Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 45-lecia DA „Wieczernik”

Wieczernik to nasz dom, nasza radość, wiary schron

Był czas na wspomnienia i wspólne zdjęcie

Krystyna Nowaczek

Był czas na wspomnienia i wspólne zdjęcie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Powiedział Pan, jeśli w Imię me chociaż dwóch się zgromadzi, przebywać z nami będzie sam, by dom zbudować nam…”. I znów nas zgromadził, po 45 latach od pierwszego spotkania przy kościele Chrystusa Króla, tym razem na sesji „Duszpasterstwo Akademickie – charakter i misja”, która odbyła się 28 listopada 2015 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli: biskup ordynariusz Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, bp Kazimierz Ryczan – pierwszy duszpasterz akademicki „Wieczernika”, bp Jan Niemiec – absolwent DA „Wieczernik” oraz duszpasterze związani z DA, księża – absolwenci duszpasterstwa, i licznie przybyli absolwenci z różnych rejonów Polski.

Duszpasterstwo Akademickie „Wieczernik” powstało w 1970 r., kiedy bp Ignacy Tokarczuk mianował duszpasterzem środowiska akademickiego przy kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie ks. Kazimierza Ryczana. Spotkania odbywały się w niedzielę i dwa razy w tygodniu w dni powszednie. To było coś nowego: studenckie Msze św., rekolekcje, obozy, dyskusje. A duszpasterz wspierał, kierował i kształtował w nas otwartość na Boga, drugiego człowieka, ojczyznę. Następcą ks. Ryczana był ks. Ireneusz Folcik, który miał go tylko zastąpić, zastępstwo trwało 20 lat. W tym czasie powstał hymn „Wieczernika”, poświęcono sztandar. To lata z Janem Pawłem II, spotkań na pielgrzymkach w Polsce i w Watykanie. Były spotkania, dni skupienia, wyjazdy wakacyjne, zimowe, pielgrzymki, wspólna modlitwa, adoracje – i w tym wszystkim poznawanie Prawdy, wartości, uczenie się patriotyzmu i szukanie Boga, by z Nim iść przez życie. Po 1995 r. pracę w DA kontynuowali: ks. Wacław Sopel, ks. Józef Kula, ks. Adam Podolski, ks. Piotr Steczkowski, ks. Robert Bielecki, ks. Daniel Drozd, ks. Grzegorz Wójcik i obecny duszpasterz – ks. Wojciech Radomski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie jubileuszowe poprowadziła Halina Szydełko – krajowy prezes Akcji Katolickiej i Marek Pasieczny – reżyser teatralny z Krakowa, związany podczas studiów z DA. Absolwentka DA dr hab. Sabina Rejman przedstawiała rys historyczny duszpasterstwa akademickiego w Polsce i w Rzeszowie, następnie bp Kazimierz Ryczan, prof. dr hab. Bolesław Fleszar, dr hab. Stanisław Złonkiewicz, dr Mieczysław Janowski, bp Kazimierz Górny, ks. Daniel Drozd, ks. Andrzej Cypryś – odpowiedzialny za wszystkie duszpasterstwa akademickie w diecezji rzeszowskiej i absolwenci dali świadectwo wpływu duszpasterstwa akademickiego na ich życie. Wypowiedzi dotyczyły nie tylko historii DA, ale i istoty, zadań, i przyszłości duszpasterstwa akademickiego.

Reklama

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby homilię wygłosił ks. Ireneusz Folcik.

W drugiej części spotkania był czas na wspomnienia, slajdy, piosenki, rozmowy.

Z okazji jubileuszu została wydana książka, pt. „Duszpasterstwo Akademickie – charakter i misja” pod red. ks. I. Folcika, Marty Niemiec i Jerzego Stasiowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-16 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Duszpasterstwa Akademickiego

Andrzej Korycki

Prowadzone przez Ojców Jezuitów Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodzi w tym roku 70. rocznicę istnienia.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Mińsk: nuncjusz apeluje o poszanowanie praw człowieka na Białorusi

2024-06-28 17:45

Adobe Stock

„Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju” - stwierdził nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Ante Jozić. Uczynił to 27 czerwca wieczorem podczas przyjęcia z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W watykańskich placówkach dyplomatycznych obchodzi się ją w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024