Reklama

Wiadomości

Halloweenowe zabawy mobilizują do pokazania wartości chrześcijaństwa

fiddle Pics/Foter/CC BY

- Zwracamy uwagę na zło spektakularne, a nie zauważymy zła, które dzieje się wokół nas na co dzień. Tymczasem jest ono większym zagrożeniem niż straszenie dynią – stwierdzili uczestnicy debaty „Gdzie jest szatan”, zorganizowanej 29 października br. przez Pallotyńską Fundację Misyjną SALVATTI.pl, na 1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II. W gronie panelistów zasiedli: o. Radosław Broniek, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, Michał Kondrat, reżyser, twórca filmu „Mateo” i dr Włodzimierz Szyszkowski, psychiatra, wykładowca seminaryjny, współpracujący z egzorcystami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień Wszystkich Świętych katolicy niepokoją się, że to chrześcijańskie święto zostanie wyparte przez Halloween i że halloweenowe zabawy z dynią otwierają ludzi na działanie złego ducha. – To święto ma pogańskie korzenie, ale opętanie przez szatana nie dzieje się z dnia na dzień. Może się zdarzyć, jeśli człowiek w dłuższej perspektywie otwiera się na zło – mówił o. Radosław Broniek. Dodał, że w refleksji nad działaniem szatana w świecie nie możemy pomijać wolnej woli człowieka, która wcale nie musi ulegać podszeptom szatana. Ostrzegał, by nie popadać w paranoję i nie doszukiwać się szatana w przedmiotach codziennego użytku czy symbolach. Dla zilustrowania przytoczył historię kobiety, która chciała wyrzucić wycieraczkę sprzed drzwi swojego domu, ponieważ dopatrzyła się na niej obrazu odwróconego krzyża.

Część uczestników debaty zgodziła się, że za mało protestujemy przeciwko takim przejawom zła, jak choćby programy w telewizji, szerzące konsumpcjonizm, który pokazuje, że drugiego człowieka możemy traktować instrumentalnie, jako przedmiot konsumpcji. A to ma znacznie bardziej szkodliwe skutki, zarówno dla społeczeństwa jak i dla indywidualnego rozwoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr Włodzimierz Szyszkowski zauważył, że obecnie powstaje wiele książek, które „tropią” szatana, nadmiernie koncentrując się na walce z nim. O wiele ważniejsze – jak podkreślał – jest staranie się o dobre uczynki na co dzień. – Najważniejszą kwestią nie jest to, czy nasze dziecko pójdzie na zabawę z halloweenową dynią. O wiele istotniejsze jest, jaki stosunek do tego będzie miała rodzina. Wśród moich pacjentów, którzy otarli się o satanizm, w ponad 90 proc. są to ludzie z patologicznych rodzin, w których szwankują wzajemne relacje – wyjaśniał psychiatra. Michał Kondrat przestrzegał przed halloweenowymi igraszkami. – Nie każdy, kto przebiera się za duchy i straszy dynią może zostać opętany przez szatana, ale jest takie ryzyko. Jeśli słyszę, że jakaś marka samochodu jest wadliwa, to jej nie kupuję, nawet jeśli jest szansa, że trafi mi się dobry egzemplarz – porównywał reżyser. Przytaczał dane, według których w Stanach Zjednoczonych w halloweenową noc ma miejsce najwięcej zabójstw i samobójstw. Pozostali paneliści zaprotestowali, twierdząc, że potrzeba więcej informacji na temat tego typu zdarzeń, by wyciągać tak dalece idące wnioski.

O. Broniek przyznał, że współczesna popkultura jest bardzo dobrym nośnikiem treści magicznych, antychrześcijańskich. To jednak jest okazja dla chrześcijan, by na tym tle wyraźniej pokazywać ludziom wartość i niezwykłość świąt chrześcijańskich. – Zamiast zwalczać Halloween, lepiej zaproponować np. Noc Wszystkich Świętych, żeby przybliżyć sylwetki świętych i pokazywać, co jest skarbem w naszej wierze. - Jeśli popatrzymy na historię chrześcijaństwa, łatwo dostrzeżemy, że dogmaty kształtowały się w zderzeniu z herezjami. Nasza wiara wykuwała się w polemikach – przypomniał dominikanin. Debata została zorganizowana w ramach cyklu comiesięcznych debat społecznych Fundacji SALVATTI. Pl, które w pisują się projekt „Przestrzeń dialogu”, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-30 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Zabawa” w… Halloween!

Arch.

Jeden z kapłanów został poproszony o zastępstwo w szkole podstawowej w wiejskiej parafii, uchodzącej za pobożną i gorliwą w wypełnianiu praktyk religijnych. Gdy wszedł do jednej z sal, ku swojemu zdumieniu, a później przerażeniu dostrzegł na szafach wydrążone dynie.

Więcej ...

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele