Reklama

Jan Paweł II

Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II jest wzorem nadziei i całkowitej ufności Bogu

Adam Gutkowski

Jan Paweł II był człowiekiem nadziei, którą złożył w Bogu dlatego nawet w obliczu wielkich wyzwań, przed jakimi stawał Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, zachowywał głęboki spokój i optymizm – powiedział podczas uroczystej Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii kończącej IX Dni Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz uwydatnił, że to właśnie droga wiary, miłości i nadziei umożliwiła św. Janowi Pawłowi II spokojne kierowanie Kościołem, nawet w obliczu trudności czy słabości. „On wiedział, że wszechświat jest w ręku Boga i że nad dziejami człowieka na ziemi czuwa nasz Stwórca i Zbawiciel” – mówił do zebranych metropolita.

Hierarcha stwierdził, że wybór Polaka na papieża rozbudził w milionach ludzi na całym świecie olbrzymie nadzieje. „W jego osobie Kościół i świat otrzymał duchowego przywódcę, autorytet moralny, ważny punkt odniesienia. Dziś dziękujemy Bogu, że te nadzieje się spełniły” – kontynuował. Kardynał powiedział, że jednocześnie u niektórych ta decyzja wywołała lęk – dotyczyło to ludzi, którzy „chcieli budować przyszłość narodu i świata na piasku, a więc bez Boga, bez Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Prawdziwa wiara i prawdziwa miłość splatają się nawzajem. Nie wiemy, gdzie się kończy wiara, i gdzie się zaczyna miłość” – stwierdził kardynał, przytaczając przykład Piotra pytanego trzykrotnie przez Chrystusa o miłość. Dodał, że po odkryciu prawdziwej tożsamości Jezusa Chrystusa jedyną odpowiedzią człowieka może być prawdziwa miłość.

W tym kontekście hierarcha rozważał dylematy i wyzwania jakie stanęły przed Karolem Wojtyłą po jego wyborze na Stolicę Piotrową. „Nowy Papież wiedział, że również podlega egzaminowi z wiary i miłości, a więc ze swych najgłębszych postaw” – mówił. Kardynał wskazał, że papież niejednokrotnie sam mówił, że od początku pontyfikatu w jego sercu toczył się podobny dialog, jaki Chrystus przeprowadził z Piotrem.

Purpurat wskazał, że z wiarą i miłością łączy się także nadzieja, która jest wyznacznikiem oczekiwań i pragnień, ale także ostatecznej przyszłości. Zaznaczył przy tym, że ludzkie myśli zawsze powinny kierować się ku sprawom ostatecznym, które stanowią horyzont nadziei – nadziei życia wiecznego. Przywołując zawiedzione nadzieje uczniów zmierzających do Emaus kardynał podkreślił, że człowiek wierzący musi mieć świadomość trudu i wyzwań, jakie przed nim stoją: „Los ucznia nie może być inny niż los Mistrza. Nasze drogi nadziei nie mogą omijać krzyża”.

Reklama

Metropolita krakowski wyraził Bogu wdzięczność za kanonizacjięJana Pawła II, podkreślając, że „otrzymaliśmy orędownika i patrona na naszych drogach, w naszej służbie Bogu i człowiekowi”. „Święty Janie Pawle II, ucz nas prawdziwej nadziei (…) ucz nas wiary i miłości, która „wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma” – zakończył homilię kardynał Stanisław Dziwisz.

Podczas Mszy św. kardynał podziękował organizatorom za kolejną już edycję Dni Jana Pawła II, które nazwał czasem „osobistej i zbiorowej refleksji nad dziedzictwem myśli i ducha świętego Papieża”.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-06 20:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz: To były momenty, kiedy serce pękało z bólu

Karol Porwich/Niedziela

- Te chwile wyryły się w moim sercu, mam je wciąż przed oczami, jakby to wydarzyło się wczoraj. Wciąż widzę, jak papież pochyla się, by wziąć na ręce i pobłogosławić małą dziewczynkę. Wciąż słyszę strzały i furkot setek gołębi, które przestraszone poderwały się do lotu. I krzyk rozpaczy tysięcy ludzi. Jan Paweł II został trafiony w brzuch, prawy łokieć i palec wskazujący lewej ręki. Osunął się w moje ramiona. Bardzo cierpiał – wspomina kard. Stanisław Dziwisz, były jego sekretarz osobisty.

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst