Reklama

Niedziela Podlaska

Błogosławiony Ignacy Kłopotowski

Bł. Ignacy Kłopotowski (witraż w kaplicy
Domu Księży Emerytów w Drohiczynie)

Z. Czumaj

Bł. Ignacy Kłopotowski (witraż w kaplicy Domu Księży Emerytów w Drohiczynie)

W wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września 1931 r., zakończył ziemskie pielgrzymowanie bł. Ignacy Kłopotowski – parafianin drohiczyński, duszpasterz lubelski i warszawski, „ojciec” prasy katolickiej na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim i założyciel zgromadzenia Sióstr Loretanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zszedł do grobu przezacny Redaktor ‹‹Kółka Różańcowego››, ale ufamy, że dziełu swemu będzie nadal błogosławił, jak to za życia obiecywał...” – pisały o nim w 1931 r. jego duchowe córki na łamach czasopisma, dziś wychodzącego pod tytułem „Różaniec”.

Błogosławiony z Korzeniówki

Ignacy Kłopotowski urodził się 19 lipca 1866 r. w Korzeniówce Małej koło Siemiatycz; trzy dni później został ochrzczony w obecnej katedrze drohiczyńskiej. Dzieciństwo spędził w Putkowicach Nagórnych, należących dziś (podobnie jak Korzeniówka) do parafii Miłkowice Maćki. Był jedynym synem Jana i Izabeli z domu Dobrowolskiej. Miał jedną siostrę rodzoną oraz czworo rodzeństwa przyrodniego z pierwszego małżeństwa matki. Jego bliskim krewnym był wieloletni proboszcz węgrowski, ks. Kazimierz Czarkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ignacy kształcił się w Siedlcach (szkoła średnia), Lublinie (seminarium duchowne) oraz w Petersburgu (studia w Akademii Duchownej). W pierwszej szkole zaprzyjaźnił się ze sługą Bożym Adolfem Szelążkiem, pochodzącym z Węgrowa. Święcenia kapłańskie otrzymał Kłopotowski 5 lipca 1891 r. w katedrze lubelskiej z rąk bp. Franciszka Jaczewskiego, pochodzącego z parafii Korytnica.

Apostoł miłosierdzia i słowa drukowanego

Reklama

Jako kapłan bł. Ignacy przez 17 lat pracował w Lublinie. Ceniący go bp Jaczewski podjął starania, aby ks. Kłopotowski został jego biskupem pomocniczym, ale nie dopuściły do tego władze carskie. W 1908 r. Błogosławiony przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1919 r. został proboszczem przy kościele św. Floriana na Pradze (obecnie katedra warszawsko-praska). Przez całe życie kapłańskie Ignacy odznaczał się wrażliwością na biedę ludzką i organizował dzieła charytatywne. Doceniając znaczenie słowa pisanego w ewangelizacji, założył drukarnię i wydawał czasopisma oraz książki religijne. Z prelekcjami odwiedzał m.in. Liw i Korytnicę. Dla rozwoju swych dzieł w 1920 r. powołał nowe żeńskie zgromadzenie zakonne – Siostry Loretanki. W tej nazwie przejawiała się jego pobożność maryjna, którą można określić mianem „częstochowsko-loretańskiej”. Był przyjacielem bł. Jerzego Matulewicza i wspierał w działalności ewangelizacyjnej bł. Honorata Koźmińskiego.

Chluba Podlasia i ozdoba Mazowsza

Ks. Ignacy Kłopotowski 7 września 1931 r. zakończył pracowite życie, ale nadal działa. Sercem wciąż żywej jego duchowości jest założony przez niego w 1928 r. klasztor w Loretto koło Łochowa. Tu spoczywa jego ciało, a od beatyfikacji 19 czerwca 2005 r. w Warszawie – relikwie. Dziś do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej i grobu bł. Ignacego pielgrzymują wierni z różnych stron Polski. Na uroczystość odpustową w drugą niedzielę września pątników przybywa kilkanaście tysięcy – z naszej diecezji w kilku pieszych pielgrzymkach z pobliskich parafii oraz z Drohiczyna – od chrzcielnicy, w której Ignacy został włączony do Kościoła. W historycznej stolicy Podlasia, w Domu Księży Emerytów, gdzie posługują Siostry Loretanki, powstała też pierwsza kaplica pod wezwaniem bł. Ignacego. Tam, podobnie jak w katedrze, jest witraż z jego wizerunkiem. Błogosławiony z Korzeniówki jest również patronem Szkoły Podstawowej w Miłkowicach Jankach, zaś w kościołach w Miłkowicach Maćkach i w Repkach oraz we wspomnianej kaplicy drohiczyńskiej są cząstki relikwii tego, który słusznie jest nazywany Chlubą Podlasia i Ozdobą Mazowsza.

Podziel się:

Oceń:

+17 0
2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. kan. Jan Cichy – w rocznicę śmierci

Śp. ks. kan. Jan Cichy

Archiwum prywatne ks. Roberta Gołębiowskiego

Śp. ks. kan. Jan Cichy

11 marca br. minęła pierwsza rocznica odejścia do domu Ojca ks. kan. Jana Cichego – kapłana niezwykłego, który na trwałe wpisał się do historii naszej archidiecezji.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?