Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdy choroba po prostu przychodzi…

Jedna z sal na Oddziale Psychiatrycznym

Marian Salwik

Jedna z sal na Oddziale Psychiatrycznym

Choroba psychiczna po prostu przychodzi, często trudno określić dlaczego, co najlepiej widać na przykładzie schizofrenii – odkrytej ponad 200 lat temu, a ciągle pozostającej chorobą niezwykle tajemniczą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choroby psychiczne dotykały człowieka zawsze. Uważa się, że 20% populacji dotknięte jest depresją. Rozwinęła się diagnostyka, rozbudowano nazewnictwo (kto dawniej słyszał o chorobie afektywnej dwubiegunowej), ale czy to cywilizacja przyczynia się do nasilenia chorób psychicznych?

Choroba psychiczna nie ma względu na człowieka – jego wykształcenie, status społeczny czy majątkowy. Nie można się jej bać czy wstydzić. Trzeba ją leczyć. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzy dekady obecności

Oddział Dzienny Psychiatryczny (obecnie Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny) przy ul. Szopena 15 w Rzeszowie utworzony został w 1985 r. staraniem śp. dr. Stanisława Rzeczyckiego. Obecnie Oddział – w którym pod kierunkiem lek. med. Krzysztofa Woźniaka, specjalisty psychiatry, pracuje zespół psychologów klinicznych, psychoterapeutów, pielęgniarek i terapeutów zajęciowych – jest integralną częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. Współpracuje z Oddziałem Psychiatrycznym – całodobowym (od niedawna o statusie Kliniki Psychiatrii Ogólnej). Leczenie jest w całości refundowane przez NFZ.

Funkcjonowanie Oddziału Dziennego opiera się na kompleksowej terapii pacjentów psychotycznych, nerwicowych i z zaburzeniami osobowości. Leczeni są zarówno pacjenci przewlekle chorzy, jak i z pierwszymi zachorowaniami, trafiający na Oddział z otwartej opieki zdrowotnej bądź ze stacjonarnego leczenia psychiatrycznego. Obowiązuje skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Pomoc mogą uzyskać osoby odczuwające lęk, niepokój, cierpiące na bezsenność, nieradzące sobie ze stresem i z trudnościami w kontaktach społecznych.

Oferta Oddziału

Pobyt w Oddziale Dziennym ma służyć: poprawie stanu psychicznego pacjenta, redukcji objawów i zapobieganiu nawrotom choroby, poprawie funkcjonowania społecznego, aktywizacji i pomocy w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.

Pacjent korzysta z pełnej opieki lekarsko-pielęgniarskiej, pakietu badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, specjalistycznej i optymalnej farmakoterapii, oddziaływania terapeutycznego i psychoterapeutycznego.

Reklama

Pacjenci mogą kontynuować leczenie poprzez działającą przy Oddziale Poradnię Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych oferującą: porady diagnostyczne, terapeutyczne, wizyty domowe, sesje psychoterapii indywidualnej, sesje wsparcia psychospołecznego, kierowane do rodzin i bliskich osób z otoczenia pacjentów.

Oddział dzienny to dobra „forma przejściowa” terapii, bazująca na stałym uspołecznianiu pacjentów, ale także na rozwiązywaniu ich problemów, np. na redukcji objawów lękowych, wycofaniu objawów psychotycznych, wyjściu z głębokich depresji.

Grupy terapeutyczne

Pacjenci, po rozmowie wstępnej i testach psychologicznych, podejmują terapię, na ogół 12-tygodniową, w jednej z dwóch grup. W grupie otwartej celem terapii jest leczenie i poprawa funkcjonowania osób ze schizofrenią, depresją i tzw. chorobami z pogranicza. W grupie zamkniętej prowadzone jest leczenie! osób z rozpoznaniem nerwic i zaburzeń osobowości.

Formy terapii

Program terapeutyczny Oddziału realizowany jest poprzez: spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapię grupową i indywidualną, terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych (wyjścia do muzeów, BWA, filharmonii, kina, a także wycieczki i zabawy, praca w ogródku), treningi: rozwiązywania problemów, kulinarny, budżetowy i inne, w zależności od potrzeb w danej grupie. W pracy z pacjentami konieczna jest tolerancja i konsekwencja. Trzeba być autentycznym, wymagać, budować zaufanie, okazywać stanowczość, ale nie „matkować”.

Dla pacjenta...

Dla osób w kryzysie pobyt na Oddziale Dziennym oznacza wyjście z domu, oderwanie się od pracy, obecność w grupie, w której panuje duża tolerancja wobec siebie. Trzeba się zmobilizować, pokonać swoje lęki i ograniczenia, ale także przekonać się, że jest się potrzebnym, „do czegoś się nadaję”.

Reklama

Pacjenci potrafią zrozumieć problemy innych, są inteligentni i wrażliwi. W pracy grupowej mają również prawo sami zgłaszać tematy zajęć. Chętnie korzystają z psychoedukacji – o objawach choroby, o lekach, o tym, jak się przyzwyczaić do choroby, jak reagować wobec otoczenia, np. wyzbywając się poczucia, że wszyscy się na mnie patrzą.

* * *

Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny w Rzeszowie otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Poradnia Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-9.30, dodatkowo w każdy czwartek w godz. 14.30-18.00. Kontakt: tel. 17/8666290; 17/8666297.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Mam małe rączki, ale wielkie serce, Bóg mnie tak stworzył

Archiwum Państwa Walczaków

„W ósmym miesiącu ciąży podczas badania USG dowiedzieliśmy się, że Nathan urodzi się bez rączek. Doktor nie wiedział jak nam to powiedzieć. Stwierdził, że na aborcję jest już za późno. Ja jednak nigdy bym nie dopuściła do tego, aby zabić swoje dziecko” – mówi Family News Service Sabina Walczak. 12 sierpnia Nathan Walczak skończy 6 lat. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną – zespołem TAR, który objawia się brakiem kości przedramienia, bądź ich szczątkowym występowaniem.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?