Reklama

Watykan

Głos z Synodu Biskupów

Wszyscy chcą reform, ale nie wszyscy takich samych

Debata na Synodzie Biskupów

PAP/EPA

Debata na Synodzie Biskupów

Podczas otwarcia XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, jego sekretarz generalny kard. Mario Grech wyraził swój sceptycyzm wobec pomysłów reformatorskich w Kościele. „Wiele osób uważa, że celem synodu jest strukturalna zmiana w Kościele, reforma” - powiedział kard. Grech w środę wieczorem w watykańskiej auli synodalnej. To pragnienie jest obecne w całym Kościele. „Wszyscy tego chcemy, ale nie wszyscy mamy ten sam pomysł na reformę i jej priorytety” - powiedział kardynał. W tej sytuacji dobrze jest zaufać Bogu: „Gdyby Duch Święty nie miał pierwszeństwa w naszej pracy, cel synodu byłby administracyjno-prawny lub polityczny, a nie kościelny” - stwierdził.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Synodu podkreślił, że zgromadzenie czeka intensywna praca i powtórzył, że Synod jest zasadniczo „szkołą rozeznawania”. "Na Synodzie Kościół gromadzi się wraz z papieżem, aby wspólnie rozeznawać w sensie dojrzałego wykonywania synodalności jako stylu i metody” - powiedział kard. Grech. W tym kontekście Kościół synodalny może być również propozycją dla dzisiejszego społeczeństwa. „Rozeznawanie kościelne może być przykładem dla każdego rodzaju zgromadzenia, które musi znaleźć złotą zasadę poszukiwania prawdy i dobra wspólnego, słuchając siebie nawzajem” - zaznaczył kardynał.

Przypomniał, że posługa Piotrowa jest „osią katolickiej synodalności”, a proces synodalny ma na celu pomóc papieżowi w jego rozeznaniu dla całego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Grech położył szczególny nacisk na rolę biskupów jako nauczycieli i gwarantów rozeznania kościelnego, sprawowanego w Kościołach lokalnych, konferencjach episkopatu lub zgromadzeniach kontynentalnych. „Kościół synodalny zależy w dużej mierze od biskupa synodalnego” - powiedział kardynał.

Po rozpoczynającym się zgromadzeniu synodalnym nastąpi faza wdrażania tego, co dojrzało w procesie synodalnym od 2021 roku. „Im bardziej rezultat dotrze do Kościołów, tym bardziej nie będzie wynikiem naszych wysiłków, ale owocem posłusznego słuchania Ducha Świętego” - podkreślił kard. Grech.

Reklama

Uczestnicy Synodu z terenów objętych wojną

W swoim przemówieniu inauguracyjnym sekretarz generalny Synodu przypomniał również około 350 obecnym uczestnikom o konfliktach zbrojnych na całym świecie. „Kiedy świętujemy to Zgromadzenie Ogólne, w wielu częściach świata toczą się wojny” - powiedział kard. Grech i dodał: „Jesteśmy u progu rozszerzenia się konfliktów". "Ile jeszcze pokoleń będzie musiało minąć, zanim walczące narody będą mogły usiąść i ponownie ze sobą porozmawiać, aby wspólnie budować pokojową przyszłość?” - pytał kardynał.

W szczególności powitał wśród uczestników Synodu „siostry i braci, którzy pochodzą ze stref wojennych lub narodów, w których naruszane są ich podstawowe wolności”. „Dzięki ich głosom możemy usłyszeć krzyki i łzy tych, którzy cierpią z powodu bomb, zwłaszcza dzieci, które oddychają tym klimatem nienawiści” - powiedział kard. Grech.

Zaznaczył, że chrześcijanie są wezwani do modlitwy o pokój dla wszystkich narodów. Jego zdaniem fakt, że mężczyźni i kobiety ze wszystkich części świata spotkali się na Synodzie Kościoła powszechnego, aby słuchać siebie nawzajem, jest znakiem sprzeciwu dla świata”.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-03 09:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: troska o relacje - punktem wyjścia reformy Kościoła

Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Fundamentalna troska o relacje jest punktem wyjścia reformy Kościoła - podkreśla abp Adrian Galbas. Kościół, tłumaczy, to sieć konkretnych relacji między Bogiem i ludźmi oraz wzajemnie między ludźmi. Komentując dla KAI dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego gromadzenia Synodu Biskupów, abp Galbas zwraca też uwagę na znaczenie słuchania: słowa Bożego, tradycji i nauczania Kościoła oraz siebie nawzajem. Wczoraj w Watykanie opublikowano krótką prezentację dokumentu roboczego przed sesją synodalną, która odbędzie się w październiku w Watykanie.

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia