Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o niepełnosprawne dzieci

Przedszkolaki z TPP wystąpiły z Małą Istebną

TPP Jaworzynka

Przedszkolaki z TPP wystąpiły z Małą Istebną

Dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce wspólnie kolędowały z zespołem Mała Istebna w miejscowym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert kolęd i pastorałek odbył się już po raz czwarty. Został przyjęty z dużą otwartością ze strony licznie zgromadzonej publiczności. Pośród goszczących na koncercie znaleźli się rodzice, bliscy i znajomi naszych przedszkolaków, a także inni znamienici goście, m.in. starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król z małżonką oraz właściciele naszego przedszkola – Lucyna Legierska i Krystian Kroczek. Bardzo serdecznie dziękujemy proboszczowi ks. Stanisławowi Pindlowi za możliwość wystąpienia, zespołowi Mała Istebna za przyjęcie zaproszenia do wspólnego kolędowania oraz: Marysi Motyce, Józefowi Łupieżowcowi, Hance Łupieżowiec i Romanowi Jakubkowi za grę na skrzypcach i kontrabasie – mówi Łucja Michałek, dyrektor Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce. To kolejne wspólne działanie z Zespołem Regionalnym Mała Istebna. W maju 2017 r. zorganizowali koncert charytatywny w Kamesznicy, podczas którego zebrali potrzebną kwotę na turnus rehabilitacyjny dla ich podopiecznej.

Przedszkole w domu parafialnym

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny w Jaworzynce znajduje się w domu parafialnym tuż obok kościoła. – Zanim powstało tutaj przedszkole terapeutyczne rodzice dzieci niepełnosprawnych z Trójwsi wozili swoje pociechy do Cieszyna. Tam bowiem mieli możliwości korzystania z pomocy terapeutycznej. Jednak duża odległość do Cieszyna sprawiała trudności w dowożeniu dzieci. Właściciele „Słonecznej Krainy” szukali lokalu na Trójwsi, gdzie mogliby założyć swój punkt przedszkolny, a że dysponujemy takowym budynkiem, wydzierżawiliśmy im go. Ku naszej radości przyniosło to dobre efekty. Przyjeżdżają specjaliści, prowadzą zajęcia. Widać, że rodzice są bardzo zadowoleni, a dzieci robią postępy w rozwoju. Ponadto dbają o budynek parafialny, a i my też nadal korzystamy z niego w celu naszych spotkań parafialnych – mówi proboszcz parafii w Jaworzynce ks. kan. Stanisław Pindel. Jak podkreśla Łucja Michałek, przedszkole powstało z inicjatywy dyrektor Lucyny Legierskiej – współwłaścicielki tej placówki, oraz Krystiana Kroczka z Zebrzydowic. – Pani Legierska pełniła funkcję dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej w Cieszynie, gdzie przyjeżdżały dzieci z różnymi formami niepełnosprawności z gminy Istebna. Dzięki ks. Stanisławowi Pindlowi, który użyczył nam budynek, zaadoptowaliśmy go na potrzeby placówki – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wsparcie dla dzieci i ich rodzin

Jak zaznacza dyrektor placówki, na tym terenie to jedyny punkt przedszkolny, który zajmuje się pomocą specjalistyczną dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. – Grupy są małe i dzielą się na dzieci młodsze – Promyczki, i starsze – Świetliki. Obydwie grupy są prowadzone przez dwóch nauczycieli – głównego i wspomagającego. Dzięki temu każde dziecko ma optymalne warunki do rozwoju. W naszej placówce realizujemy różne formy terapii, prowadzone są zajęcia logopedyczne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, pedagogiczne oraz terapie wspomagające Tomatis, Biofeedback – mówi Łucja Michałek, podkreślając, że część zadań realizują w ramach projektu unijnego.

Dzięki tym środkom mogą zapewnić dodatkowe wsparcie logopedyczne, psychologiczne. Dzieci mogą również brać udział w zajęciach poza placówką z hipoterapii. – Co ważne, otaczamy wsparciem nie tylko dziecko, ale i całe rodziny. Organizujemy warsztaty dla rodziców, konsultacje oraz spotkania z psychologiem. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z lokalnym środowiskiem. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Koniakowie organizowaliśmy w naszym przedszkolu „Dzień dyni”. Realizujemy także międzypokoleniowe działania. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku kolędowaliśmy, a już planujemy wykonanie palm wielkanocnych – zapowiada Łucja Michałek.

Pielęgnują wartości

W punkcie prowadzone są lekcje religii. Przedszkole współpracuje z Księdzem Proboszczem i tutejszą parafią. – Organizujemy raz w roku w kościele koncert kolęd, a także koncerty charytatywne. W naszym przedszkolu w Jaworzynce gościł również bp Piotr Greger i czytał naszym dzieciom wiersze. Ksiądz Biskup odwiedza także pozostałe punkty przedszkolne – w styczniu br. wspólnie kolędował z przedszkolakami z punktu w Skoczowie i obejrzał wystawione przez dzieci jasełka. Jednym z priorytetów kształcenia i wychowania w naszych punktach jest krzewienie, pielęgnowanie oraz wdrażanie do wartości, tradycji regionu Beskidu Śląskiego. – zaznacza Łucja Michałek.

Oddział w Jaworzynce powstał jako pierwszy. Następnie założono punkty przedszkolne w Skoczowie, w Bielsku-Białej (2 oddziały) oraz w Radlinie, Płocku i Jastrzębiu Zdroju. Więcej informacji na stronie internetowej: tppsk.pl .

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Góralskie kolędowanie w parafii w Miedzeszynie

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy