Kluczowa była katecheza, której tematyka związana była z Ewangelią o przywróceniu przez Pana Jezusa wzroku niewidomemu. Bohater tego fragmentu otrzymuje wielką łaskę od Jezusa, bo ten obdarowuje go zdrowiem, którego pragnął od zawsze.
Katechiści podkreślali, że uzdrowiony w swoim działaniu jest bardzo rzeczowy, świadomy i przytomny. Jego decyzja jest wolna i suwerenna, co jest ważne w kontekście naporu faryzeuszów. A jego postawa doprowadza go do wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślana była także postawa faryzeuszów, którzy ukazują dwie postawy. Jedni przyznają, że tylko człowiek święty może dokonać cudu, a inni uważają, że Jezus jest grzesznikiem i nie pochodzi od Boga, bo uzdrowił w szabat.
Padały także słowa o konieczności wyboru Jezusa, który jest wyborem osobistym. Decyzja ta ma wypływać z serca, która nieustannie potrzebuje odnowy.
Reklama
Patrząc na Ewangelię można śmiało powiedzieć, że największym problemem nie jest brak wzroku, ale zaślepienie związane z grzechem. Pomocą w pokonaniu zaślepienia jest Jezus, który, jako światłość świata prowadzi drogami wiary. A to spotkanie sprawia, że człowiek trwa w prawdzie, bez uprzedzeń, bez wcześniejszych założeń. Działa uczciwie i rzetelnie. Bycie przy Jezusie sprawia, że myślenie staje się zdrowo rozsądkowe. Taki jest m.in. uzdrowiony mężczyzna z Ewangelii, który jest dla nas znakiem nadziei. Jego odzyskanie wzroku to przejście z ciemności w światło.
Ewangelia ta jest zachętą dla wspólnoty Kościoła, do świadectwa wiary. Człowiek wierzący jest powołany do odwagi i czujności na prawdę.
Wygłoszona katecheza miała być zachętą do indywidualnego rozważania podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i przygotowania do rozmowy w Duchu Świętym, która związana jest z rozważaniem wspólnotowym. Wtedy też mówi się o owocach swojego przygotowania i słuchania innych, dzieleniem się tym, co było poruszające w wypowiedziach innych oraz szukanie wspólnych rozwiązań na podstawie tego, co zostało usłyszane. Jest to o tyle ważne, aby nie tylko ucieszyć się słowem Bożym, ale także w Bożym duchu odpowiedzieć na to, co zostało już wypracowane podczas spotkań presynodalnych i wzmocnić głos, który będzie odpowiedzią na przedstawione wcześniej propozycje.
Tym razem spotkania były wzbogacone o wyboru do dekanalnych grup roboczych. Każdy zespół parafialny wybrał swoich dwóch przedstawicieli, w skład wchodzi zarówno osoba duchowna i świecka. Przedstawiciele wszystkich parafii stworzą dekanalne uwagi do dokumentu komisji synodalnej.