Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Boży Archanioł na nasze czasy!

Archiwum

12 kwietnia ub.r. w niezwykłą podróż po Polsce wyruszyła figura św. Michała z Groty Objawień na Gargano. Już blisko 10 miesięcy św. Michał Archanioł przemierza Polskę, odwiedza wspólnoty parafialne, zgromadzenia zakonne i stowarzyszenia. Na trasie peregrynacji figury znalazł się też Sosnowiec. 29-31 stycznia św. Michał w znaku figury przebywał w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy uczestniczy peregrynacji doświadczają niezwykłej, wręcz namacalnej, duchowej obecności Wodza Anielskiego. – To tak jakbym był w samym sanktuarium w Monte Sant Angelo – wyznał jeden z uczestników nawiedzenia.

W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni mają możliwość uczestniczenia w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Podczas nawiedzenia istnieje także możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszą homilie i konferencje tematyczne z udziałem kapłanów ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz pokazy filmów związanych z Grotą Objawień na Górze Gargano.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce łaskami słynące

Figura św. Michała Archanioła z sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kardynał Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Do dziś przybywają tam miliony pielgrzymów, bowiem miejsce to zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wypraszać.

Rośnie kult św. Michała

Kult Bożego Archanioła szerzony jest coraz bardziej. Na nasze czasy ten Boży Archanioł jest bardzo aktualny. Tworzą się Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła. Ten niezwykły znak przyjęło już ponad 40 tys. osób w całej Polsce. W Sekretariacie Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Gargano, u s. Dominiki Tuzimek CSSMA (tel. 513-288-993, email: peregrynacja@michalici.pl) wciąż trwają zapisy do przyjęcia peregrynującej figury. Na rok 2014 jest już zgłoszonych 130 miejsc nawiedzenia. Przyjmowane są również terminy na rok 2015.

Reklama

– Owocem nawiedzenia parafii, zakonów i stowarzyszeń przez figurę św. Michała Archanioła powinna być jedność. Jedność w sobie, aby nie targały nami sprzeczne dążenia; jedność z Bogiem, abyśmy zachowywali Jego wolę; jedność między sobą, tak, by parafie i wierni dążyli do Boga, który będzie ich bronił przed siłami szatana. Św. Michał Archanioł, patron Kościoła, ma wobec nas szczególną rolę do spełnienia, a poprzez swoje nawiedzenie stał się nam jeszcze bliższy – podkreślają siostry karmelitanki z Sosnowca.

Któż jak Bóg!

Imię Michał oznacza: „Któż jak Bóg!”. Św. Michał Archanioł z radością przyjął wszechpotężnego Boga jako swego Stwórcę i Pana. Stojąc na czele wszystkich dobrych aniołów, obwieścił chwałę Boga i całkowitą wierność Jemu w walce przeciw Lucyferowi i zbuntowanym aniołom (por. Ap 12, 7-9). W Starym Testamencie był orędownikiem i opiekunem Izraela, rychło więc został uznany przez chrześcijan za patrona Kościoła. Najsłynniejsze w Europie sanktuarium ku czci tego Patrona znajduje się we Włoszech na Monte Sant Angelo. W Polsce pod imieniem św. Michała Archanioła wybudowano ponad 300 kościołów. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej ojczyźnie. Od V wieku Kościół czcił św. Michała w dniu 29 września. W roku 1921 papież Benedykt XV zdecydował, że dzień ten stał się liturgicznym świętem upamiętniającym również dwóch pozostałych Archaniołów: Gabriela i Rafała. Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz założył dwa zgromadzenia zakonne św. Michała Archanioła (księża Michalici i siostry Michalitki), którym zlecił wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza opuszczonej.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-30 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archanioł w Zawierciu

Niedziela częstochowska 16/2019, str. VII

Powitanie oczekiwanego gościa

Paweł Kmiecik/Radio Zawiercie

Powitanie oczekiwanego gościa

Jedna z najsłynniejszych figur św. Michała Archanioła z Gargano nawiedziła parafię w Zawierciu

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?