Reklama

Kościół

Ukraina: sąd nakazuje zwrot kijowskiego kościoła św. Mikołaja wspólnocie parafialnej

2025-06-05 20:49
Kościół Świętego Mikołaja

pl.wikipedia.org.

Kościół Świętego Mikołaja

5 czerwca 2025 r., Sąd Apelacyjny w Dnieprze podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w sprawie przekazania kościoła św. Mikołaja w Kijowie parafii rzymskokatolickiej. Decyzja ta stanowi historyczny krok w wieloletniej walce o sprawiedliwość i zwrot świątyni jej prawowitemu właścicielowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Modliliśmy się o to przez lata. I dzisiaj sprawiedliwość zwyciężyła. Sąd uznał nasze prawo, uznał prawdę. To zwycięstwo nie tylko dla katolików, to zwycięstwo dla całego ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego” - powiedział proboszcz kościoła, ojciec Paweł Wyszkowski OMI.

Sprawa ta trwa od ponad dwudziestu lat. Już w 2005 roku prezydent Wiktor Juszczenko zainicjował zwrot kościoła katolikom. W 2020 roku prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził zamiar przekazania świątyni parafii katolickiej, zwracając się z odpowiednim listem do papieża.

W liście Władimira Zełenskiego, przekazanym 6 października 2020 roku do Watykanu, zaznaczono: „Z przyjemnością informuję, że 16 września 2020 roku, zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy, na posiedzeniu rządu podjęto decyzję, zgodnie z którą Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zostało zobowiązane do zapewnienia przekazania budynku kościoła rzymskokatolickiego św. Mikołaja w Kijowie parafii św. Mikołaja w diecezji kijowsko-żytomierskiej w stałe i nieodpłatne użytkowanie. Jestem przekonany, że jest to decyzja całkowicie słuszna i sprawiedliwa, na którą tak długo czekała rzymskokatolicka społeczność Ukrainy, a także bardzo ważny krok w umacnianiu naszych serdecznych, przyjaznych stosunków”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomimo takich oficjalnych oświadczeń i dokumentów, przekazanie kościoła nie zostało jeszcze zrealizowane przez organy władzy wykonawczej.

Sąd apelacyjny uznał, że przekazanie kościoła jest nie tylko zgodne z prawem, ale także działaniem głęboko moralnym, które potwierdza szacunek dla historycznego i duchowego dziedzictwa Ukrainy.

Reklama

Pomimo licznych opóźnień ze strony Ministerstwa Kultury, wspólnota parafialna wykazała się wytrwałością i determinacją, nie pozwalając zniweczyć nadziei. Według parafian, prace remontowe w budynku były powierzchowne, a rzeczywiste potrzeby kościoła były lekceważone.

„Nie domagaliśmy się przywilejów. Walczyliśmy o swoje prawo zagwarantowane w Konstytucji Ukrainy. A dzisiejsza decyzja jest dowodem na to, że prawdę można obronić” - podkreślił proboszcz świątyni.

Ojciec Paweł Wyszkowski OMI podziękował Sądowi Apelacyjnemu, a także sędziemu Sądu Administracyjnego w Dnieprze, Romanowi Gołobutowskiemu, który jako pierwszy zajął zasadnicze stanowisko i wydał sprawiedliwy wyrok: „W czasach, gdy często próbuje się zagłuszyć prawdę, takie decyzje mają szczególną moc. Jesteśmy wdzięczni sędziemu Romanowi Gołobutowskiemu, który poparł nasz pozew i wydał sprawiedliwy i uczciwy wyrok, który dziś został w całości podtrzymany przez sąd apelacyjny. Jest to przykład prawdziwej służby prawu i sprawiedliwości” - stwierdził.

Obecnie kijowscy katolicy oczekują od Ministerstwa Kultury realnych działań - wykonania wyroku sądu i oficjalnego przekazania świątyni wspólnocie parafialnej. Będzie to nie tylko formalność prawna, ale akt przywrócenia zaufania do państwa - zaznaczono.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bruksela: biskupi UE za udziałem Ukrainy w strukturach unijnych

artjazz/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), kard. Jean-Claude Hollerich SJ wezwał instytucje Unii Europejskiej i państwa członkowskie do udzielenia „pozytywnej i realistycznej odpowiedzi” na wniosek Ukrainy o przyszłe członkostwo w UE, dając jednocześnie „wiarygodną perspektywę przystąpienia” wszystkim innym krajom europejskim, które złożyły swoje wnioski. Czytamy o tym w komunikacie wystosowanym z okazji obchodzonego dzisiaj „Dnia Europy”. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Więcej ...

Czy ja dziś nie potrzebuję lekarza duszy?

Vatican News

Rozważanie do Ewangelii Mt 9, 9-13

Więcej ...

Nagrodzony „Lubelskim Noblem”

2025-07-04 23:20
Ks. Jan Prucnal otwierający konferencje polonijną

Bartosz Walicki

Ks. Jan Prucnal otwierający konferencje polonijną

We wtorek 24 czerwca parafia sokołowska przeżywała pierwszorzędny odpust parafialny związany z uroczystością narodzenia św. Jana Chrzciciela. Podobnie jak co roku, również i tym razem dzień ten stanowił wielkie święto dla całej ziemi sokołowskiej. W uroczystościach odpustowych uczestniczyli nie tylko parafianie sokołowscy i kapłani z okolicznych parafii, lecz również goście z okolicznych miejscowości, a nawet spoza dekanatu sokołowskiego. Sumie odpustowej przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

Wiara

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką