Reklama

Niedziela Lubelska

25. Droga Krzyżowa na Majdanku – „Krzyż drogą Nadziei”

2025-04-11 06:39

Paweł Wysoki

W piątek, 11 kwietnia 2025 r., o godz. 18.00, po raz 25. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku odbędzie się Droga Krzyżowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami nabożeństwa są: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku. Hasłem przewodnim modlitwy będą słowa „Krzyż drogą Nadziei”.

Jubileusz 25. edycji Drogi Krzyżowej na Majdanku zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim. Chrześcijanie w tym roku duszpasterskim przyglądają się słowom „Pielgrzymi Nadziei”. - Pośród rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej chcemy przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy żyli na Majdanku w minionym wieku. Chcemy spróbować w ich historiach, realiach życia odnaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy w obozie koncentracyjnym, było miejsce dla Nadziei?”. Nie zabraknie też refleksji nad miejscem Nadziei w naszej codzienności, naszym życiu, w XXI wieku. Rozważania kolejnych stacji pomogą też zrozumieć uczestnikom modlitwy czym jest Rok Jubileuszowy w życiu chrześcijan – mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyjątkowym wydarzeniem 25. Drogi Krzyżowej na Majdanku będzie przekazanie przez abp. Stanisława Budzika młodym naszej archidiecezji wiernej kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Oryginał znajduję się w rzymskim Centro San Lorenzo – centrum spotkań dla młodych, którego pomysłodawcą był papież-Polak. Ofiarowany przez Metropolitę Lubelskiego krzyż będzie towarzyszył młodym z Lubelszczyzny podczas spotkań organizowanych dla nich przez lokalny Kościół.

Tradycyjnie również uczestnicy spotkania nie zapomną o modlitwie w intencji pokoju: jak co roku, na zakończenie spotkania wybrzmi modlitwa o pokój skierowanej do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.

Nabożeństwo na terenie byłego obozu koncentracyjnego pozostaje w pamięci jego uczestników: - Droga Krzyżowa na Majdanku to wydarzenie, które porusza serca. Zachęca nie tylko do głębokich przemyśleń, ale również do jednoczenia się ze wspólnotą młodych. Po raz pierwszy wzięłam udział w wydarzenia 7 lat temu. Było to dla mnie bardzo silne przeżycie; szczególnie mocno trafiły do mojego serca rozważania o Męce Pańskiej. Na terenie Majdanka mają one wyjątkowy wydźwięk. Z drugiej strony uczestniczyłam w Drodze Krzyżowej ze swoimi przyjaciółmi, wiedziałam, że jest to wydarzenie tworzone przez młodych, i dlatego miało dla mnie ogromne znaczenie być jego częścią – wspomina Katarzyna Kaczor z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie w związku z odbywającą się procesją Drogi Krzyżowej wzmocnił tabor autobusów. W celu usprawnienia dojazdów ZDTiM uruchomi dodatkowe kursy linii 153 oraz 158. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej około godz. 20.30 zostaną uruchomione dodatkowe kursy na następujących liniach komunikacyjnych: 21, 23, 47, 153, 156, 157, 158, 161.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej

2025-04-21 16:05

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Kardynałowie spotykają się na pierwszej kongregacji generalnej

2025-04-22 09:29
Kard. Giovanni Battista Re

Vatican Media

Kard. Giovanni Battista Re

O godz. 9 rozpoczyna się pierwsza kongregacja generalna kardynałów. Podjęte na niej zostaną pierwsze decyzje o przeniesieniu ciała zmarłego papieża do Bazyliki św. Piotra oraz w sprawie przygotowań do jego pogrzebu. Kongregację zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Biorą w niej udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy ze względu na wiek nie będą wybierać nowego papieża. Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę