Reklama

Niedziela Wrocławska

Służąc małżeństwu i rodzinie!

Niedziela wrocławska 36/2014, str. 4-5

Marta Wilczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami 44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie, gromadzące co roku w stolicy Dolnego Śląska duszpasterzy, katechetów i osoby zaangażowane w życie Kościoła nie tylko z metropolii wrocławskiej, ale z całego kraju. Trzydniowe sympozjum, które odbywało się na Papieskim Wydziale Teologicznym, przebiegało pod hasłem „W służbie małżeństwu i rodzinie”. Jak podkreślał abp Józef Kupny, temat rodziny jest dla współczesnego Kościoła priorytetowy, dlatego też trzeba mówić jak cenna i wartościowa jest rodzina.

Tegoroczne WDD zainaugurowała 27 sierpnia uroczysta Eucharystia we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, teolog duchowości małżeństwa i rodziny, podkreślał, jak ważna dla świata jest wizja rodziny prezentowana przez Kościół. – Kościół ma taką wizję małżeństwa, która może uratować miłość w świecie, która może uczynić ludzi szczęśliwszymi. Kościół tej wizji nie wymyślił. To jest nauka Jezusa Chrystusa, która sprawia, że miłość Boże jest w nas doskonała – przekonywał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo wstępne w auli PWT wygłosił rektor uczelni ks. prof. Andrzej Tomko, zaznaczając, że temat 44. WDD jest odpowiedzią na papieską zachętę, by pochylić się nad wyzwaniami duszpasterskimi dotyczącymi rodziny. Serię wykładów rozpoczął natomiast metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który przedstawił program duszpasterski na rok 2014/2015 zatytułowany „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Metropolita przypomniał, że każdy program musi realizować cztery podstawowe cele: ewangelizacyjny, inicjacyjny, formacyjny i społeczny. O „antropologicznym horyzoncie małżeństwa i rodziny” mówił ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. W swoim wystąpieniu przypomniał, że małżeństwo jest podstawową komórką życia społecznego i tworem naturalnym, do którego powołany jest każdy człowiek. Przedstawił też koncepcje, które przyczyniły się do kryzysu małżeństwa: zredukowanie człowieka do materii oraz deifikacja człowieka (przypisanie mu cech Boga).

Reklama

Nowością w tegorocznym programie WDD było pojawienie się punktu „prezentacja inicjatywy”. W tym roku ks. dr Jacek Kotowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, zaprezentował zebranym inicjatywę „Grób Dzieci Utraconych”. Szczególna pamięć o dzieciach utraconych w wyniku poronienia, zapewnienie im godnego pochówku oraz duchowa pomoc ich rodzicom to jeden z przejawów troski o rodzinę, praktykowany w diecezji łomżyńskiej. Każdy dzień kończyła konferencja wieczorna głoszona w katedrze wrocławskiej przez o. prof. Kazimierza Lubowickiego OMI, w których mówił m.in. o świętości ludzkiego ciała i o komunii małżeńskiej.

44. WDD to moc ciekawych wykładów i konwersatoriów. Wśród nich m.in. bp dr Marek Mendyk mówił o współdziałaniu w wychowaniu. Dr Ewa Porada, archidiecezjalny doradca życia rodzinnego w Katowicach, pochyliła się nad zagadnieniem sensu narzeczeństwa, natomiast ks. dr hab. Piotr Krakowiak SAC, krajowy duszpasterz hospicjów, wskazał na znaczenie obecności osób starszych w rodzinach i parafiach, stawiając słuchaczy w tym kontekście przed dylematem: rosnący problem czy szansa na integrację. Z tegorocznych WDD wyłania się m.in. konkluzja: służba małżeństwu i rodzinie musi być dynamiczna!

Podziel się:

Oceń:

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ouellet krytykuje ukrywanie przestępstw seksualnych w Kościele

Papież Franciszek i kard. Marc Ouellet

PAP

Papież Franciszek i kard. Marc Ouellet

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet skrytykował fakt, że zbyt długo w Kościele ukrywano „przestępcze zachowania” duchownych, którzy dopuszczali się wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Kanadyjski purpurat mówił o tym otwierając w obecności papieża Franciszka międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie z udziałem około 500 osób duchownych i świeckich w Auli Pawła VI w Watykanie. Jego uczestnicy podejmują refleksję m.in. nad celibatem i brakiem powołań kapłańskich.

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?