Reklama

Niedziela Wrocławska

Przybędzie nam biblioteka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2016 r., nosząc miano Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław wzbogaci się o nową bibliotekę – realizowany przez Kurię wrocławską zamysł kard. Henryka Gulbinowicza.

Wiele lat planów i starań dziś urzeczywistnia się: mury wznoszą się już na dwa piętra, a wkrótce budynek pokryje dach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa Biblioteka Archidiecezjalna pomieści dotychczasowe księgozbiory Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej, a także te najstarsze, przechowywane w Muzeum Archidiecezjalnym. W sumie znajdzie się tam 400 tys. woluminów, w tym kilkadziesiąt tysięcy starodruków.

Osiemnastowieczna inspiracja

Biblioteka powstaje w pobliżu ul. św. Józefa, tuż nad Odrą. Budynek nie będzie architektonicznym intruzem na Ostrowie Tumskim, lecz nawiązaniem do istniejących barokowych zabudowań. Jego zewnętrzna bryła dokładnie odtworzy w kształcie i proporcjach wybudowany tu w początkach XVIII w. internat dla kleryków. Zbombardowany pod koniec II wojny światowej alumnat powojenni wrocławianie znali jako ruiny nad Odrą. Zachowały się jedynie zabytkowe piwnice i posadzki.

Zespół architektów (Pracownia AQ7), historyków sztuki i archeologów opracował projekt rekonstrukcji. Dzięki zachowanym materiałom ikonograficznym uda się odtworzyć nawet architektoniczne detale: portal wejściowy, opaski okienne czy ozdobne gzymsy. Podziemna część w kształcie czworoboku zajmuje większą powierzchnię niż sam budynek, będzie też użytkowe poddasze.

– Biblioteka Archidiecezjalna będzie miała cztery kondygnacje o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m2. Znajdzie się w niej czytelnia dostępna dla wszystkich, magazyny księgozbiorów, pracownie bibliotekarzy – opisuje ks. Adam Dereń, delegat abp. Józefa Kupnego do spraw budowy biblioteki.

Starodruki w nowym wydaniu

Od drugiego piętra będą przechowywane zabytkowe księgi, które są obecnie w posiadaniu Muzeum Archidiecezjalnego. Po przeniesieniu do nowej siedziby zostaną zdigitalizowanie i udostępnione czytelnikom w formie cyfrowej. Niektóre zarchiwizowano na mikrofilmach, ale dziś to już przestarzała technologia.

Reklama

– Starodruki będą przechowywane w najlepszych warunkach: w pomieszczeniach specjalnie do tego celu przystosowanych, bez okien, o stałej temperaturze i wilgotności, by minimalizować ich niszczenie – opowiada ks. A. Dereń. – Czytelnicy będą mogli korzystać z ich wersji cyfrowych.

Sama przeprowadzka zbiorów z dwóch bibliotek i muzeum będzie trwała około 6 miesięcy.

Najpierw książki i dokumenty zostaną poddane kwarantannie.

– Pierwszym etapem przeprowadzki będzie proces dezynfekcji zbiorów bibliotecznych w specjalistycznej komorze fumigacyjnej. W ten sposób książki zostaną oczyszczone z wszelkich mikroorganizmów i zanieczyszczeń – tłumaczy ks. A. Dereń.

Delegat metropolity wrocławskiego ds. budowy biblioteki zapewnia, że nowy gmach będzie wyposażony w spełniające najwyższe normy systemy zabezpieczające, m.in. przeciwpożarowy i przeciwpowodziowy. Budynek stoi wszak w bezpośrednim sąsiedztwie Odry.

Między biblioteką a Odrą powstanie bulwar spacerowy, z ogrodem i fontannami.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-29 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skarby klasztornych bibliotek

Czytelnia w klasztorze

Archiwum Karmelitów P. Droździk, M. Klag, D. Kołakowski, R. Nestorow, A. Bujak, Sz. Sułecki

Czytelnia w klasztorze

Krakowski klasztor Ojców Karmelitów na Piasku słynął dotąd z kamienia, w którym - jeśli wierzyć tradycji - w cudowny sposób odcisnęła się stopa świętej królowej Jadwigi. Od kilku miesięcy jednak jest o nim głośno z całkiem innego powodu.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj