Pasterz, ojciec i przyjaciel
List do diecezjan, informujący o odejściu do Pana kard. Vingt-Trois wystosował obecny arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. „Dla wielu z nas, kapłanów, diakonów, wiernych Paryża, był kimś więcej niż tylko naszym arcybiskupem: był pasterzem, ojcem, wzorem; dla mnie bratem w posłudze biskupiej i służbie oraz przyjacielem - napisał hierarcha o swoim poprzedniku. - Kardynał Vingt-Trois wypełnił wszystkie powierzone mu zadania: w Paryżu u boku kard. Jean-Marie Lustigera, jako arcybiskup Tours, później jako arcybiskup Paryża, jako przewodniczący naszej konferencji episkopatu, jako kardynał Kościoła powszechnego, pomimo ciężaru, jaki niosły ze sobą te misje, zawsze w duchu prostoty, wypływającej z pierwszego wezwania, jakie otrzymał od Pana, by pójść za Nim. W ostatnich latach, mimo problemów zdrowotnych, które znosił z odwagą i cierpliwością, nie przestał służyć - w inny sposób, jak sam mawiał - poprzez modlitwę i oddanie się woli Bożej”.
Abp Ulrich zachęcił do modlitwy o życie wieczne dla swego poprzednika, pamiętając o nadziei, jakie daje obietnica zmartwychwstania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
82 uderzenia dzwonów, Msze święte i hołd w katedrze
Reklama
Biskup Paryża polecił, by dziś o godz. 17.00 rozbrzmiały dzwony we wszystkich kościołach diecezji paryskiej, upamiętniając zmarłego hierarchę 82 uderzeniami - tyloma, ile lat przeżył. Poprosił też aby dziś i w kolejnych dniach sprawowane były Msze św. w jego intencji. Zaprosił też wiernych do oddania mu hołdu w katedrze Notre-Dame, dziś, podczas Mszy św. o godz. 18.00 i w dowolnej porze.
Na stronie diecezji paryskiej udostępniono wirtualną księgę kondolencyjną.
Urodzony w Paryżu 7 listopada 1942 r. André Vingt-Trois w wieku 26 lat został wyświęcony na kapłana dla diecezji paryskiej. W 1981 r. kard. Jean-Marie Lustiger, ówczesny arcybiskup Paryża mianował go wikariuszem generalnym. Siedem lat później Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym stołecznej diecezji. W latach 1999-2005 był arcybiskupem Tours, a w latach 2005-2017 - arcybiskupem Paryża. Od 2007 r. do 2013 r. był przewodniczącym francuskiego episkopatu. W 2007 r. papież Benedykt XVI kreował go kardynałem. Pomimo, że w ostatnich latach cierpiał na rzadką i postępującą chorobę neurologiczną, zespół Guillaina-Barrégo, w grudniu ubiegłego roku uczestniczył w uroczystości otwarcia paryskiej katedry Notre-Dame po remoncie, spowodowanym pożarem z 2018 r.
Po śmierci kard. Vingt-Trois Kolegium Kardynalskie składa się z 249 osób. 35 kardynałów pochodzi z nominacji św. Jana Pawła II, 61 - Benedykta XVI, a 147 - Franciszka. 131 spośród nich ma obecnie prawo do uczestnictwa w konklawe.