Reklama

Kościół

Rozmowa z proboszczem papieskiej parafii, ks. Tadeuszem Rozmusem

Letnie wakacje Leona XIV w Castel Gandolfo

2025-06-24 15:11

Włodzimierz Rędzioch

29 maja Leon XIV odwiedził Castel Gandolfo, gdzie od XVII w. znajduje się letnia rezydencja papieży. Zwiedził ogrody zarządzane obecnie przez Centrum Edukacji Laudato si, a następnie udał się do Pałacu Apostolskiego oraz Willi Barberini. Już wtedy zaczęły krążyć głosy, że być może nowo wybrany Papież przywróci – po 13 latach - starą tradycję papieskich wakacji w Castel Gandolfo. I głosy te potwierdziły się – Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało komunikat, że w niedzielę, 6 lipca po południu, Ojciec Święty Leon XIV uda się na czas odpoczynku do Papieskiej Rezydencji w Castel Gandolfo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż obok Pałacu Apostolskiego znajduje się kościół pw. św. Tomasza z Villanova – jest to papieska parafia, w której pracują salezjanie, a proboszczem jest Polak, ks. Tadeusz Rozmus. Przeprowadziłem rozmowę z tym polskim salezjaninem, aby dowiedzieć się, jak na tę wiadomość zareagowali mieszkańcy miasteczka.

- Leon XIV będzie spędzał wakacje w Castel Gandolfo. Co to oznacza dla jego mieszkańców?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To oznacza powrót do wielowiekowej tradycji, która miała swój początek za pontyfikatu Urbana VIII (1623 – 1644). Papieże wyjeżdżali poza Rzym, na wzgórza, nie tylko żeby odpoczywać, ale również by pracować w trochę lepszym klimacie – temperatura tutaj jest kilka stopni niższa niż w Rzymie i panuje specyficzny mikroklimat.

Włodzimierz Rędzioch

Z tradycją pobytów papieskich są głęboko związani również mieszkańcy Castel Gandolfo, tym bardziej, że wiele świąt i tradycji wiąże się z obecnością papieży. Na przykład święto patrona miasta, którym jest święty Sebastian w Castel Gandolfo świętuje się w pierwszą sobotę września, a nie, jak w całym Kościele - 20 stycznia. Dlatego jest oczywistym, że parafianie i wszyscy mieszkańcy cieszą się z tego powrotu.

 - Tym bardziej, że 13 lat nieobecności papieża sprawiło, że Castel Gandolfo nieco opustoszało i przybywało mniej pielgrzymów, którzy w okresie letnim masowo odwiedzali miasteczko…

Reklama

- Nie możemy zapomnieć o tym, że Franciszek nie był jedynym papieżem, który zrezygnował z pobytu w Castel Gandolfo. Na przestrzeni czterech wieków zasiadało na Stolicy Piotrowej ponad czterdziestu papieży, a tylko piętnastu regularnie przyjeżdżało tutaj na wakacje.

Różne głosy były na temat nieobecności Papieża – niektórzy uważali, że w mieście było mniej pielgrzymów, ale pojawiło się więcej turystów, gdyż Castel Gandolfo stało się miejscem atrakcyjnym z punktu widzenia turystycznego. Było to lepsze dla handlu, według niektórych. W każdym bądź razie, już zauważyliśmy, że zaczyna przyjeżdżać znowu więcej pielgrzymów, by przeżyć wyjątkową atmosferę miasteczka.

- Parafia, w której służycie ma tytuł parafii papieskiej – papieska parafia św. Tomasza z Villanova. Wiemy, że 13 lipca Leon XIV odprawi Mszę św. w „swojej” parafii. Odprawi Mszę św. również 15 sierpnia. Czym te papieskie wizyty są dla salezjanów, którzy służą w parafii?

- Salezjanie zostali zaproszeni do Castel Gandolfo przez Papieża Piusa XI dokładnie w roku 1929, choć byli tutaj już w 1926 prowadząc oratorium młodzieżowe. Czyli jesteśmy tutaj od 96 lat. Przed nami byli tu Augustianie, czyli współbracia Papieża. Augustianie zostali przeniesieni z tutejszej parafii do pierwszej parafii Watykanu, kościoła św. Anny. Wtedy Pius XI poprosił salezjanów, by objęli po nich parafię.

Regularne odprawianie Mszy św. przez papieży rozpoczęły się od Jana XXIII, który w ten sposób chciał docenić papieską parafię. Msza św. została wprowadzona z okazji święta współpratronki kościoła Matki Bożej Wniebowziętej.

Włodzimierz Rędzioch

Reklama

W przeszłości była tutaj odprawiana druga Msza św., związana z rocznicą śmierci Pawła VI, 6 sierpnia – Papież zmarł właśnie tutaj w Pałacu Apostolskim.

Papież Leon XIV wprowadza swoje nowe zasady. Ponieważ będzie obecny w miesiącu lipcu, odprawi Msze św. w pierwszą niedzielę swojego pobytu w Castel Gandolfo.

- Czy jesteście gotowi na przyjęcie Papieża?

- Przygotowujemy się przede wszystkim duchowo, aby Msza św., którą odprawi Leon XIV była rzeczywiście świętem całej wspólnoty. Wiele osób chce uczestniczyć w tej Eucharystii. Chcemy go godnie przywitać, również dlatego, że Papież staje się częścią naszej wspólnoty. W mieście czuć już podniosłą atmosferę.

Podziel się:

Oceń:

+17 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do patriarchy Bartłomieja o pragnieniu przybycia do Nicei

Papież Leon XIV podczas spotkania z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem

Vatican Media

Papież Leon XIV podczas spotkania z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem

Papież Leon XIV podczas spotkania z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem wyraził pragnienie udania się do Turcji jeszcze w tym roku, aby wspólnie z Patriarchą upamiętnić 1700. rocznicę zwołania pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei. W poniedziałek Papież przyjął Patriarchę na audiencji.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Polskie ślady w Rzymie. Pomnik Kopernika przypomina o naszej tożsamości

2025-07-06 10:08
Pomnik Mikołaja Kopernika

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wśród rzymskich zaułków, w cieniu barokowych fasad i marmurowych kolumn, kryje się rzeźba, która zaskakuje nawet doświadczonych podróżników. To postać Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma – dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, ustawiona na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Dla wielu to nieoczywisty, ale głęboko symboliczny ślad polskiej obecności w sercu Wiecznego Miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa