Reklama

Polska

Jasna Góra: z udziałem ponad 70 tys. wiernych trwa główna Suma odpustowa

Ks. Piotr Nowosielski

Na Jasnej Górze trwa Suma odpustowa w święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Uczestniczą w niej przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z przewodniczącym Konferencji abp Stanisławem Gądeckim. Liturgii przewodniczy i homilię wygłosi Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Główne uroczystości zgromadziły ponad 70 tys. wiernych przybyłych także w pielgrzymkach pieszych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreślił, że jasnogórski obraz stał się trwałym wyrazem tego jak dzieje naszego narodu związały się i wiążą z Matką Bożą. - Fizycznie i duchowo każdego dnia wpatrujemy się w Twe oczy, szukając nadziei i wsparcia, aby nie zagubić się pośród życiowych dróg. Potrzebujemy Ciebie jako Matki naszych rodzin, Matki chorych i cierpiących, Matki żyjących bez nadziei, Matki zepchniętych na margines życia, Matki pozbawionych głosu, pracy i perspektywy godniejszego życia. Maryjo! Twój Obraz jest znakiem duchowej jedności. Zgromadzeni na Jasnej Górze przynosimy tu pielgrzymującą Polskę, która potrzebuje duchowej odnowy; przynosimy nasze smutki i niepokoje; przynosimy siebie samych. Modlimy się o mądrość dla nas Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym Ty, Matko i Królowo, wiernie trwałaś - powiedział generał paulinów.

Zakonnik przypomniał także o obchodzonym dziś dniu modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. „W tym trudnym czasie konfliktów, wojen i bratobójczych walk oraz prześladowań naszych braci w wierze, przynosimy prośbę o pokój. Przynosimy wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domów i ojczyzny, którzy proszą: nie zostawiajcie nas samych. Wołamy o pokój na Bliskim Wschodzie (Iraku, Syrii i Palestynie), wołamy o pokój na Ukrainie” - powiedział o. Chrapkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. abp Jean Benjamin Sleiman z Iraku podziękował Kościołowi w Polsce za dzień modlitwy za Kościół prześladowany. - Gromadzimy się w tym miejscu, by wyrażać jedność chrześcijan w Polsce z tymi chrześcijanami, którzy żyją w tych regionach świata, gdzie dzisiaj Chrystus w ich osobach cierpi – powiedział metropolita Bagdadu. - Dziękuję prezydium Konferencji za zaproszenie mnie tutaj, by „być świadkiem tego umęczonego, płaczącego Iraku” – dodał arcybiskup.

Reklama

Podkreślił, że od kilku tygodni docierają do nas wiadomości, że ok. 100 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swoich domów. - Wyszli ze swoich domów z tym co mieli na sobie, dzisiaj szukają schronienia w lasach, parkach, pod mostami – mówił hierarcha.

Podkreślał, że Kościół w Iraku stara się czynić wszystko co może, by ulżyć losowi tych ludzi, ale katastrofa jest większa niż możliwości. - Katastrofa jest wielka i to nie jest tylko problem humanitarny. Dzisiaj stoimy przed niebezpieczeństwem, że chrześcijaństwo, które tam istniało dwa tysiące lat przestanie istnieć – wołał abp Sleiman.

Przypomniał, że „w latach 60. dwadzieścia procent Irakijczyków było chrześcijanami, w roku 2000 pozostało już tylko 3 procent. - Przed inwazją było 1,5 miliona chrześcijan, w ubiegłym roku było już tylko ok. 400 tys., po wprowadzeniu terroryzmu islamskiego mówimy już o liczbie 150 tys. Te liczby pokazują realność katastrofy na Bliskim Wschodzie – powiedział metropolita Bagdadu.

Podkreślił, że „mamy takie wrażenie, że różne siły czynią wszystko, aby wymazać istnienie chrześcijan z Bliskiego Wschodu”. - W kontekście tych prześladowań, cierpień odnawiamy naszą wiarę i ciągle przypominamy sobie tę rzeczywistość, że to Chrystus jest Panem historii – przypomniał abp Jean Benjamin Sleiman.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-26 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w TVP1 o 7.00

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Od jutra, tj. 1 lipca TVP w programie 1 transmitować będzie codziennie (od poniedziałku do piątku) poranną Mszę św. z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Nie będzie natomiast transmitowana Msza św. o godz. 20.00 w TVP3. Pozostaje codzienny przekaz Eucharystii o godz. 13.30 a w niedzielę o 9.30 w TV Trwam.

Więcej ...

Święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

2024-06-22 13:47

Renata Czerwińska

Do święceń diakonatu w diecezji toruńskiej przystąpiło pięciu młodych mężczyzn, pochodzących z parafii w Grudziądzu, Toruniu, Nowym Mieście Lubawskim i Jabłonowie Pomorskim.

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny