Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozprza

Wierni wobec Krzyża

Dla chętnych w ogrodzie parafii czekała ciepła herbata z drożdżówką

Anna Buda

Dla chętnych w ogrodzie parafii czekała ciepła herbata z drożdżówką

Z myślą o wszystkich chorych, cierpiących i starszych Kościół ustanowił Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego. Jednak w tradycji Kościoła lokalnego w ciągu roku jest organizowany także Dekanalny Dzień Chorego, na którym gromadzą się chorzy z okolicznych dekanatów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie modlitewne spotkanie zostało zorganizowane 30 września br. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy. Przybyli na nie pielgrzymi z sąsiednich dekanatów, ich opiekunowie i duszpasterze, by podziękować Matce Bożej za opiekę i prosić o wsparcie.

Pielgrzymów powitał ks. prał. Wiesław Płomiński, kustosz sanktuarium. – Gromadzimy się przed tronem naszej patronki Matki Życia, by modlić się za tych, którzy tu przybyli, i za wielu tych, których tu nie ma, choćby tego bardzo pragnęli, bo choroba, cierpienie sprawiają, że są przykuci do łóżek w swoich domach, szpitalach czy domach opieki – powiedział. Zwracając się do najdostojniejszego pielgrzyma oraz przyjaciela osób starszych i chorych arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka, stwierdził: – Ksiądz Arcybiskup, który w swoim przewodnim arcybiskupim haśle zapisał słowa: „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie”, staje wśród nas, by stać przy krzyżu każdego z nas, krzyżu choroby, cierpienia, różnych doświadczeń i trosk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystej Eucharystii w intencji chorych przy asyście liturgicznej służby ołtarza przewodniczył Arcybiskup Senior. Wraz z nim modlili się księża z dekanatów: kodrąbskiego, sulmierzyckiego, gorzkowickiego i rozprzańskiego. Oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św. zapewniły wspólnoty działające w parafii.

Abp Stanisław Nowak mówił o chorobie i cierpieniu w kontekście krzyża Chrystusa. Szczególnie zwrócił uwagę na słowa, jakie Chrystus wypowiedział do św. Jana, wskazując na Maryję. – To jest wieczne, do końca świata aktualne, to wszystko idzie w czas. Słowa: „Oto Matka twoja” odnoszą się do każdego z was – weźcie do siebie Matkę Bożą współcierpiącą. Ona jest wam bardzo potrzebna – zaznaczył w homilii. Mówił także o „gęstwinie” krzyża. – Jest taki czas, który można nazwać gęstwiną krzyża. To jest czas, kiedy jest się starszym, a zwłaszcza jak coś dolega, jak się jest chorym, wtedy gęsto od krzyża. Cierpiący na różne dolegliwości wiedzą, że codziennie trzeba trochę postać pod krzyżem – zaznaczył i dodał: – Widzi się problemy życia, rodziny, brak miłości czy brak wierności Bogu. Tyle tych cierpień, udręk, tyle rzeczy rani ze strony społeczeństwa czy nawet rodziny: że nie umie kochać, nie umie usłużyć – tyle tego jest! Ksiądz Arcybiskup podkreślił, by stać pod krzyżem, nie uciekać, nie załamywać się i nie zasmucać. – Łagodźmy sobie cierpienia, ale stójmy pod krzyżem i bądźmy wierni. Stójcie mocno przy krzyżu Chrystusa, przy Maryi i z Maryją – prosił.

Reklama

W stronę abp. Nowaka popłynęły też podziękowania: – Niech te Boże iskierki rzucone przez Księdza Arcybiskupa pośród nas zapłoną ogniem miłości, dobroci, przebaczenia oraz lepszego rozumienia Bożych tajemnic. Niech umacniają nas w wierze i uczą, jak z Jezusem nieść swój krzyż i znosić cierpienia – mówiły w imieniu wspólnoty parafialnej Anna Dylczak i Dorota Środa.

Celem wspólnego pielgrzymowania do maryjnego sanktuarium było błogosławieństwo lurdzkie, którego na zakończenie udzielił abp Stanisław Nowak. Dodatkowo na wszystkich pielgrzymów w ogrodzie parafii czekała miła niespodzianka – ciepła herbata i słodka bułka, na którą zaprosił Ksiądz Proboszcz.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-15 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: chorzy są naszymi dobrodziejami

Jan Marczak

Chorzy są naszymi dobrodziejami – powiedział abp Józef Michalik, wskazując, że dzięki osobom cierpiącym w innych ludziach często wyzwala się dobro. Metropolita przemyski przewodniczył dziś w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Więcej ...

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech

2024-06-28 09:41

pixabay.com

Co najmniej 16 osób zostało rannych w piątek nad ranem w wypadku polskiego autokaru w Meklemburgii-Pomorzu Przednim na północnym wschodzie Niemiec. Według wstępnych ustaleń autokar z 59 pasażerami zjechał z autostrady między Hamburgiem a Berlinem i uderzył w barierkę i znak drogowy.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024