Reklama

Niedziela Małopolska

Bo są potrzebni

Maria i Leszek Kukukowie – Para Regionu Polska

Archiwum M. K. Kukułkowie

Maria i Leszek Kukukowie – Para Regionu Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w epoce kontrastów. Z jednej strony triumfują rozwody, zdrada, wolne związki, neomaltuzjanizm, z drugiej jest coraz więcej małżeństw, które dążą do życia w pełni chrześcijańskiego. Kilka z tych małżeństw założyło Equipes Notre-Dame (…) Małżeństwa te, znając swoje słabości i granice swoich możliwości, doświadczając każdego dnia, jak trudno, mimo ich dobrej woli, żyć po chrześcijańsku w pogańskim świecie i wierząc niezłomnie w siłę pomocy braterskiej, postanowiły założyć ekipę”. Przytoczone cytaty pochodzą z Karty Equipes Notre-Dame (END), założycielskiego dokumentu ogłoszonego 8 grudnia 1947 r. w kościele św. Augustyna w Paryżu. Sam Ruch został zapoczątkowany w 1939 r. we Francji. Historię jego tworzenia i rozwoju można poznać, wchodząc na stronę: www.end.org.pl.

We współczesnym świecie

O upowszechnianiu idei Ruchu świadczy m.in. fragment ze wspomnianej strony, gdzie pod informacjami z 2006 r. czytamy: „Przeszło 9 tys. przedstawicieli ekip z różnych stron świata uczestniczyło w X Międzynarodowym Zgromadzeniu w Lourdes w dniach 16-21 września. Małżonkom towarzyszyło 480 kapłanów - doradców duchowych ekip, 12 biskupów i 3 kardynałów. (…) Pod koniec tego roku Ruch Equipes Notre-Dame działa w 67 krajach świata, na pięciu kontynentach - ponad 9.800 ekip gromadzi przeszło 49 tys. małżeństw i 7 tys. kapłanów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do początków END, Maria i Leszek Kukułkowie (Para Odpowiedzialna Regionu Polska, w skład którego wchodzą również ekipy z Białorusi, Słowacji i Norwegii) podkreślają: - Ks. Henri Caffarel, którego proces beatyfikacyjny trwa, został nazwany prorokiem małżeństwa. Już kilkanaście lat przed Soborem Watykańskim II pokazał, że małżeństwo w zamierzeniach Boga jest drogą do świętości.

Moi rozmówcy informują, że w naszym kraju END istnieje od 2001 r., a Region powstał w 2005 r. Dziś cała Polska jest podzielona na sektory: mazowiecki, wielkopolski, kujawski i śląski. - Ruch podkreśla i szczególnie ceni duchowość małżeńską płynącą z sakramentu małżeństwa - tłumaczy Maria Kukułka, mama Faustynki i Małgosi, nauczycielka matematyki w gimnazjum. - END pomaga małżonkom, aby wspólnie i przez całe życie mogli czerpać łaski, których ten sakrament dostarcza.

Reklama

Aby to osiągnąć, pary zaangażowane w Ruch starają się w swym codziennym życiu postępować zgodnie z Ewangelią i, jak podkreśla Karta END: „Chcą, aby ich miłość, uświęcona sakramentem małżeństwa była: - hołdem składanym Bogu; - wyraźnym świadectwem wobec ludzi, że Chrystus ocalił ich miłość, zadośćuczynieniem za grzechy przeciw małżeństwu”.

Wśród codziennych zadań

W jaki sposób realizują cele? Maria: - O. Caffarel podkreślał, że małżeństwa w Ruchu muszą od siebie jak najwięcej wymagać. Do codziennych zadań należy m.in. czytanie Słowa Bożego, modlitwa osobista, wewnętrzna, małżeńska i rodzinna. Raz w miesiącu mamy małżeńskie spotkanie: „Usiądźmy razem”, podczas którego wspólnie modlimy się i staramy w obecności Pana Boga rozmawiać o naszych problemach oraz odczytać wolę Bożą co do naszego małżeństwa.

