dziś, że mamy piękny okręt, ale bez załogi. Zadbajcie w Kościele w Polsce przede wszystkim o ludzi, a dopiero potem o budynki i administrację”. Na długo zapamiętaliśmy to ostrzeżenie. To nie znaczy, że jest coś złego w odnawianiu kościołów czy budowaniu nowych budynków parafialnych. Niekiedy jest to wręcz niezbędne. Mimo wszystko jednak w Kościele najważniejsi są ludzie i ich spotkanie z Bogiem.

Nawrócenie duszpasterskie to takie nawrócenie, w którym na pierwszym miejscu postawimy ewangelizowanie, nauczanie i uświęcanie ludzi oraz wspólnot, a dopiero na drugim, bardzo potrzebne sprawy administracyjne i materialne. Nawrócenie duszpasterskie każdego księdza to taka przemiana, dzięki której wszystkie swoje talenty i siły, całą swoją gorliwość i zatroskanie kapłan skieruje na pracę z ludźmi i przyprowadzanie ich do Jezusa. Pastoralne nawrócenie ludzi świeckich to możliwie największa ich troska o głoszenie Ewangelii w swoich środowiskach i zaangażowanie we wspólnoty i ruchy. Nawrócenie duszpasterskie całej parafii to skierowanie wszystkich środków i energii na tworzenie załogi, a nie na samo tylko budowanie i upiększanie okrętu. W notatniku duszpasterskim, który zamierzam pisać w „Niedzieli Częstochowskiej”, spróbuję dzielić się z czytelniami wszystkim tym, co ważnego dzieje się w duszpasterstwie w naszej archidiecezji. Może będzie to mały przyczynek do mojego i waszego nawrócenia duszpasterskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2018-03-01 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Niech „Niedziela” będzie boska, ludzka, jasna i budująca mosty

Karol Porwich/Niedziela

– „Niedziela” przychodzi na Jasną Górę, żeby być środowiskiem, które służy dobrym słowom i kształtuje umysły w Bożym kierunku – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 19 września przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. podczas 24. Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?