Reklama

Niedziela Legnicka

Klerycy III roku założyli sutanny

Ks. Waldemar Wesołowski

- „Stawajcie się niepokalani, na wzór Maryi. Realizujcie Bożą wizję w swoim życiu” - życzył alumnom biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas obłóczyn. Tradycyjnie już 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP klerycy III roku otrzymali strój duchowny - sutannę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

W tym roku do obłóczyn przystąpiło 5 alumnów: Michał Kamiński, Mateusz Maleńczuk, Tomasz Piątkowski, Adrian Sielicki, Patryk Zarzeczny. Uroczysta Msza św. odprawiona została w legnickiej Katedrze o g. 13,00. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, obok którego do koncelebry stanął biskup senior Stefan Cichy. Nie mogło zabraknąć przyłożonych seminarium, księży proboszczów i wikariuszy z parafii, z których pochodzą klerycy. Oczywiście w ważnych momentach alumnom zawsze towarzyszą również ich rodzice, krewni i przyjaciele, a także wierni z rodzinnych parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Smoliński, proboszcz i dziekan ze Świerzawy przyjechał z delegacją parafian do kleryka Mateusza. - „Modlimy się za niego podczas nabożeństwa, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium zamawia za niego Msze św. Zatem towarzyszymy mu i wspieramy go szczególnie poprzez modlitwę” - podkreśla ks. Piotr. Dodaje też, że w dzisiejszym świecie znak sutanny, którą przyjął Mateusz jest szczególnie ważny: „To znak sprzeciwu i znak wyboru tego, co jest lepsze, co nie jest z tego świata”.

Wszyscy alumni bardzo przeżywali ten dzień. Jak powiedział Adrian z parafii katedralnej, jest tak wiele radości, emocji, że trudno wskazać na tę jedną, najważniejszą. - „To jest owoc naszej dwuletniej formacji, która oczywiście będzie trwała nadal, ale teraz poprzez znak sutanny stajemy się bardziej rozpoznawalni. Od dzisiaj będzie już dla wszystkich wiadome, jaką wybraliśmy w życiu drogę. To jest niesamowite” - mówi Adrian.

Klerycy zdają sobie sprawę z tego, że sutanna może budzić różne emocje. - „To znak naszego głębszego zjednoczenia z Chrystusem i Kościołem, ale też znak sprzeciwu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że może być różnie, że nie wszyscy z entuzjazmem mogą reagować na widok stroju duchownego. Jednak dla nas to również przypomnienie, że musimy dawać dobre świadectwo o Chrystusie całym naszym życiem. Cała nasza siła jest w nim” - wyznaje Michał ze Zgorzelca.

Reklama

Ks. Piotr Kot, rektor legnickiego Seminarium Duchownego jest przekonany, że klerycy będą dobrymi świadkami wiary. - „Do tego dnia przygotowywali się poprzez formację seminaryjną oraz poprzez dzień skupienia. Sutanna jest dla nas ważna. Jest znakiem, który wyróżnia nas w świecie. Świadczy o tym, że chcemy głosić Ewangelię, że chcemy być blisko Jezusa. To szczególnie ważne w świecie, który często spycha religię do kąta. Chce zamknąć wspólnoty chrześcijańskie w murach świątyń. Sutanna i koloratka są zawsze wezwaniem do prawdy, do miłości, czystości. Przypominają o wartościach ewangelicznych w świecie” - mówił ks. Rektor.

Dzień skupienia przed obłóczynami prowadził ojciec duchowne ks. Krzysztof Wiśniewski. - „W naszej refleksji zatrzymaliśmy się nad dokumentem papieża Franciszka Evangelii Gaudium. Podkreślaliśmy radość głoszenia Ewangelii. Mówiliśmy też o współczesnych pokusach, jakie dotykają chrześcijan, którzy często zamykają się w świątyniach, jak w oblężonej twierdzy. Natomiast nasze spotkanie z Chrystusem ma zaowocować wyjściem do świata i radosnym głoszeniu Jego Prawdy” - zaznaczył ks. Krzysztof.

W homilii mszalnej bp Zbigniew Kiernikowski zwrócił uwagę min. na problem grzechu i pokus, jakie dotykają człowieka. - „Dla zbawienia potrzebny był zatem ktoś, kto byłby wolny od grzechu, wolny od błędu, jaki pojawił się w umyśle Ewy. Niepokalane poczęcie zapoczątkowane w Maryi, a wypełnione w Jezusie to zatem styl życia, to koncepcja na całe życie. Mamy nieustanie wracać do pierwotnego zamysłu Boga, który nas stworzył na swój obraz i swoje podobieństwo”. Biskup Legnicki dodał też, że w świecie obecna jest także koncepcja szatana, który robi wszystko, by człowiek ją przyjął. - „Szatan może nam szkodzić, może miażdżyć naszą piętę, ale jeśli mam odniesienie do Boga, jak Maryja, to koncepcja szatana (jego głowa) zostanie zgnieciona”. Na zakończenie życzył klerykom i wszystkim obecnym: - „Niech Maryja będzie dla was Matką. Nie dajcie się wciągnąć w manipulacje, szatańskie koncepcje. Stawajcie się niepokalanymi, jak Maryja. Realizujcie Bożą wizję życia. Jako wybrani służcie tej tajemnicy”.

Obszerna relacja z uroczystości i galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica

www.legnica.fm

Podziel się:

Oceń:

2014-12-09 08:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa liczba seminarzystów w Filadelfii i Portsmouth

archidiecezja.warszawa.pl

W seminariach duchownych dobiegają końca zapisy na pierwszy rok formacji. Choć Kościół na Zachodzie od dawna boryka się z poważnym kryzysem powołań, również i tam są wyjątki. Rekordową liczbą seminarzystów szczyci się na przykład angielska diecezja Portsmouth.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?