Reklama

Polska

Nowy początek

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

W jaki sposób spotkanie z Chrystusem przemieniało mieszkańców dzisiejszej Wielkopolski u początków średniowiecza? Jak następnie przemieniali oni świat, w którym żyli? Bohaterowie tamtego wydarzenia nie tylko stali się przecież członkami wspólnoty Kościoła, ale też weszli na salony ówczesnej Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzeba refleksji m.in. na te tematy skłoniła do zorganizowania w dniach 11-13 marca 2016 r. X Zjazdu Gnieźnieńskiego pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Temat nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Mieszka I, który był wydarzeniem przełomowym nie tylko dla księcia i jego dworu, lecz także dla historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich. Organizatorzy dzięki swej inicjatywie chcą przypomnieć sytuację Europy i Kościoła sprzed 1050 lat.

Wiara jako szkoła wolności

Wybór tego tematu nawiązuje również do wyraźnej potrzeby głębokiej odnowy, jaką da się odczuć we współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy. – Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu – przekonują organizatorzy. – Wszelką odnowę chcemy zaczynać od samych siebie. Widzimy, jak wielu ludzi współczesnych jest zagubionych w swoich poszukiwaniach, w swoich tęsknotach i nadziejach. Chcemy na nowo odkryć wiarę jako szkołę wolności. Każdy z nas potrzebuje nowego początku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież Franciszek wzywa cały Kościół do nawrócenia duszpasterskiego: przejścia od modelu duszpasterstwa skupionego na konserwowaniu tego, co jest, do modelu Kościoła misyjnego, wychodzącego na egzystencjalne peryferie współczesnego świata. Kościół potrzebuje nowego początku.

Zdaniem organizatorów, Polska po ponad 26 latach wolności wydaje się coraz bardziej zmęczona. Jak przekonują, wyraźnie wyczerpany został potencjał modernizacyjny. Ich zdaniem, niezbędny wydaje się nowy zapał do publicznego zaangażowania obywatelskiego. Polska potrzebuje nowego początku.

Zmęczona i bezradna jest także współczesna Europa. Brakuje wizji umożliwiającej rozwiązywanie poważnych problemów zarówno wewnątrz krajów Unii Europejskiej, jak i na zewnątrz. Pojawia się strach przed przybyszami. Europa potrzebuje nowego początku – puentują organizatorzy.

Reklama

W roku 2016 mija 25. rocznica ostatecznego rozpadu Związku Radzieckiego i początków tworzenia nowego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej. Kijowski Majdan w 2014 r. potwierdził, że proces zdobywania wolności wciąż trwa. Także te przemiany podczas zjazdu doczekają się podsumowania organizatorów. Pytają: – Bratnie narody naszej części kontynentu są od ćwierć wieku wyzwolone, ale czy są już wolne?

Potrzeba wyzwolenia

W Zjeździe Gnieźnieńskim wezmą udział prelegenci, paneliści i eksperci warsztatowi, którzy są jednocześnie świadkami wspominanych przemian. Zaproszono ludzi, którzy swoją działalnością społeczną udowodnili już, że potrafią być dla innych źródłem twórczej inspiracji, umieją motywować innych do wychodzenia z obojętności, a najwięcej wymagają od samych siebie. Chodzi o to, by ich nie tylko słuchać, ale też uczyć się od nich, jak przeżywać wiarę w wolności, jak być chrześcijaninem w pluralistycznym społeczeństwie. Uczestnicy zjazdu chcą doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami.

Do udziału w X Zjeździe Gnieźnieńskim zaproszono też wiernych różnych Kościołów chrześcijańskich, członków ruchów i wspólnot religijnych, a także stowarzyszeń, fundacji czy innych organizacji pozarządowych, które za cel stawiają sobie pracę na rzecz dobra wspólnego. Zjazd ma być dla nich okazją do spotkania, poznania się i nawiązania więzi. Organizatorzy chcą dostarczyć, zwłaszcza liderom chrześcijańskim, energii, inspiracji, wiedzy i umiejętności do dalszych działań dzięki aktywnemu obcowaniu z mądrością i pięknem. Pragną, aby obrady zjazdu dotykały realnych ludzkich problemów: od egzystencjalnych przez międzyludzkie, społeczne, kościelne i kulturalne – aż po międzynarodowe. „Europa nowych początków” będzie angażować swoich uczestników w różnych wymiarach: duchowym – poprzez świadectwa i ekumeniczne modlitwy wplecione w program zjazdu; intelektualnym – poprzez wykłady i dyskusje panelowe; kulturalnym – poprzez wydarzenia artystyczne.

Reklama

– Zostawiamy w programie miejsce na spotkania uczestników zjazdu i możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki specjalnym Warsztatom Chrześcijańskiej Wolności zjazd będzie także swoistą sesją formacyjną, praktyczną lekcją, jak zachęcać siebie i innych do nowych początków – przekonują gospodarze zjazdu.

Zjazd Gnieźnieński będzie służył także jako miejsce nawiązywania międzynarodowych kontaktów pomiędzy środowiskami zaangażowanymi na rzecz budowy chrześcijańskich fundamentów społeczeństwa obywatelskiego. Z tych m.in. powodów zaproszenie przyjęli obywatele Ukrainy, która z takim trudem buduje swoje nowe początki. Zaproszono również Rosjan dążących do pojednania ze swymi sąsiadami, a także Białorusinów, Litwinów i przedstawicieli wszystkich narodów tworzących na nowo kształt swojej wolności. Zgodnie z tradycją poprzednich Zjazdów Gnieźnieńskich, chodzi o wspólne budowanie Europy ducha, dialogu, dla człowieka i rodziny, prawdziwie obywatelskiej.

* * *

Modlitwa jubileuszowa z okazji 1050. rocznicy chrztu polski

Boże nasz Ojcze, w roku jubileuszu Chrztu Polski dziękujemy za łaskę wiary, za Twoje wejście w dzieje każdego z nas i naszej Ojczyzny, za łaskę, która nam nieustannie towarzyszy.
Jezu Chryste, Synu Boży, Ty jesteś Panem i Zbawicielem każdego z nas.
Pragniemy i prosimy, abyś kierował całym naszym życiem osobistym, rodzinnym i społecznym.
Duchu Święty, źródło życia i miłości, wołamy o Twoje dary i charyzmaty, abyśmy mogli poznawać Prawdę, kochać Kościół, służyć braciom i siostrom miłością ofiarną i odważnie głosić współczesnemu światu Dobrą Nowinę.
Maryjo, nasza Matko i Królowo, święci Patronowie naszej umiłowanej Ojczyzny, wspierajcie nas swoim wstawiennictwem, abyśmy dochowali wierności łasce chrztu świętego.
Boże w Trójcy Świętej Jedyny, bądź uwielbiony, w naszej historii, teraz i na wieki wieków.
Amen.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-09 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

In virtute Spiritus Sancti – w mocy Ducha Świętego

Ks. Janusz Sądel

6 stycznia przypada 25. rocznica święceń biskupich bp. Edwarda Białogłowskiego, biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego diecezji rzeszowskiej.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?