Reklama

Watykan

Rusza siódma edycja Wolontariatu Syberyjskiego

pixabay.com

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski rozpoczyna siódmą edycję „Wolontariatu Syberyjskiego”. Włączają się w niego osoby w różnym wieku, także starsze, które po kilkumiesięcznej formacji prowadzonej razem z Pallotyńską Fundacją Misyjną „Salvatti” wyjeżdżają m.in. na Ukrainę, do Kazachstanu i Uzbekistanu. Do udziału w najbliższej edycji, podobnie, jak w ubiegłych latach, zaproszeni są także przedstawiciele Polonii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Z początku wolontariusze służyli głównie na Syberii, w bardzo wielu i różnych miejscach, ale ze względu na obecną sytuację polityczną pojawiły się też inne kierunki” – mówi papieskiej rozgłośni ks. Leszek Kryża TChr, który kieruje Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W 2024 r. szesnastu wolontariuszy służyło m.in. na ogarniętej wojną Ukrainie.

„Pomagali siostrom w Jazłowcu, które przyjęły wielką ilość uchodźców wewnętrznych z terenów przyfrontowych. Pomagali też w charkowskim oddziale Caritas Spes, czy siostrom albertynkom we Lwowie w ich służbie bezdomnym. Wyruszyli też na stepy Kazachstanu, aby pomagać przy organizacji spotkania młodzieży Azji Środkowej w narodowym sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje” – mówi ks. Kryża. Wolontariusze pracowali też przy porządkowaniu polskich cmentarzy w ramach akcji Fundacji Studio Wschód „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Ponadto dwoje wolontariuszy służy przez cały rok w parafialnym domu dziecka na południu Kazachstanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W ostatnim czasie pojawił się też nowy kierunek, czyli Uzbekistan, gdzie wolontariuszki pomagały polskim szarytkom w prowadzeniu wakacji dla dzieci z ubogich rodzin. „Wolontariusze podkreślają, że każdy wyjazd na wolontariat na wschodzie, to swoiste rekolekcje. To umocnienie wiary i czas, który uczy otwartości na inność, a także wdzięczności i pokory” – zaznacza ks. Kryża. Kapłan wskazuje, że wolontariusze często podkreślają, że jest to dla nich wyjątkowa i cenna lekcja historii. „Trzeba dodać, że wielką wartością tego wolontariatu jest udział osób starszych, które swoim doświadczeniem służą innym i tym doświadczeniem się z innymi dzielą” – mówi chrystusowiec. Wskazuje, że doświadczenia wolontariatu jest formą realizacji przekonania św. Jana Pawła II, że Kościół musi oddychać dwoma płucami – wschodnim i zachodnim. „Właśnie Wolontariat Syberyjski jest bardzo konkretną realizacją tej zachęty” – podkreśla szef Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Wolontariat skierowany jest do osób, które niezależnie od wieku, odkrywają w sobie pasję wyjścia z pomocą ku drugiemu człowiekowi, by przeżyć dar spotkania i komunii, doświadczyć prostej radości dzielenia i umocnienia w wierze. Warunkiem wyjazdu jest odbycie obowiązkowego kursu misyjnego. Chętni do wzięcia udziału w wolontariacie syberyjskim mogą do 3 listopada 2024 r. wysyłać zgłoszenia na adres: wschod@misje.pl.

Więcej informacji: www.wschod.misje.pl

Chcesz pomóc? Dobrowolne ofiary można przesłać na adres:

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

nr konta: 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

tytuł przelewu: darowizna Kościołowi na Wschodzie

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-10-04 16:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyciągnij rękę do ubogiego

Niedziela lubelska 47/2020, str. VIII

Wolontariusze usługują ubogim

Maria Siluk

Wolontariusze usługują ubogim

Okres pandemii jeszcze bardziej zubaża ludzi i tak potrzebujących pomocy.

Więcej ...

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Więcej ...

Dwa arcydzieła Męki Pańskiej wystawione w Castel Gandolfo

2025-04-09 16:08
„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Włodzimierz Rędzioch

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Franciszek zadecydował, że nie będzie spędzał wakacji w papieskiej letniej rezydencji nad jeziorem Albano. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo został udostępniony zwiedzającym dzięki Muzeom Watykańskim. Oprócz rezydencji papieskiej można tu obejrzeć aktualnie wystawę „Castel Gandolfo 1944”, która ma upamiętniać tragiczną zimę roku 1944 II wojny światowej, kiedy to amerykańskie lotnictwo zbombardowało Castel Gandolfo, gdzie zginęło ponad 500 osób

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Wiara

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?