- Jeśli zdarzają się nam trudne sytuacje, to staramy się je na bieżąco rozwiązywać, ale czasem coś nas szczególnie denerwuje. Podczas takiego „zasiadania” jest okazja, żeby sobie to w duchu wzajemnej miłości i szacunku powiedzieć - dodaje Leszek.

Maria i Leszek podkreślają szczególny wpływ wspólnej modlitwy na małżeństwo; jego trwałość, i rozwój: - Jeśli w ciągu dnia pojawia się między nami jakieś drobne nieporozumienie, to staramy się je rozwiązywać na bieżąco - mówią. - Poza tym modlitwa rozwiązuje te problemy. Przecież zanim człowiek zacznie mówić: „Ojcze nasz”, musi pamiętać, co jest dalej.

Na czas spotkania

W marcu do Krakowa przybędzie wiele par z Ruchu END, bowiem w naszym mieście zaplanowano spotkanie małżeństw END z ERI. - ERI to Międzynarodowa Ekipa Odpowiedzialna Ruchu - wyjaśnia Leszek Kukułka. - Stanowi ją 15 osób; 7 małżeństw plus kapłan. Oni spotykają się w różnych częściach świata, żeby modlić się, obradować, podejmować decyzje, rozwiązywać problemy. - ERI chce być blisko małżeństw END. Takie spotkania są czasem dzielenia się, wyznaczaniem kierunków działania - dodaje Maria.

Reklama

Moi rozmówcy informują, że ERI przyjeżdżają do Krakowa w sobotę 9 marca i pozostaną w mieście przez tydzień. - Na 16 marca zaplanowano w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach całodniowe spotkanie ERI z małżeństwami z Ruchu - uzupełniają. - W tym dniu będzie z nami bp Jan Szkodoń. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą św. Od godz. 11 nastąpi czas spotkań, rozmów i prezentacji Ruchu END (w formie multimedialnej). Po obiedzie, o godz. 15, odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem będzie czas na kontynuację spotkań reprezentantów poszczególnych sektorów z ERI. Całość zakończy się Spotkaniem Przyjaźni.

Dlaczego warto się zainteresować ofertą, jaką ma dla katolickich małżeństw END? Odpowiedź na to pytanie znalazłam w czasopiśmie, które wydaje Ruch. W wakacyjnym numerze „Listu” z 2012 r. Kasia i Marek (Para Odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego END) piszą: „Ruch END ze swoją duchowością i charyzmatem jest potrzebny licznym małżeństwom. Prędzej czy później, może nawet szybciej niż to się wydaje, nastąpi efekt znużenia i rozczarowania nowymi ideologiami, stylami życia i pomysłami na życie rodzinne, a wraz z nim renesans zainteresowania tym, co sprawdzone i przynosi owoce. I potrzebni będą ci, którzy tych wzorów się trzymają i swoimi doświadczeniami gotowi są się dzielić”.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-27 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak co roku 13 lipca Rycerze Kolumba świętują Dzień Męża i Żony

bernardbodo/fotolia.com

Dzień Męża i Żony obchodzony jest 13 lipca każdego roku, tj. w dzień zawarcia małżeństwa rodziców Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, którzy również zostali wyniesieni do chwały ołtarzy - święci Zelia i Ludwik Martin

Więcej ...

Diecezja warszawsko-praska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-06-05 13:28

Karolina Błażejczyk/diecezja.waw.pl

Księża neoprezbiterzy, którzy 1 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie, otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński.

Więcej ...

Kard. Parolin po konferencji w Szwajcarii: Stolica Apostolska pragnie wpierać pokój

2024-06-17 17:51
Kard. Pietro Parolin

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Kard. Pietro Parolin

Stolica Apostolska, zgodnie ze swą naturą i statusem obserwatora wstrzymała się od podpisania końcowego oświadczenia, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju dla Ukrainy, który odbywał się w Szwajcarii 15-16 czerwca 2024 r. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy