Reklama

W diecezjach

Bp Osial: czekamy na decyzję TK ws. zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole

2025-06-12 15:56
Bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Oczekujemy na decyzję Trybunał Konstytucyjnego w sprawie zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole wprowadzoną w rozporządzeniu z 17 stycznia. Ufamy, że ten wyrok pojawi się jak najszybciej. Nie wykluczamy stosowania wszelkich działań, na które pozwala nam prawo, także w wymiarze międzynarodowym, aby bronić lekcji religii - powiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 401. zebrania plenarnego Episkpatu w Katowicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Wojciech Osial po raz kolejny podkreślił, że Episkopat Polski sprzeciwia się zmianom w organizacji lekcji religii w szkole, które wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Biskupi sprzeciwiają się decyzjom MEN. Decyzjom, które utrudniają i ograniczają lekcje religii w szkole - powiedział bp Osial. Podkreślił, że nowelizacja rozporządzeń z 26 lipca 2024 r. (łączenie dzieci uczęszczających na religię z różnych roczników) i z 17 stycznia 2025 r. (redukcja godzin) wprowadziły zmiany, które są bardzo krzywdzące.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nie zgadzamy się z nimi. Chcę podkreślić mocno, że zostało tu złamane prawo, gdyż ustawa o systemie oświaty mówi, że wszelkie zmiany w organizacji lekcji religii zapisane w rozporządzeniu dokonują się w porozumieniu z Kościołem katolickim, Kościołem prawosławnym i innymi Kościołami związkami wyznaniowymi. Ministerstwo tu złamało prawo, zabrakło porozumienia, są to decyzje jednostronne - dodał bp Osial.

Reklama

Aby pokazać jak owe zmiany są niesprawiedliwe, bp Osial wskazał na konkretny zapis rozporządzenia z 17 stycznia. Wystarczy, że w klasie jedno dziecko nie chodzi na lekcje religii, a cała klasa musi mieć zajęcia z tego przedmiotu na pierwszej lub ostatniej lekcji. Ponadto krzywdzącej zmianie ulegnie także praca nauczycieli. Po jednej lekcji rano nauczyciel będzie miał kilka godzin lekcyjnego "okienka", po których będzie zmuszony wrócić, aby poprowadzić religię na ostatniej godzinie lekcyjnej. Jego praca będzie tak wyglądała przez cały tydzień.

3 lipca kwestią rozporządzenia MEN, które zmniejszyło wymiar godzin lekcyjnych religii w szkole z dwóch do jednej i nakazało umieszczać te zajęcia na pierwszej lub ostatniej godzinie, zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie orzekną czy jest ono zgodne z Konstytucją, Konkordatem i ustawą o systemie oświaty.

- Oczekujemy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Konferencja Episkopatu złożyła 26 lutego w tej sprawie br. wniosek zaskarżający do I Prezes Sądu Najwyższego rozporządzenie z 17 stycznia. Ufamy, że ten wyrok pojawi się jak najszybciej. Nie wykluczamy też stosowania wszelkich działań, na które pozwala nam prawo, także w wymiarze międzynarodowym, aby bronić lekcji religii - powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Episkopat zatwierdzi jesienią br. nową podstawę programową dla lekcji religii po zmniejszeniu przez MEN wymiaru zajęć z dwóch godzin do jednej. Zacznie ona obowiązywać od 2027 r. W międzyczasie zostanie poddana konsultacjom m.in. wśród dyrektorów wydziałów katechetycznych i w wydawnictwach kościelnych przygotowujących materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli religii. Komisja Wychowania Katolickiego opracowała też wytyczne wskazujące, jak sobie radzić w okresie przejściowym przy użyciu starych podręczników.

Reklama

- Nie będzie to religioznawstwo, ale nauczanie religii rzymskokatolickiej z nowymi akcentami, szerzej omówionymi. Mocno zostanie podkreślona treść wychowawcza, kulturowa, społeczna, historyczna religii - dodał bp Osial.

Biskupi podtrzymują ponadto poparcie dla obywatelskiej inicjatywy zbierania podpisów pod projektem obowiązkowej lekcji etyki dla tych, którzy zrezygnowali z religii. - Wtedy byłby rozwiązany problem, że ktoś na kogoś czeka. Zasada prosta: wolność wyboru. Jeśli ktoś nie wybiera lekcji religii, powinien mieć zajęcia z etyki. Wychowanie do wartości musi być - wyjaśnił bp Osial.

przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP poinformował też, że biskupi "proszą rodziców, aby głęboko rozważyli decyzję o udziale dzieci w zajęciach z edukacji zdrowotnej". - Dlaczego? Jest tam dużo dobrych treści, ale są też treści niezgodne z etyką katolicką, z nauczaniem Kościoła - powiedział.

Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o kwestię zagadnień dotyczących sfery seksualnej. - Ta przestrzeń jest dla nas nie do zaakceptowania. Kwestia seksualna, według naszych opinii i naszych przemyśleń, jest wyrwana z kontekstu małżeństwa i rodziny. Kościół głosi natomiast, że etyka seksualna jest oparta na fundamencie małżeństwa i rodziny - dodał bp Wojciech Osial.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial o katechezie szkolnej: wyrażamy gotowość do rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej

Karol Porwich/Niedziela

Widzimy, różne niepokojące zapowiedzi, dotyczące organizacji lekcji religii, jest stanowisko Kościoła, wydane poprzez Komisję Wychowania Katolickiego sprzed miesiąca - wyrażamy gotowość do rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Zapowiedział też, że powstanie specjalny zespół do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką