Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Różańcowe róże u tronu Matki

Niedziela sosnowiecka 20/2016, str. 5

Podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej
w Dąbrowie Górniczej

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej każdego roku gromadzi rzesze pielgrzymów. Nie inaczej było w sobotę 30 kwietnia br. Tegoroczna pielgrzymka wpisała się w obchody Roku Miłosierdzia. Rozpoczęła się uroczystym przejściem pątników przez Bramę Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z racji Roku Miłosierdzia uczestnicy pielgrzymki Żywego Różańca odmówili w dąbrowskim sanktuarium Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie wysłuchali konferencji ks. Marka Zaręby. Słowo do pielgrzymów skierowała także siostra loretanka, zachęcając do lektury pisma „Różaniec”.

Centralnym punktem pielgrzymki wspólnot różańcowych z diecezji sosnowieckiej do tronu Anielskiej Pani była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią ordynariusza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka. Kaznodzieja zachęcał wiernych, aby za św. Siostrą Faustyną wznosili modlitwy w intencji naszej ojczyzny i świata całego. Zaznaczył też, że modlitwę różańcową podczas licznych objawień zalecała sama Matka Boża, wielokrotnie zachęcając do jej odmawiania. Ksiądz Biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podpowiadał, aby w różańcowe „zdrowaśki” włączać wydarzenia ze swojego życia, „aby w ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsowała niejako naszym ludzkim życiem, naszą codziennością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różańcowe dzieło

W diecezji sosnowieckiej tylko jedna parafia nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, jednak w każdej wspólnocie istnieją Koła Żywego Różańca, które składają się z róż różańcowych. Każda róża gromadzi dwadzieścia osób, z których każda odmawia jeden dziesiątek Różańca, połączony z rozważaniem. Koła różańcowe to najstarsze i niejednokrotnie najliczniejsze grupy duszpasterskie naszych parafii. Najważniejsze dla Żywego Różańca jest trwanie na modlitwie „z różańcem św. w dłoni...”, jak słyszymy w pieśni maryjnej. Różańcowe róże w sposób owocny przyczyniają się do uświęcenia poszczególnych parafian i wypraszają dla całej diecezji miłosierdzie Boże. Jednak są nie tylko modlitewnym zapleczem parafii, diecezji i ojczyzny. To wspólnoty osób pragnących aktywnie włączać się w życie parafii przez świadczenia materialne, pomoc w różnorakich pracach czy też aktywnie uczestniczyć w liturgii. Cieszy fakt, że tworzą się też róże dziecięce i męskie. Słowem – na różańcu modli się cała diecezja, a włączenie się Żywego Różańca w Wielką Nowennę Fatimską jest rzeczą dość naturalną, bo w wielu parafiach praktykowane są również nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Różańcowe dzieło nabiera więc obecnie także apostolskiego wymiaru.

Reklama

Rodzinne koło różańcowe

Na dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Żywego Różańca do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej nie zabrakło całych rodzin. – W naszej rodzinie wszyscy należymy do kół różańcowych. My z żoną już od wielu lat, a dzieci dopiero od kilku lat, choć wcześniej Różańcem modliły się razem z nami. Wieczorem staramy się, w miarę możliwości, rodzinnie odmawiać Różaniec. To jest moment, który nas jednoczy, pozwala zapomnieć o nieporozumieniach, nerwach, a wprowadza jeszcze więcej rodzinnej miłości. Można powiedzieć, że tworzymy takie rodzinne koło różańcowe – mówi pan Andrzej z Sosnowca, który na pielgrzymkę do Dąbrowy Górniczej przybył z całą rodziną.

Różaniec łączy miliony

Pielgrzymka czcicieli Maryi do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ma ogromne znaczenie dla osób będących częścią Żywego Różańca. Jest okazją do wspólnego spotkania i przekonania się, że modlitwa różańcowa łączy dziś miliony Polaków. Warto przy tej okazji przypomnieć, że choć koła i róże różańcowe od lat działają we wszystkich diecezjach w Polsce, to dopiero w 2012 r. dzieło zyskało własną strukturę, ujętą w Statucie Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca mówi, że obecnie liczba osób należących do Żywego Różańca nie jest jeszcze dokładnie oszacowana, jednak śmiało można powiedzieć, że są to przynajmniej 2 miliony osób w całej Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-12 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jacek Gancarek nowym moderatorem Stowarzyszenia Żywy Różaniec

Ks. Jacek Gancarek

Archidiecezja Warszawska

Ks. Jacek Gancarek

W Warszawie-Rembertowie 14 marca odbyła się XIV Konferencja Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca. Gościem obrad był abp Wacław Depo.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?