Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Patron na każdy czas

Ks. Robert Gołębiowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół katolicki stawia przed nami świętych i błogosławionych jako wzór cnót i heroiczności ich postaw. W tej nieprzeniknionej rzeszy odnajdujemy wielkie postaci, ale również i tych, którzy pokorą swego życia zafascynowali świat i w ten sposób zostali dostrzeżeni i dowartościowani wyniesieniem do chwały ołtarzy. Wśród tych najbardziej znanych i cenionych jest bez wątpienia św. Jan Bosko, wychowawca i opiekun młodzieży, założyciel Zgromadzenia Księży Salezjanów oraz Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Przez dwa dni - 14 i 15 czerwca - przez naszą archidiecezję przebiegał szlak światowej peregrynacji relikwii św. Jana Bosko.

Św. Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi - w północnych Włoszech, obecna nazwa tej miejscowości to - Castelnuovo Don Bosco. Gdy miał zaledwie 2 lata, zmarł jego ojciec Franciszek. Wówczas ciężar wychowania i utrzymania całej rodziny spoczął na wdowie Małgorzacie, która także w ostatnich latach swego życia była pierwszym pomocnikiem w pracy ks. Bosko. Jan Bosko jako kilkuletni chłopiec, widząc jak wielkim powodzeniem cieszą się przygodni kuglarze i cyrkowcy, za pozwoleniem swej matki zaczął ich naśladować. W ten sposób zbierał mieszkańców swojego osiedla i zabawiał ich w niedziele i święta, przeplatając popisy modlitwą, pobożnym śpiewem i „kazaniem”, które było powtórzeniem wcześniej usłyszanego w kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszą Komunię św. przyjął, gdy miał 11 lat. Dopiero w wieku 14 lat rozpoczął naukę u pewnego kapłana. Po przerwie spowodowanej śmiercią tego księdza ukończył szkołę podstawową i średnią, pracując na swoje utrzymanie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Turynie, gdzie 5 czerwca 1841 r. przyjął święcenia kapłańskie. Za radą św. Józefa Cafasso wstąpił do Konwiktu w celu pogłębiania swojej wiary i wiedzy. Szybko jednak rozpoczął działalność polegającą na niesieniu wszechstronnej pomocy młodzieży, która wówczas bardzo licznie napływała do szybko rozwijającego się miasta, by szukać środków na utrzymanie. Jako datę rozpoczęcia przez ks. Bosko pracy z młodzieżą, która wkrótce przerodziła się w wielkie dzieło, przyjmuje się uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia, 1841 r. Ponieważ ciągle przybywało tych, którym potrzebna była pomoc włącznie z udzieleniem dachu nad głową, ks. Bosko zaczął organizować specjalne domy i ten sposób zaczęły powstawać oratoria i szkoły. Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872). Jednak praca nad opuszczoną młodzieżą nie wyczerpała zapału apostolskiego tego świętego. Otwierając nowe placówki w Europie, wysyłał jednocześnie swoich duchowych synów na misje do Ameryki Południowej. Dzisiaj salezjanie pracują na wszystkich kontynentach. Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana „systemem prewencyjnym”, m.in. polega ona na akcentowaniu takich wartości, jak: religia, miłość i rozum oraz na ciągłej asystencji przy młodzieży. Zdając sobie sprawę, jak wielki wpływ wywiera prasa, św. Jan Bosko wolny czas poświęcał także pracy pisarsko-wydawniczej. Od 1861 r. posiadał własną drukarnię. Od 1877 r. wydawał dla wszystkich swoich przyjaciół miesięcznik „Biuletyn Salezjański”. Zmarł 31 stycznia 1888 r., pozostawiając umocnione już zgromadzenia. Został beatyfikowany w 1929 r., a kanonizowany 1 kwietnia 1934 r.

Peregrynacja relikwii św. Jana Bosko została zainaugurowana w 2009 r. z okazji 150. rocznicy założenia Towarzystwa św. Franciszka Salezego i będzie trwała do 15 sierpnia 2015 r. do rocznicy 200-lecia urodzin ks. Bosko. W tym czasie urna dotrze do 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański. 14 czerwca relikwie gościły w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu, gdzie czuwali uczniowie i wychowankowie szkół. Następnie w parafii św. Jana Bosko przy ul. Witkiewicza tutejsi wierni oddali także hołd Świętemu szczególnie podczas Eucharystii koncelebrowanej przez ks. dr. Marka Chmielewskiego SDB - inspektora w Pile, a transmitowanej przez TV Trwam i Radio Maryja. Po nocnym czuwaniu relikwiarz dotarł do parafii św. Michała Archanioła w Wielgowie, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Witold Drzyzgiewicz SDB. Następnie św. Jan Bosko na dwie godziny zatrzymał się w Baniach, gdzie zgromadzili się wierni z parafii salezjańskich z Bań, Swobnicy, Nawodnej, Nowogródka i dekanatu Banie, a uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Presnal SDB, dyrektor Wspólnoty Domu Zakonnego w Swobnicy. Ostatnim przystankiem było Dębno, gdzie do niedzielnego popołudnia adorowano relikwie ponownie z udziałem inspektora ks. M. Chmielewskiego SDB.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-17 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Bosko w Łodzi

Niedziela łódzka 25/2013, str. 6-7

Henryk Tomczyk

W dniach 6-7 czerwca w Łodzi trwała peregrynacja relikwii św. Jana Bosko. Wierni mogli pomodlić się przy relikwiach w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko oraz Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Wodnej.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Polsko-ukraińskie mosty

2024-05-13 05:46
Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Ira Petrovska

Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania