Reklama

Niedziela Kielecka

Budowanie na wartościach

Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk

TER

Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

100 lat temu powstała w Kielcach parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji księża salezjanie, którzy pracują w tej parafii, przygotowali szereg uroczystości, mających na celu uświetnienie tego wydarzenia. W niedzielę 27 stycznia zorganizowali spotkanie kieleckich dzieci z Madzią Buczek - założycielką Podwórkowych Kółek Różańcowych. Niestety Madzia ze względu na stan zdrowia nie mogła przyjechać w tym dniu do Kielc, jednak przed Mszą św. udało się z nią połączyć telefonicznie. Madzia zachęcała wszystkich do kontynuowania i rozwijania dzieła, które zapoczątkowała, apelowała do wszystkich, aby odmawiali Różaniec. Wraz ze zgromadzonymi w kościele odmówiła dziesiątkę Różańca. Następnie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka. Wcześniej zebranych powitał proboszcz parafii ks. Zygmunt Kostka. Wśród zgromadzonych był m.in. senator Krzysztof Słoń, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce Renata Wicha oraz starosta Zdzisław Wrzałka. Eucharystię koncelebrowali kapłani z kilku parafii. Mszę św. transmitowało Radio Maryja, a modlitwom przewodził w pierwszej części spotkania o. Piotr Dettlaff.

W homilii bp Marian Florczyk mówił o Biblii, która dla ludzi jest drogowskazem. „Księga Boga nie jest programem politycznym. Jest programem Jego miłości do człowieka i niezwykłej troski o niego (...) Program Boży jest prosty: budowanie nowego, lepszego życia trzeba oprzeć na wartościach, bez których życie ludzkie wcześniej bądź później obróci się w ruinę”. Jak podkreślał, życie ludzi jest wciąż zagrożone kłamstwem, niesprawiedliwością, cwaniactwem, pogardą słabszego i chorego. Mówił o ośmieszaniu prawa i wartości Bożych, na miejsce, których wprowadza się prawo ludzkie. Apelował, aby budować swoje życie na solidnych fundamentach. Wszystko, co zbudowane jest na prawach ludzkich, rozpadnie się, zarówno życie rodzinne, jak i społeczne - podkreślał. Kończąc homilię, podziękował księżom salezjanom za to, że „zdani na Jezusa, w tym rejonie miasta siali ziarna prawa Bożego”. Jak zauważył, z tych ziaren wyrosły Podwórkowe Kółka Różańcowe, które są silne siłą modlitwy. - Niech zatem modlitwa płynie ku Niebu i niesie ze sobą prośbę o opiekę Bożą i Maryi dla rodzin i całego naszego miasta - zakończył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Eucharystii odmówiony został Akt Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi. Następnie zgromadzeni w świątyni wysłuchali kolęd, w wykonaniu scholi młodzieżowej, chóru ministrantów, seniorów z parafii oraz scholi z Niewachlowa, z parafii Salezjańskiej Matki Boskiej Częstochowskiej.

Po zakończeniu koncertu zebrani przeszli na plac obok kościoła, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tu, na kilku stoiskach, serwowany był gorący posiłek. Mróz dawał się we znaki, więc wszyscy ustawili się w kolejkach, aby napić się gorącej herbaty, zjeść kiełbasę z grilla czy żurek świętokrzyski. Mieszkanki parafii przygotowały pyszne ciasto, które szybko znikało z tac i talerzy. Prezydent Kielc, senator Słoń i starosta Wrzałka zostali poproszeni o wypuszczenie na wolność gołębi, symboli pokoju i miłości. Organizatorzy zadbali o to, aby nie tylko osobistości miały możliwość wypuszczania ptaków. Tłumy dzieci wyciągały ręce do pana Jana, aby podał choć jednego gołębia. Nie dla wszystkich wystarczyło, ale i tak w górę poszybowało kilkadziesiąt ptaków.

Niedzielne spotkanie zakończyło się koncertem zespołu „Arianie”. Nad organizacją uroczystości czuwał ks. Jerzy Szkiery. Kolejne wydarzenia związane z jubileuszem salezjańskiej parafii już wkrótce.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele młodych

Młodzież salezjańska uczestniczy w wielu wyjazdach i obozach sportowych

Archiwum Salezjańskiej Szkoły w Toruniu

Młodzież salezjańska uczestniczy w wielu wyjazdach i obozach sportowych

Ich życie jest służbą młodym ludziom. Są szczęśliwi, kiedy mogą pomagać drugiemu człowiekowi. Wzorując się na św. Janie Bosko, niosą ludziom Dobrą Nowinę, dając świadectwo o miłości Boga.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...