Reklama

Głos z Torunia

70-lecie jezuitów w Toruniu

Kościół pw. Ducha Świętego na toruńskim Starym Rynku to od 1945 r.
siedziba jezuitów

Joanna Kruczyńska

Kościół pw. Ducha Świętego na toruńskim Starym Rynku to od 1945 r. siedziba jezuitów

„Loyola u Kopernika. Jezuici w Toruniu 1945 – 2015” – to hasło, które przyświeca obchodom 70-lecia obecności i pracy duszpasterskiej jezuitów przy kościele akademickim Ducha Świętego w Toruniu. Święto będzie trwało od 21 do 24 maja i na ten czas został przygotowany ciekawy program

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto przypomnieć, że w historii Torunia zakon Towarzystwa Jezusowego zapisał dwa duże rozdziały. Pierwszy okres działalności przypada na lata 1596 – 1773, kiedy jezuici prowadzili kolegium dla młodzieży przy ul. św. Jana (dzisiejszy budynek Studium Medycznego) oraz użytkowali kościół – obecną katedrę Świętych Janów. Kasata zakonu spowodowała, że żywa działalność duchowych synów św. Ignacego Loyoli została na długo przerwana. Przedziwnym zrządzeniem Bożej Opatrzności jezuici powrócili do Grodu Kopernika w kwietniu 1945 r., obejmując 24 maja opuszczony, staromiejski kościół ewangelicki. Jezuicka historia zatoczyła nad naszym miastem wielkie koło i trwa do dziś. Obchody powojennego 70-lecia jezuitów w Toruniu są związane właśnie z datą 24 maja i zostały zaplanowane na kilka dni.

I tak w czwartek 21 maja w kościele akademickim rozpoczną się 3-dniowe rekolekcje, które poprowadzi o. Tadeusz Domeracki SJ, aktualnie pracujący w Poznaniu, w latach 1988-97 superior toruńskiej wspólnoty jezuitów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego dnia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Collegium Humanisticum odbędzie się konferencja naukowa pt. „Jezuici w Toruniu w latach 1945 – 2015”. Historycy i zaproszeni prelegenci podejmą m.in. tematy odbudowy struktur zakonu po II wojnie światowej i pierwszych lat wznowionej działalności w Toruniu. Zostaną przywołane postaci znanych jezuitów duszpasterzy – o. Longina Szymczukiewicza, o. Władysława Wołoszyna i innych. Będzie przedstawiona rola toruńskich jezuitów w okresie przełomu solidarnościowego oraz pokazane próby rozbicia tego środowiska przez organy bezpieczeństwa w czasach PRL-u. Prelegenci przybliżą zmieniające się w tych latach różne koncepcje pracy duszpasterskiej, a także nowe inicjatywy po 2000 r.

Na czwartkowy wieczór 21 maja zostało zaplanowane spotkanie dla osób, które w różnych okresach uczestniczyły w życiu duszpasterstwa akademickiego. Po Mszy św. o godz. 19 w intencji absolwentów w sali domu Duszpasterstwa Akademickiego odbędzie się panel dyskusyjny: „Wczoraj, dziś i jutro duszpasterstwa akademickiego”, który ma być wprowadzeniem do spotkania wspomnieniowego. Organizatorzy mają nadzieję, że ten wieczór będzie okazją do miłego spotkania różnych pokoleń absolwentów, dla których jezuickie duszpasterstwo było ważnym miejscem i okresem w życiu.

Reklama

W sobotę i niedzielę 23-24 maja na scenie przed kościołem akademickim zaprezentują się różne grupy duszpasterskie, wypowiadać się będą zaproszeni goście – wychowankowie DA z różnych lat, odbędą się rozmaite prezentacje, kiermasze i promocje. W sobotę o godz. 20 wszyscy przybyli usłyszą mocne uderzenie: „Wieczór chwały”. Koncert ewangelizacyjny poprowadzi Wspólnota Jednego Ducha z Siedlec.

W niedzielę 24 maja, w patronalną uroczystość Zesłania Ducha Świętego, o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za 70 lat obecności jezuitów w Toruniu. Po południu przed kościołem akademickim studenci z DA „Studnia” poprowadzą tańce radosne, po których zaśpiewa jeszcze zespół duszpasterski „Szir Chadasz”.

Jako toruńscy jezuici w imieniu całego naszego środowiska duszpasterskiego serdecznie zapraszamy na to wspólne świętowanie. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.torun.jezuici.pl

Podziel się:

Oceń:

2015-05-14 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

40 lat Domowego Kościoła w parafii Lesko

Uczestnicy uroczystości

Janusz Krajnik

Uczestnicy uroczystości

Członkowie Domowego Kościoła rejonu Lesko świętowali 40-lecie istnienia Domowego Kościoła w parafii Lesko.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, a w zasadzie o dziele jaki stworzył, przyciągnął pełną salę widzów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania