Reklama

Polska

Kalwaria Pacławska: cyfrowo zrekonstruowana homilia kard. Wojtyły do posłuchania na Wielkim Odpuście

Pod znakiem dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II będzie przebiegał Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który rozpoczyna się w poniedziałek 11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Wierni będą mieli okazję posłuchać homilii wygłoszonej przez kard. Karola Wojtyłę w tym miejscu 13 sierpnia 1968 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- W tym roku odpust w sposób szczególny ma być też podziękowaniem za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka. Będziemy dziękować poprzez modlitwę przez jego wstawiennictwo, a także przez modlitwę dziękczynną. Chcemy także świętować pamiątkę pobytu kardynała Wojtyły na Kalwarii Pacławskiej. Szczególnym znakiem tego będzie cyfrowo zrekonstruowana homilia, którą kardynał wygłosił właśnie tutaj. Niespodziewanie udało się ją odnaleźć w Łodzi-Łagiewnikach i w tym roku będzie prezentowana – zapowiada o. Piotr Reizner, kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

Jednym z akcentów świętowania jest również ekspozycja upamiętniająca pobyt kardynała Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II w kalwaryjskim sanktuarium, którą można obejrzeć w wejściu bocznym do kościoła. Franciszkanie planowali również uczcić papieża poprzez misterium poetyckie „Pokój wam”, w którym główną rolę gra Krzysztof Globisz. Niestety ze względu na chorobę aktora zamierzenie nie dojdzie do skutku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

13 sierpnia Mszę św. będzie sprawował abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. Następnego dnia Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W tym roku szczególnym nabożeństwem uroczystości odpustowych będzie ekspiacja za profanację obrazu Matki Bożej w jednej z kapliczek na kalwaryjskich Dróżkach Matki Bożej. Na przełomie roku sprawca, którym okazał się 19-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości, na wizerunku wypalił twarz Maryi.

Charakterystycznymi nabożeństwami Odpustu Kalwaryjskiego są Dróżki: 13 sierpnia Pogrzebu Matki Bożej, a 14 – Pana Jezusa. Pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar, nazywaną Cedronem. Rozważaniom Dróżek Pana Jezusa będzie przewodniczył biskup pomocniczy Adam Szal.

Reklama

W wigilię uroczystości o 23.00 przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich z homilią prowincjała o. Jarosława Zachariasza. W czwartek z koncertem wystąpi również zespół Fioretti z WSD Franciszkanów z Krakowa.

Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Piotr Stanisławczyk.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej, nazywane również „Jasną Górą Podkarpacia”, jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. Opiekują się nim franciszkanie konwentualni, tutaj znajduje się również nowicjat krakowskiej prowincji zakonu.

Tradycyjnie od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej zmierzają pielgrzymi z różnych stron Polski a nawet z zagranicy. Większość grup pielgrzymkowych dotrze do Kalwarii w piątek popołudniu. Będą to piesi pielgrzymi z całej archidiecezji oraz z Mościsk na Ukrainie. Wiele osób przyjedzie także samochodami, niektórzy tylko na kilka godzin. Często wśród przybyłych są osoby z zachodniej Polski oraz z niedalekich miejscowości na Słowacji i Ukrainie.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-11 11:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Religia nie rządzi się prawami rynku

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Mariusz Niesyt/Archiwum parafii

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Więcej ...

Biskup polowy WP: decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej jest niezrozumiała

2024-06-28 08:43

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024