Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zainaugurowali Rok Biskupa Franciszka Śniegonia

Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Zakończył się Rok ks. Londzina w Cieszynie, i rozpoczął nowy – Rok Biskupa Franciszka Śniegonia. W tym roku bowiem przypada 130. rocznica jego sakry biskupiej, która miała miejsce 30 września 1883 r. w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. 1 października br. o godz. 17 biskup Tadeusz Rakoczy podczas Eucharystii w kościele św. Jerzego zainaugurował Rok Biskupa Śniegonia. Wybór świątyni na inaugurację nie był przypadkowy, ponieważ przy tym kościele znajduje się grób Śniegonia.

Wraz z Biskupem Ordynariuszem Eucharystię celebrowało 10 kapłanów dekanatu cieszyńskiego, w tym proboszcz parafii św. Jerzego ks. prał. Stefan Sputek. Obecne były też siostry zakonne, chór parafialny i wierni. Ksiądz Proboszcz przypomniał historię tego kościoła, twierdząc, że jego historia bogata jest wiarą przodków-budowniczych i miłością do biednych i ubogich. O tym świadczy fakt, że ta świątynia była częścią „szpitolka”, zbudowanego za murami miasta na potrzeby tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Do tego kościoła przychodził urodzony w Cieszynie biskup Śniegoń. Proboszcz zaznaczył, że biskup Śniegoń był człowiekiem wielkiej wiary i kochał ludzi, do których został posłany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Rakoczy przywołał w homilii historię Kościoła na ówczesnym Śląsku Austriackim, zauważając, że ten lokalny Kościół, którego centrum wówczas stanowił Wrocław, spełniał misję ewangelizacyjną, którą otrzymał od Chrystusa. Dodał, że na ziemi śląskiej od 1770 r. do 1925 r. działał książęco-biskupi wikariat generalny, którego siedzibą od 1892 r. był Cieszyn, natomiast w 1925 r. polską część Śląska Cieszyńskiego włączono do diecezji śląskiej w Katowicach. Hierarcha następnie przedstawił biografię Śniegonia urodzonego 2 października 1809 r. w Cieszynie. Wyświęcono go na kapłana 25 listopada 1832 r. w Ołomuńcu. Był wikariuszem w Cieszynie, proboszczem w Lesznej Górnej, Trzyciężu, Jabłonkowie, radcą generalnego wikariatu w Cieszynie, a następnie proboszczem w Cieszynie. 11 lipca 1872 r. został wikariuszem generalnym dla Śląska Austriackiego. Papież Leon XIII w 1883 r. ustanowił go biskupem tytularnym Tanes, a 30 września 1883 r. biskup wrocławski Robert Herzog udzielił mu sakry biskupiej w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Zmarł 3 lipca 1891 r.

– W czasie tej uroczystej Mszy św. przypominamy jego życie, aby poznać naszą przyszłość i bogate fundamenty tego, co dziś jest owocem naszej wiary, wierności Bogu w Kościele i zmierzania tą samą drogą choć w innych czasach do pełni człowieczeństwa i do życia wiecznego – podkreślił biskup. W homilii zwrócił też uwagę na sens wolności nadawany przez miłość. – Kościół posłany jest do świata, aby być w nim zaczynem dobra i miłości, aby przepajać go ewangelicznymi wartościami, by strzec ładu moralnego – zauważył, dodając że Kościół nie zrezygnuje z tej misji, inaczej sprzeniewierzyłby się Chrystusowi. Po Mszy św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie pomodlono się przy grobie biskupa Śniegonia.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-18 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, prof. Wojciechem Roszkowskim i prof. Wojciechem Polakiem

materiał prasowy

23 kwietnia br. w krakowskim Sokole odbędzie się spotkanie wokół nowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”. Oprócz Autora udział wezmą prof. Wojciech Roszkowski, prof. Wojciech Polak, Jerzy Zelnik i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Wydarzenie, którego organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, i które odbywa się pod patronatem tygodnika „Niedziela”, poprowadzi Anna Popek.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj