Reklama

Wiadomości

Duda o wyborach na CPAC: wierzę, że Polacy wybiorą wolność i uczciwość, a nie cynizm i draństwo

PAP/Darek Delmanowicz

Wierzę głęboko, że w wyborach Polacy wybiorą wolność i uczciwość, a nie cynizm i draństwo – powiedział we wtorek w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Dodał także, że od początku swojej prezydentury robi wszystko, aby zacieśniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duda był jednym z mówców podczas odbywającej się we wtorek w podrzeszowskiej Jasionce konferencji CPAC. Według prezydenta, miejsce to od niedawna ma szczególny wymiar dla relacji polsko-amerykańskich. "To miejsce, w którym jeszcze do niedawna zakwaterowani byli żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, którzy tutaj trzymali pieczę nad Polską, trzymali pieczę nad tym, co dzieje się na Ukrainie" - podkreślił.

Zdaniem Dudy, budowanie sojuszu z USA jest największym gwarantem bezpieczeństwa oraz powinnością polskich władz. "To USA pomogły zakończyć I wojnę światową, to USA w ogromnym stopniu zwyciężyły w II wojnie światowej" - wskazał. "Od samego początku mojej prezydentury czynię wszystko, aby zacieśniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi. Uważam, że jest to obowiązek każdego prezydenta RP" - oświadczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jego opinii, konieczność współpracy z USA wynika z naszych doświadczeń historycznych. "Sprawy naszej części Europy, jej historię, jej bolesne karty prezydent (USA) Donald Trump zna i rozumie. Wierzę w to, że wraz z nim nasze relacje z USA będą się rozwijały" - dodał.

Duda wyraził wdzięczność Amerykanom, że w czasie konfliktu w Ukrainie wzmocnili swoją obecność w Polsce. Przypomniał również, że w Polsce funkcjonuje amerykańska baza w Redzikowie.

"Cieszę się, że śmiało możemy mówić o tym, że przez ostatnie lata cementowaliśmy sojusz ze Stanami Zjednoczonymi na różne sposoby, poprzez budowanie tego sojuszu w formule zacieśniania więzi militarnych, poprzez obecność amerykańskich żołnierzy, poprzez obecność amerykańskiej infrastruktury militarnej w Polsce" – mówił prezydent.

Podziel się cytatem

Reklama

W tym kontekście wymienił również zakupy m.in. amerykańskich czołgów Abrams, rakiet Patriot i Himars za "dziesiątki miliardów dolarów".

W ocenie Dudy, powinnością każdego polskiego prezydenta jest zacieśnianie sojuszu z USA, dlatego - jak dodał - spotykał się już kilka razy z prezydentem Trumpem i był na poprzednich konferencjach CPAC.

W ocenie Dudy, konieczne jest również, aby w Polsce wybudowana została zgodnie z planem pierwsza elektrownia jądrowa w technologii firmy Westinghouse. "Jest to niezbędne do zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego, ale jest to także niezbędne do zacieśniania strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Wzywam wszystkich, a w szczególności wzywam rząd, obecne polskie władze, do tego, aby to było realizowane" – zaapelował prezydent.

Nawiązując do kończącej się kampanii prezydenckiej powiedział, że kandydat "opcji konserwatywnej, opcji patriotycznej jest w sposób brutalny, okrutny, wręcz bandycki, niejednokrotnie atakowany wieloma piętrowymi pomówieniami". "Ale ja wierzę w to głęboko, że mimo (tego) wszystkiego, co się dzieje, że Polacy się na to nie zgadzają, na takie traktowanie, na takie zachowanie, na taki bezmiar kłamstwa w mediach. W wyborach Polacy wybiorą wolność, uczciwość, a nie cynizm i draństwo" – powiedział.

Duda przypomniał w Jasionce, że za dwa miesiące kończy kadencję, ale zastrzegł, że ma nadzieję, że nadal będzie służył Polsce "na różne sposoby".

Reklama

Wyraził także nadzieję, że podobne konferencje środowisk konserwatywnych z USA i Polski będą odbywać się cyklicznie. "Niech żyje myśl konserwatywna, niech żyje Polska, niech żyje sojusz ze Stanami Zjednoczonymi" – zakończył swoje przemówienie Duda.

CPAC (Conservative Political Action Conference) to coroczna konferencja odbywająca się w przeszłości w USA, w której od lat 70. biorą udział konserwatywni politycy i aktywiści z całego świata. W ostatnich latach CPAC zaczęto organizować także w innych państwach, m.in. na Węgrzech, czy tak jak w tym roku, w Polsce.

Przed obiektem, w którym odbywała się konferencja przez kilka godzin protestowała kilkuosobowa grupa osób, które trzymały flagi Palestyny oraz transparent "CPAC odpowiada za ludobójstwo". (PAP)

huk/ mrr/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-05-28 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki: dzisiaj w nocy zwyciężymy i ocalimy Polskę

Karol Porwich/Niedziela

Zwyciężymy i ocalimy Polskę, nie pozwolimy na to, aby domknęła się władza Donalda Tuska - powiedział popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Więcej ...

Pajęczno. Abp Wacław Depo poświęcił kościół Narodzenia Pańskiego

2025-10-12 21:31

Maciej Orman/Niedziela

– Dzięki Kościołowi Osoba Jezusa Chrystusa staje się dotykalna i żywa – powiedział abp Wacław Depo podczas uroczystości poświęcenia kościoła Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Więcej ...

Zmarł ks. Janusz Michalak

2025-10-13 20:35

Adobe Stock

12 października 2025, w 86. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Janusz Michalak, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus jest spełnieniem tego, co Bóg obiecał

Wiara

Jezus jest spełnieniem tego, co Bóg obiecał

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rozważania różańcowe bł. Honorata Koźmińskiego

Wiara

Rozważania różańcowe bł. Honorata Koźmińskiego

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Kościół

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Kościół

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Wiara

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój