Reklama

Niedziela Rzeszowska

Obóz dla stypendystów

Artur Sołek

Tegoroczny obóz integracyjno-formacyjny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędzie się w Rzeszowie i będzie trwał od 17 do 28 lipca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych mediów z organizatorami obozu stypendystów – ks. Dariuszem Kowalczykiem, Katarzyną Kieler oraz Małgorzatą Kuczerą. Gośćmi spotkania byli: bp Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski oraz ks. dr Janusz Podlaszczak – koordynator obozu w diecezji.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla św. Jana Pawła II za jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiego Dnia Papieskiego oraz prowadzi program stypendialny dla ubogiej młodzieży szkolnej i studentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W 2000 r. zwyciężyła idea, by powołać fundację, która będzie wspierać młodych, zdolnych ludzi z małych miejscowości. Z jednej strony mają talenty, które otrzymali od Boga, ale nie mają środków, by zrealizować je na odpowiednim poziomie, czyli na poziomie uniwersytetu czy szkoły wyższej – mówił ks. Dariusz Kowalczyk, dyrektor obozu.

Fundacja ma trzy zasadnicze cele zapisane w statucie: wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi i upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od początku istnienia organizuje trzy rodzaje obozów dla swoich stypendystów – dla gimnazjalistów i licealistów, dla studentów i dla absolwentów szkół średnich. Tegoroczny obóz dla gimnazjalistów i licealistów odbędzie się w Rzeszowie od 17 do 28 lipca pod hasłem „Bądź chrześcijaninem naprawdę!”. Dotychczas odbyło się trzynaście takich obozów. Celem spotkania stypendystów jest zapoznanie ich z największymi ośrodkami kulturalnymi, naukowymi i gospodarczymi naszego kraju.

Młodzież, która przyjedzie do Rzeszowa, będzie miała szansę wypocząć, ale przede wszystkim pomodlić się, poznać historię i kulturę. Dzięki Urzędowi Miasta Rzeszowa oraz Urzędowi Marszałkowskiemu blisko tysiąc młodych osób zamieszka na prawie dwa tygodnie w miejscowych akademikach i internatach. Od pierwszego dnia pobytu w stolicy Podkarpacia stypendyści będą zauważalni – dzięki charakterystycznym żółtym koszulkom.

Reklama

Program przygotowany przez organizatorów jest bogaty. Obóz rozpocznie się 17 lipca, kiedy do Rzeszowa przyjadą stypendyści z całej Polski. Następnego dnia o godz. 11 odbędzie się Msza św. w rzeszowskiej katedrze, a potem zwiedzanie miasta. Niemal przez każdy dzień trwania obozu młodzi ludzie w mniejszych grupach będą modlić się w poszczególnych parafiach i aktywnie uczestniczyć w Mszach św. – poprzez przygotowanie liturgii słowa czy dawanie świadectwa. W programie są także zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej. Być może niektórzy stypendyści zdecydują się w przyszłości podjąć studia w Rzeszowie.

W programie jest także Msza św. prymicyjna księży neoprezbiterów – stypendystów Fundacji. Eucharystia odbędzie się w parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie 23 lipca o godz. 20.

Organizatorzy przewidzieli również: Dzień Skupienia, Dzień Sportu na Hali Podpromie, dyskotekę dla wszystkich uczestników czy wycieczki po regionie (Trzcinica, Bóbrka, Dukla, Krosno, Sanok, Łańcut, Bolestraszyce, Przemyśl, Basznia Dolna). Obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zakończy się 27 lipca Eucharystią w katedrze rzeszowskiej o godz. 15.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” aktualnie wspiera blisko 2500 młodych i zdolnych ludzi, z czego prawie 180 stypendystów pochodzi z Podkarpacia.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żywy pomnik Jana Pawła II

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia we Wrocławiu

Archiwum Fundacji

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia we Wrocławiu

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...