Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Najważniejszy spośród Aniołów

Podczas peregrynacji figury św. Michała Archanioła w Dąbrowie Górniczej

Piotr Lorenc

Podczas peregrynacji figury św. Michała Archanioła w Dąbrowie Górniczej

Czcimy ich jako wysłanników Boga. Ich wspólne wspomnienie Kościół obchodzi 29 września. W tym szczególnym czasie pochylamy się nad najważniejszym spośród aniołów. Imię Michał znaczy „Któż jak Bóg”. W Piśmie Świętym Starego Testamentu nazywany jest „księciem anielskim” i „wielkim księciem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kult św. Michała Archanioła rozwija się. Na nasze czasy ten Boży Archanioł jest bardzo aktualny. Tworzą się zastępy rycerskie oraz Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła. Zapewne jedną z przyczyn rozszerzającego się kultu jest trwająca od 12 kwietnia 2013 r. niezwykła podróż po Polsce figury św. Michała z Groty Objawień na Gargano. Podczas kilkunastu miesięcy wędrówki na trasie peregrynacji figury znalazła się również diecezja sosnowiecka.

Boży Archanioł w diecezji

Św. Michał w znaku figury przebywał m.in. w: parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (14-16 lipca), św. Floriana w Sosnowcu (16-18 lipca) oraz św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej (5-7 września). Wcześniej odwiedził kaplicę zakonną sióstr karmelitanek (28-30 stycznia) oraz parafię św. Brata Alberta w Sosnowcu (19 lutego). Wszędzie spotkaniu ze św. Michałem towarzyszyły tłumy wiernych, chcące oddać się pod Jego przemożną opiekę. Wszyscy uczestnicy peregrynacji doświadczyli niezwykłej, wręcz namacalnej duchowej obecności Wodza Anielskiego. – To tak, jakbym był w samym sanktuarium w Monte Sant’Angelo – wyznał jeden z uczestników nawiedzenia. Podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie kaplica zakonna sióstr karmelitanek, jak i przedsionki były szczelnie wypełnione wiernymi. – Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – wyznały siostry. Wierni nie tylko adorowali figurę, ale z ogromną czcią i nabożeństwem dotykali jej, powierzając się opiece Niebiańskiego Orędownika. Przykładali do niej także zdjęcia swoich najbliższych, chcąc i im zapewnić łaski. W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni mieli możliwość uczestniczenia w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz w błogosławieństwie rodzin i dzieci. Podczas nawiedzenia była także możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Nie zabrakło całonocnego czuwania przy figurze Świętego. W niektórych miejscach Boży Archanioł „wyszedł” nawet na ulice miasta w procesji wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy powstanie zastęp?

Trudno ocenić owocność tego czasu, ale dwie rzeczy są pewne – Bóg nieustannie szuka swoich dzieci i chce ich obdarzać łaską, a ludzie żyjący obok nas są spragnieni Boga i pomocy aniołów. Owocem nawiedzenia parafii, zakonów i stowarzyszeń przez figurę św. Michała Archanioła powinna być jedność. Jedność w sobie, aby nie targały nami sprzeczne dążenia; jedność z Bogiem, abyśmy zachowywali Jego wolę; jedność między sobą, tak, by parafie i wierni dążyli do Boga, który będzie ich bronił przed siłami szatana.

Na bardziej widoczne owoce peregrynacji trzeba jeszcze poczekać. Tym bardziej, że coś „ruszyło” w tym względzie w naszej diecezji. Być może pierwsze rozmowy o zawiązaniu zastępu św. Michała Archanioła to zaczyn przyszłych rycerzy, którzy rozpoczną działalność w tym ruchu apostolskim.

Rycerzem być

Charyzmatem Rycerstwa św. Michała Archanioła jest odpędzanie złych duchów, demonów od siebie i innych atakowanych przez nie ludzi, z miejsc w których przebywają. Rycerze modlą się za tych, którzy są dręczeni, kuszeni, czują niepokój w sercu, za rodziny w których nie ma zgody, miłości, za zniewolonych narkotykami, alkoholem, pożądliwością ciała. Odpędzają złe duchy. Jest to walka z szatanem. Rycerze odmawiają modlitwy o uwolnienie lub wyzwolenie z mocy zła, szatana. Przez modlitwy, wyrzeczenia, posty, cierpienia, wydzierają szatanowi dusze nieśmiertelne i ofiarowują je Bogu. W ten sposób współpracują z Chrystusem i Kościołem w dziele zbawienia świata i w budowaniu królestwa Bożego na ziemi. Ruch został powołany do istnienia 15 sierpnia 1994 r. z inspiracji ks. Mariana Polaka – michality, któremu od początku powierzono obowiązki animatora generalnego Rycerstwa.

Pod patronatem św. Michała Archanioła

– Patronem Rycerstwa jest św. Michał Archanioł. Celem Rycerstwa jest wynagradzanie Bogu za grzechy ludzkości i wypraszanie grzesznikom nawrócenia, zaś podstawowym obowiązkiem rycerzy jest dążenie do ciągłego trwania w stanie łaski uświęcającej, do częstego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii (obowiązkowo w piątek), do przestrzegania postów i do wytrwałej modlitwy w intencji Kościoła katolickiego, Ojczyzny i całego świata. Grupy modlitewne powstające w parafiach nazywane są zastępami Rycerstwa św. Michała Archanioła. Przewodniczy im wybrany spośród rycerzy animator. W poszczególnych przypadkach przyjęcie do Rycerstwa może dokonać się w centrali – wyjaśnia animator zawierciańskiego Zastępu św. Michała Archanioła, Krzysztof Barteczko.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano

Archiwum parafii NSPJ w Szczecinie

Na Jasnej Górze trwa nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień w Gargano. Rzeźba peregrynuje po Polsce od 2013 r.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy