Reklama

Niedziela Legnicka

Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Matki Bożej Łaskawej

Cuda w Krzeszowie

Marek Zygmunt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie Rodziny Radia Maryja z naszej diecezji, a także z Kanady, Czech i Niemiec oraz z archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej licznie przybyli na swoje doroczne spotkanie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Centralnym punktem programu ich pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem kustosza tego miejsca ks. prał. Mariana Kopko. W Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam wzięli udział m.in.: kanonicy Kapituły Krzeszowskiej, przedstawiciele „Solidarności” Zakładów Górniczych „Lubin” z jej przewodniczącym Bogdanem Lucińskim. Licznie było także reprezentowane środowisko dolnośląskich rzemieślników na czele z prezesem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewem Ładzińskim, a szczególnie cechów działających w terenie.

W homilii kustosz krzeszowskiego sanktuarium podkreślił m.in., że ta uroczystość pięknie wpisuje się w obchody 100. rocznicy objawień fatimskich, oraz 20. rocznicy ozdobienia koronami papieskimi królującej w tej miejscowości ikony Matki Bożej Łaskawej. Wskazał, że cudów w Krzeszowie doświadcza się na różne sposoby. Zatapiając się w modlitwie przed najstarszą w Polsce Cudowną Ikoną Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wiekiem w naszym kraju nie ma sobie równych. Krzeszowska Ikona Matki Bożej Łaskawej jest starsza nawet od tej częstochowskiej o całe 200 lat. W Europie równie leciwe są tylko cztery. Przedstawia typ Hodegetria, czyli Tę, która prowadzi. Swoją dłonią wskazuje na serce i na Jezusa, jako źródło łaski. Kiedy w 1426 r. husyci napadają na klasztor w Krzeszowie i mordują zakonników, ludność chroniąca się w pobliskich lasach jest przekonana, że ikonę, już wtedy słynącą z łask, utracili na zawsze. Nic bardziej mylnego. 18 grudnia 1622 r. cystersi widzą smugę światła padającą na pękniętą posadzkę i... dobrze odczytują ten znak, bo wydobywają nienaruszoną ikonę. Niewiarygodne, ale przeleżała tak 196 lat! – stwierdził kaznodzieja.

Reklama

Na swoje obecne korony Matka Boża Łaska musiała poczekać jeszcze trzy i pół wieku. 2 czerwca 1997 r., na prośbę pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka – św. Jan Paweł II w obecności ponad 300 tys. pielgrzymów, w Legnicy, koronował Tę, której wizerunek na te korony wyjątkowo zasłużył. Świadczą o tym wytarte od kolan i stóp pokutników posadzki wokół obrazu i ramy ze złotymi wotami – dowodami wdzięczności za liczne uzdrowienia.

– Łaskawa Matko Krzeszowska, módl się za nami grzesznymi i wypraszaj dla nas, dla naszej diecezji legnickiej i całej Ojczyzny potrzebne łaski Boże – apelował, kończąc homilię.

Z kolei Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński wyraził w swoim wystąpieniu serdeczne podziękowanie biskupowi legnickiemu za ustanowienie w ostatnim czasie ks. Kopki kapelanem Rzemiosła Diecezji Legnickiej, a nowemu duszpasterzowi tego środowiska życzył nieustannego wstawiennictwa i opieki Matki Bożej Łaskawej.

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii, ks. Marian Kopko stwierdził m.in., że aby dowiedzieć się, czym jest Radio Maryja, telewizja Trwam dla rzeszy milionów słuchaczy, trzeba byłoby posłuchać wypowiedzi ludzi, którzy codziennie korzystają z tych mediów. Dodał, że często wielu z nich nie wyobraża sobie bez nich życia. Wskazał, że nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II dostrzegał znaczenie toruńskich mediów i często dziękował za ofiarne zaangażowanie się ich w apostolstwo słowa, tak ważne i tak bardzo potrzebne w naszej Ojczyźnie, która dzisiaj potrzebuje wiele modlitwy i naszego wsparcia.

Ksiądz Prałat podziękował także za duchową obecność wszystkim, którzy razem z pielgrzymami i parafianami byli obecni w Wieczerniku Krzeszowskiej Bazyliki przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych na całym świecie. Słowa wdzięczności za wszelkie okazywane dobro skierował pod adresem pasterza diecezji bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, jego biskupa pomocniczego i biskupa seniora.

Reklama

W czasie Mszy św. odnowiony został Akt Zwierzenia Matce Najświętszej. Tego wieczoru rodzina państwa Kiełbasów z Krzeszowa przyjęła jako ostatnia do swojego domu pobłogosławioną przez Ojca Świętego Franciszka ikonę Matki Bożej Łaskawej. Jej peregrynacja po parafialnych rodzinach trwała 1,5 roku.

Przed Eucharystią dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z Chojnowa przedstawiły inscenizację, przypominającą historię trojga pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka, którym 100 lat temu w Fatimie objawiła się Matka Boża.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-19 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwa XVII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Grażyna Kołek

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?