Reklama

Niedziela Przemyska

Jak przeżywamy Rok święty Miłosierdzia?

Uczestnicy zeszłorocznych dni skupienia

Archiwum autorki

Uczestnicy zeszłorocznych dni skupienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Święty Miłosierdzia jest dobrą okazją do umocnienia ducha miłosierdzia w każdym z nas. Zachęca nas do tego Ojciec Święty Franciszek w specjalnym orędziu skierowanym do wszystkich wiernych. Daje też wskazówki, jak przeżyć ten rok, aby jak najwięcej „zaczerpnąć ze źródeł Bożego Miłosierdzia”.

Papież Franciszek podkreśla, że każdy człowiek może i powinien dać się „przytulić Miłosiernemu Bogu”. Ale zwraca też uwagę, że tak jak Jezus nie przyszedł „do zdrowych, ale do tych, którzy źle się mają” (por. Mt 9,12), tak też Rok Miłosierdzia to szansa na przebaczenie i nawrócenie dla tych, którzy trwają w grzechu i nie widzą możliwości wyjścia ze złej sytuacji. Bo miłosierdzie Boga nie zna granic, dla miłosierdzia Bożego nie ma spraw, których nie da się rozwiązać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rok Miłosierdzia to z jednej strony wychodzący nam naprzeciw Bóg, który nas po prostu kocha. Jak Ojciec, Dobry Ojciec, który otwiera ramiona, wybacza, przytula, przywraca nam utraconą na skutek grzechu godność.

Rok Miłosierdzia to dla nas dar! Ale jest też druga strona, która mówi, że Rok Miłosierdzia to dla nas zadanie, byśmy na co dzień żyli miłosierdziem. Abyśmy nie tylko brali od Boga, ale też dawali tym, z którymi codziennie się spotyka­my. Bo – jak pisze papież Franciszek – jesteśmy „wezwani do życia miłosierdziem, ponieważ to nam zostało najpierw udzielone miłosierdzie. (...) Miłość nie może być przecież abstrakcyjnym słowem. Z samej swej natury jest ona konkretnym życiem: to intencje, zachowania, postawy, które przyjmuje się w codzienności” (MV 9). Konkretnie oznacza to, że w trakcie Roku Miło­sierdzia powinniśmy zrobić dokładny rachunek sumienia, aby sprawdzić, czy my sami umiemy wybaczać.

Czy umiemy przyjmować w naszej szarej codzienności, w zwyczajnych życiowych sytuacjach postawę miłosierdzia, bez chęci po­niżenia drugiego człowieka, wykorzystania go, bez rozwijania w sobie chęci zemsty. Papież przypomina przypowieść o nielitościwym dłuż­niku, któremu darowano wielki dług, a który nie chciał darować komuś długu maleńkiego (por. Mt 18, 23-35). Zastanówmy się więc, czy nie należy odnieść do siebie cytowanych wyżej słów Papieża, czy to nie ja powinienem porzucić żal, złość, przemoc i zemstę.

Reklama

Papież Franciszek daje nam też dość szczegółową wskazówkę dotyczącą naszego codziennego życia i budowania wzajemnych relacji.

Każdego dnia w na­szych rodzinach, w miejscach pracy, w naszych środowiskach żyjmy miłosierdziem. Poznawajmy Boga przez czytanie Pisma Świętego, regularne uczest­nictwo w Eucharystii i szczerą indywidualną modlitwę. Pamiętajmy o uczynkach miłosier­dzia co do duszy i co do ciała. Jakże piękny byłby świat, gdyby ludzie chcieli i potrafili okazywać sobie miłosierdzie! Nie czekajmy na innych. Zacznijmy od siebie, starając się być – jak to pod­kreśla papież Franciszek – „miłosierni jak Ojciec”.

Pragniemy podjąć wezwanie Ojca Świętego w Roku Miłosierdzia na wspólnej modlitwie i refleksji w czasie rekolekcji wszystkich chętnych, którzy pragną żyć w codzienności Bożym Miłosierdziem. Nasze dni skupienia odbędą się w Domu św. Jana Pawła II w Lipniku k. Kańczugi w dniach 12-15 czerwca oraz 11-14 września br.

Będziemy trwać w „szkole wyobraźni Miłosierdzia” według św. Jana Pawła II (w obecności jego relikwii w kaplicy domu). Zapoznamy się z już istniejącymi formami świadczenia miłosierdzia drugiemu człowiekowi oraz w świetle i z mocą Ducha Świętego w osobistym doświadczeniu odkrywać będziemy nowe możliwości dzielenia się darem Bożego Miłosierdzia.

Wezmą udział w tych dniach skupienia członkowie Wspólnoty Łańcucha Apostolskiej Miłości, sympatycy, wolontariusze – wszyscy, którzy pragną udoskonalić to, czym już żyją i co czynią, jak i odkryć nowe dzieła miłosierdzia według wskazań Ojca Świętego. Każdy z nas niech ochotnym sercem podejmie Boże wezwanie do życia zgodnie z hasłem: „Miłosierni jak Ojciec!”. Nikt z nas nie jest tak ubogi, by nie mógł dzielić się darem miłosierdzia z drugim człowiekiem. A tej umiejętności trzeba nam się dzień po dniu uczyć i ją nieustannie rozwijać. Dlatego spotkajmy się razem na wspólnej modlitwie i refleksji o Bożym Miłosierdziu. Niech ten szczególny, święty czas otwiera przed każdym z nas nowe horyzonty czerpania z Bożych Źródeł Miłosierdzia oraz świadczenia go innym.

Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie (p. Teresa, 502-482-630 lub (16) 678-73-61) oraz korespondencyjnie na adres sekretariatu ŁAM (Przemyśl, ul. Grodzka 11)

Podziel się:

Oceń:

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Litwini otwierają się na kult Bożego Miłosierdzia

wilnoteka.lt

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?