Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Michał Archanioł w Klimkówce

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronem Klimkówki jest św. Michał Archanioł, którego parafia otacza szczególną czcią. Jego obraz znajduje się w górnej części głównego ołtarza w kościele parafialnym, dlatego też wszyscy rozmodleni parafianie mogą wpatrywać się w tę postać i prosić Wodza Niebieskich Zastępów o potrzebne łaski dla swoich rodzin i całej naszej Ojczyzny w tych niełatwych dla nas wszystkich czasach.

Kult św. Michała Archanioła w Klimkówce jest nie tylko wpisany mocno w świadomość dorosłych, ale także rozpowszechniony wśród dzieci i młodzieży. Śpiewanie godzinek ku czci Świętego i pieśni sławiących jego potęgę, odmawianie modlitwy - prostego egzorcyzmu po każdym nabożeństwie, rozpowszechnianie obrazków z modlitwami i litanią do św. Michała Archanioła i inne formy kultu, już bardziej osobiste, są dobrze znane. Szczególną cześć mieszkańcy Klimkówki oddają św. Michałowi 29 września, w dzień odpustu parafialnego, do którego przygotowują się zawsze bardzo starannie pod względem duchowym. Kult Świętego ugruntowują także w Klimkówce Siostry Michalitki z Miejsca Piastowego, które posługując w parafii, biorą udział w nabożeństwach ku jego czci, śpiewają pieśni na jego część i zachęcają wszystkich do modlitwy. Nic więc dziwnego, że wielkim przeżyciem dla parafian z Klimkówki była peregrynacja figury św. Michała Archanioła 19 i 20 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Św. Michała Archanioła powitano w Klimkówce bardzo uroczyście. Witali go Księża Michalici z Miejsca Piastowego, proboszcz parafii ks. Henryk Stec, strażacy w galowych strojach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w kolorowych ludowych strojach, schola, duża grupa ministrantów, grupy modlitewne i licznie zgromadzeni parafianie. Figurę Świętego strażacy uroczyście wnieśli do kościoła i postawili przy głównym ołtarzu, po czym została odprawiona Msza św. koncelebrowana, w czasie której wszyscy gorąco modlili się o wstawiennictwo św. Michała Archanioła.

Reklama

Po Mszy św. wierni z wielką czcią przyjmowali poświęcone szkaplerze św. Michała Archanioła, które nakładał na ich szyje ks. Jan Seremak, michalita. Wieczorem św. Michał Archanioł zagościł u Sióstr Michalitek, gdzie został odprowadzony podczas uroczystej procesji ze świecami na całonocne czuwanie. Ks. Jan był duszą i sercem całej peregrynacji, wygłaszając pouczające homilie.

W drugim dniu peregrynacji gorąco modlili się do św. Michała Archanioła chorzy i starsi. To właśnie w ich intencji była odprawiona uroczysta Msza św. połączona z namaszczeniem chorych i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Modlitwy do św. Michała Archanioła zanosiły również dzieci i młodzież szkolna, która wraz z wychowawcami przybyła na swoje nabożeństwo i w czasie Mszy św. otrzymała specjalne błogosławieństwo, tak bardzo jej potrzebne. O wspaniałą oprawę liturgiczną Mszy św. zadbała katechetka s. Diana, która ogłosiła także wśród dzieci konkurs na najciekawszy strój św. Michała Archanioła. W niedzielę po peregrynacji można było podziwiać w kościele grupę najmłodszych dzieci w kolorowych, pomysłowych strojach.

Po uroczystym pożegnaniu figura wielkiego Świętego została przewieziona do Miejsca Piastowego.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2013-10-24 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książę Aniołów

Grota św. Michała Archanioła na górze Gargano

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Grota św. Michała Archanioła na górze Gargano

„Nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I został strącony wielki Smok, Wąż Starodawny, który się zwie diabeł i szatan...”

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?