Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowe organy u św. Maksymiliana

Marcin Gonera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 sierpnia Częstochowa wzbogaciła się o nowe organy piszczałkowe. Będą one służyć ubogaceniu liturgii świętej oraz zaspokojeniu potrzeb muzycznych parafian i mieszkańców Częstochowy.

W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” - przypominając soborowe zalecenia ks. prał. Gabriel Maciejewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Częstochowie, rozpoczął prezentację nowych piszczałkowych organów, wykonanych przez firmy z Zabrza i Częstochowy, podczas pierwszego etapu uroczystości poświęcenia instrumentu. Byli na niej obecni duchowni, parafianie oraz przedstawiciele władz, m.in. Artur Warzocha, radny sejmiku śląskiego, kandydat PiS na prezydenta Częstochowy.

Wierni wysłuchali koncertu dwóch cenionych muzyków: Przemysława Kmiecia - absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz podyplomowych studiów Muzyki Kościelnej i Organów w Graz w Austrii, organisty w Bazylice Archikatedralnej i na Jasnej Górze, oraz Marcina Lauzera - absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Studium Organistowskiego w Katowicach, organisty i dyrygenta na Jasnej Górze. Muzycy wykonali kilka utworów muzyki organowej od romantyzmu do współczesności, przedstawiając słuchaczom brzmienie instrumentu, jego moc i czystość barw. Po pierwszej części koncertu rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez abp. Wacława Depo, ks. Mariusza Trojanowskiego, sekretarza Metropolity Częstochowskiego, oraz Księdza Proboszcza. Na początku Eucharystii Ksiądz Arcybiskup i Ksiądz Proboszcz dokonali poświęcenia organów, aby -rozbrzmiewając na chwałę Bożą - pozwalały „nam jako członkom Kościoła złączyć się we wzajemnej miłości i braterstwie”. W homilii Metropolita Częstochowski powiedział, że każdy człowiek zobowiązany jest do rozwijania danego mu od Boga talentu, m.in. talentu muzycznego. Celem muzyki jest składanie czci Bogu oraz uwrażliwianie człowieka na prawdę, dobro i piękno poprzez budzenie w nim potrzeb duchowych. Żeby muzyka mogła spełniać te zadania, musi dążyć do harmonii dźwięku w czasie i przestrzeni, nie może być więc hałaśliwa, nie może się też opierać na prymitywnych efektach świetlnych, służących uczynieniu ze słuchaczy jednolitej masy. Jak zaznaczył Kaznodzieja, muzyka organowa, jako wyraz najwyższej kultury, stoi w sprzeczności ze współczesną antykulturą. Prawdziwa kultura dąży bowiem do uznania godności człowieka, wynikającej z bycia dzieckiem Bożym. Niektóre zaś odmiany muzyki rozrywkowej służą wyłącznie samemu człowiekowi, bez odniesienia do jego głębi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Metropolita Częstochowski pogratulował również Księdzu Proboszczowi, wikariuszom pracującym w parafii oraz samym parafianom za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej, wyrażając jednocześnie nadzieję, że zapał ten nigdy nie zgaśnie.

Po Mszy św. wierni wysłuchali drugiej części koncertu. Organiści wykonali trzy utwory: toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, interpretację na temat „Bogurodzicy” oraz „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Muzyka spotkała się z żywą reakcją wiernych, którzy kwiatami i oklaskami wyrazili muzykom swoją wdzięczność.

Zdaniem Księdza Proboszcza, nie można zapominać, że choć organy są własnością parafii, służyć będą całemu miastu. „W naszym kościele będą odbywać się koncerty muzyki organowej, na które już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców miasta” - oznajmił Ksiądz Prałat.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-05 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Renowacja zabytku zakończona

Ks. Piotr Dębski

Po 36 latach udało się zakończyć renowację zabytkowych organów w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie.

Więcej ...

Zaproszenie na Koncert Uwielbienia

2024-05-29 22:18

plakat organizatorów

- Organizatorom zależy, aby przedłużyć radość wynikającą z celebracji Mszy św. sprawowanych w tym dniu i procesji eucharystycznych przechodzących ulicami miast i wiosek – informuje Monika Kulak.

Więcej ...

Iść do przodu z Chrystusem

2024-05-30 14:02

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Jak co roku tłumy Sandomierzan oraz turystów zgromadziła procesja eucharystyczna Bożego Ciała, która przeszła główną ulicą miasta z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania