Reklama

Niedziela Wrocławska

Czy odpusty to przeżytek?

O. Fabian Kaltbach, franciszkanin mówił o odpustach w kontekście Roku Jubileuszowego

Marzena Cyfert

O. Fabian Kaltbach, franciszkanin mówił o odpustach w kontekście Roku Jubileuszowego

W parafii św. Antoniego na Karłowicach cyklicznie odbywają się katechezy dla dorosłych. Temat ostatniej z nich, którą wygłosił proboszcz o. Fabian Kaltbach, związany był z Rokiem Jubileuszowym, a brzmiał: „Odpusty – czy to już przeżytek?, czy są jeszcze potrzebne?”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku o. Kaltbach wyjaśnił, że odpust jest darowaniem kary doczesnej za popełnione grzechy. – Podczas sakramentu pokuty grzechy są odpuszczone co do winy, natomiast pozostaje otwarta kwestia kary, którą grzesznik musi odbyć w czyśćcu. Odpust zupełny jest darowaniem takiej kary, odpust cząstkowy jest jej zmniejszeniem. To definicja wzięta z dokumentów Kościoła – mówił ojciec proboszcz i tłumaczył: – Jeżeli odpust zupełny jest w świadomy sposób przyjęty i dopełnione są wszelkie formalności, to obrazowo jest to taki moment, jakby dorosły przyjął chrzest. Czyli w tym momencie wszystko do momentu chrztu jest mu darowane. Gdyby w tym momencie umarł, idzie do nieba. Jeśli chodzi o odpust cząstkowy, nikt nie wie, ile kary Pan Bóg nam dzięki niemu daruje. Tutaj chodzi o kwestie, które po ludzku są niepoliczalne – mówił o. Kaltbach i przypomniał słowa św. Ojca Pio, który mówił, że cokolwiek można odpokutować na ziemi, to lepiej to zrobić tutaj niż w czyśćcu.

Franciszkanin wyjaśnił, że kwestia odpustów tak naprawdę jest kwestią działania Kościoła. Na początku chrześcijaństwa nikt nie mówił o odpustach. Kościół prawosławny do dziś nie ma odpustów, podobnie jak kościół protestancki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie zaznaczył, że odpusty nie konkurują ze Mszą św. – W każdy odpust włączona jest również Msza św. jako najdoskonalsza modlitwa, bo składa w niej ofiarę z siebie sam Pan Jezus. To jest nieporównywalne z żadnym ludzkim wysiłkiem – podkreślał kapłan i wyjaśnił kwestie formalne.

Odpust można zyskać jeden w ciągu dnia. Jest tylko jeden wyjątek, to jest odpust w godzinie śmierci.

Odpusty zupełne, które możemy uzyskać praktycznie każdego dnia dają nam takie okoliczności: Adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca minimum pół godziny; pobożna lektura Pisma Świętego trwająca przynajmniej pół godziny, (przyjmuje się umownie, że to lektura dłuższa); pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, (tutaj jest warunek, by było to przy stacjach erygowanych, w kościele, kaplicy, przydrożnej Kalwarii, gdzie ta droga krzyżowa została ustanowiona i poświęcona. Wtedy sercem i myślami jesteśmy przy Męce Chrystusa, najlepiej wędrując od stacji do stacji. Koniecznie musi to być 14 stacji, nie ma zaleceń co do długości rozważania. Osoba chora nie musi przechodzić od stacji do stacji); wspólnotowe odmówienie Różańca w kościele, kaplicy publicznej, rodzinie, we wspólnocie zakonnej, pobożnym stowarzyszeniu; pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w Kościele, kaplicy, wobec Najświętszego Sakramentu.

Reklama

– To są okoliczności, które nam dają możliwość właściwie prawie codziennie zyskać odpust zupełny. Odpust zupełny i cząstkowy możemy uzyskać tylko za siebie lub za osobę zmarłą. Jeżeli chodzi np. o odpusty w oktawie Wszystkich Świętych, to tylko za zmarłych – tłumaczył ojciec proboszcz, zauważając, że nie musimy też Panu Bogu dyktować za którego zmarłego ofiarowujemy odpust. Możemy powiedzieć, że za tego, który najbardziej potrzebuje, za dusze w czyśćcu cierpiące. Wtedy jest to jedna z najdoskonalszych form „modlitwy wstawienniczej”.

Ojciec omówił również warunki ogólne i szczegółowe, konieczne, by móc uzyskać odpust. Warunki ogólne to: uzyskuje go osoba ochrzczona, wolna od ekskomuniki, w stanie łaski uświęcającej przynajmniej pod koniec wykonywanego dzieła. Powinna być poddana temu, który udziela odpustu, musi posiadać przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu. Nie należy lekceważyć czynności pobożnych związanych z tym odpustem.

Warunki szczegółowe dotyczące każdego odpustu: spowiedź sakramentalna (po jednej spowiedzi sakramentalnej możemy zyskać kilka, kilkanaście odpustów, dopóki jesteśmy w stanie łaski uświęcającej); komunia św., (jedna komunia św. – jeden odpust); modlitwa w intencjach Ojca Świętego; wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

– Są odpusty, o których często nie wiemy, że możemy je zyskać, np. związane z Rokiem Jubileuszowym, które zyskujemy podczas nawiedzenia kościoła jubileuszowego, czy kaplicy jubileuszowej. Wskazane jest, by tam się udać i zyskać odpust. Mogą go też zyskać chorzy, leżący, nie wychodząc z domu, ale będąc w łączności. To jest bardzo mocno uzasadniona przyczyna, która nie pozwala im fizycznie być w tym miejscu. Chodzi tutaj o pewnego ducha, nie o literę prawa – podkreślał franciszkanin i zachęcał do zapoznania się z listą miejsc, w których w Roku Jubileuszowym możemy taki odpust uzyskać.

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2025-02-28 21:57

Wybrane dla Ciebie

Włochy: 4-letni chłopiec zadzwonił nieświadomie 70 razy pod numer alarmowy

2025-04-08 07:19

Adobe Stock

4-letni chłopiec z północy Włoch zadzwonił nieświadomie 70 razy pod numer alarmowy 112 i na pogotowie ratunkowe blokując centrale telefoniczne. Winny był smartwatch, który miał w przedszkolu. I to właśnie tam pojawili się karabinierzy poszukujący autora głuchych telefonów.

Więcej ...

Chłopiec z Mediolanu – jaki naprawdę był Carlo Acutis?

2025-04-07 13:32

Vatican Media

Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.

Więcej ...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

Karol Porwich/Niedziela

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?