Reklama

Wiadomości

W. Brytania: Izba Gmin zagłosowała za tzw. wspomaganym samobójstwem nieuleczalnie chorych

Adobe.Stock.pl

Członkowie brytyjskiego parlamentu zatwierdzili „ustawę o nieuleczalnie chorych dorosłych (koniec życia)” 330 głosami przy 275 przeciwnych. Jeśli ustawa przejdzie cały cykl ustawodawczy, wprowadzi prawdopodobnie najbardziej znaczącą zmianę społeczną w Anglii i Walii od czasu legalizacji aborcji w 1967 roku. Ustawa została zatwierdzona po pięciogodzinnej debacie zaledwie 18 dni po opublikowaniu tekstu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół katolicki, kierowany przez kardynała Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, stanowczo sprzeciwiał się ustawie. W październikowym liście pasterskim arcybiskup Westminsteru ostrzegł posłów, że „prawo do śmierci może stać się obowiązkiem umierania”. Kard. Nichols podpisał również wspólny list sprzeciwiający się ustawie wraz z przywódcami anglikańskimi, żydowskimi i muzułmańskimi.

Projekt ustawy został wprowadzony do Izby Gmin, izby niższej brytyjskiego parlamentu, przez polityka Partii Pracy Kima Leadbeatera. Poparł ją premier Keir Starmer.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt ustawy stanowi, że nieuleczalnie chora osoba, której śmierci „można racjonalnie oczekiwać w ciągu 6 miesięcy”, może „na żądanie otrzymać pomoc w zakończeniu swego życia”. Określa chorobę nieuleczalną jako „nieuchronnie postępującą chorobę, chorobę lub stan medyczny, którego nie można odwrócić za pomocą leczenia”. Mówi, że jeśli dana osoba spełnia kryteria, lekarz może podać jej „zatwierdzoną substancję”, za pomocą której może zakończyć ona swe życie.

Osoby ubiegające się o wspomagane samobójstwo musiałyby uzyskać zgodę dwóch lekarzy i sędziego Sądu Najwyższego.

Reklama

Nakłanianie innej osoby do użycia „zatwierdzonej substancji” poprzez „nieuczciwość, przymus lub presję” byłoby przestępstwem, podobnie jak fałszowanie lub niszczenie dokumentów związanych z procesem wspomaganego samobójstwa.

Lekarze sprzeciwiający się tej procedurze będą zobowiązani do kierowania pacjentów do kolegów, którzy akceptują taką praktykę.

Podziel się cytatem

Po przejściu drugiego czytania 29 listopada ustawa przejdzie do etapu komisji, gdzie zostanie przeanalizowana linijka po linijce i zasugerowane zostaną poprawki.

Następnie ustawa przejdzie do etapu sprawozdania, po czym zostanie poddana trzeciemu czytaniu i głosowaniu w Izbie Gmin. Następnie trafi do Izby Lordów, wyższej izby brytyjskiego parlamentu, gdzie odbędzie się pierwsze i drugie czytanie, etapy komisji i sprawozdania oraz trzecie czytanie.

Jeśli ustawa przejdzie wszystkie etapy, stanie się obowiązującym prawem za zgodą króla Karola III.

Podziel się:

Oceń:

+2 -5
2024-11-29 21:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Londyn: sąd ostatecznie zdecydował o śmierci 12-letniego Archi’ego Battersbee

adobe.stock.pl

Rodzice 12-letniego Archiego Battersbee ostatecznie przegrali sądową walkę o prawo do ratowania życia swojego dziecka. Pierwotnego wyroku nie zmieniła apelacja, ani interwencja ONZ. Sędziowie definitywnie orzekli, że nie będzie kontynuowane leczenie, podtrzymujące życie chłopca.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski