Reklama

Niedziela Świdnicka

Akcja Katolicka – to uświęcanie się poprzez odmianę świata na lepszy

Niedziela świdnicka 48/2012, str. 1, 4-5

M. Jarosz

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy współpracują z hierarchią kościelną w realizacji działalności apostolskiej Kościoła. Nadzór nad Akcją Katolicką diecezji świdnickiej sprawuje Biskup Świdnicki, który mianuje asystenta kościelnego, obecnie jest nim ks. dr Sławomir Augustynowicz z Głuszycy. Głównym celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej katolików świeckich, rozwój kultu publicznego, popieranie chrześcijańskiej doktryny, współpraca z biskupem miejsca i duchowieństwem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JULIA A. LEWANDOWSKA: - Jakie były początki Akcji Katolickiej w diecezji świdnickiej?

KS. DR SŁAWOMIR AUGUSTYNOWICZ: - Trzeba zacząć szerzej. Akcja Katolicka w Polsce to końcówka czasów zaborów i okres II Rzeczypospolitej. To wtedy zaczęła się aktywność świeckich katolików zatroskanych o Kościół. Do tamtego dobra nawiązał w 1993 r. bł. papież Jan Paweł II, gdy zachęcił polskich biskupów do reaktywowania Akcji Katolickiej, bo jej działalność w PRL-u była zakazana. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej powstał w kilka miesięcy po erygowaniu naszej diecezji. W listopadzie 2004 r. bowiem bp Ignacy Dec wydał dekret, na podstawie którego świeccy katolicy zaczęli organizować się pod znakiem Akcji Katolickiej.

- Kim jest i jaką rolę pełni w Akcji Katolickiej jej asystent kościelny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Akcja Katolicka to zrzeszenie katolików świeckich i obecność kapłana w każdej strukturze tego stowarzyszenia służy przede wszystkim umocnieniu więzi z Kościołem zarówno od strony duchowej, jak i doktrynalnej oraz organizacyjnej. Asystenci kościelni wspomagają inicjatywy oddziałów parafialnych oraz całego Instytutu. Posługa kapłańska to udzielanie sakramentów, podtrzymywanie na duchu i wszelka inna pomoc. To również formowanie świeckich. To także rozmowa o problemach Kościoła, w których rozwiązanie właśnie świeccy mogą się skuteczniej zaangażować.

- Jakie zadania Ksiądz Doktor, jako asystent kościelny, pragnie realizować w diecezji świdnickiej?

- Myślę, że lepiej byłoby mówić o tym, co zamierza realizować Akcja Katolicka w diecezji świdnickiej niż o mojej w tym roli. Chcemy wspierać naszego Księdza Biskupa w tym wszystkim, co służy nowej ewangelizacji. To jest podstawowe zadanie Akcji Katolickiej, które rozkłada się na różne inicjatywy zarówno w poszczególnych oddziałach parafialnych, jak i na poziomie całej naszej diecezji. Członkowie Akcji Katolickiej chcą przede wszystkim umacniać swoją wiarę i wiedzę religijną. To niewątpliwie wynika z przesłania Roku Wiary, ale też jest ich naturalną potrzebą. Jeśli bowiem Akcja Katolicka ma być środowiskiem ewangelizacyjnym, to jej członkowie muszą być duchowo i intelektualnie umocnieni. Widzę, że jest olbrzymia potrzeba odpowiadania na problemy społeczne, z jakimi stykają się Polacy. Jednocześnie cieszę się, że szukamy rozwiązań w duchu Ewangelii, poprzez pracę organiczną. Konkretnie przybiera to postać pomysłów na organizowanie ambitnych wydarzeń o profilu kulturalnym z udziałem znanych osobowości, poprzez integrowanie ludzi na przykład w ramach pielgrzymek do miejsc ważnych dla Polski z punktu widzenia duchowego i historycznego. Mówiliśmy o „szkole liderów społecznych”, gdzie eksperci dzieliliby się wiedzą i doświadczeniem z osobami chcącymi działać w życiu publicznym. Być może podjęta też będzie inicjatywa służąca celom ewangelizacyjnym i jednocześnie wychodząca naprzeciw problemowi bezrobocia. To jest wielki problem społeczny w naszej diecezji, a jednocześnie - jak się okazuje - jest wiele barier administracyjnych, które trzeba pokonać, by tę inicjatywę ziścić.

Reklama

- Kto może zostać członkiem Akcji Katolickiej? Czy trzeba spełniać jakieś specjalne wymogi?

- Na te pytania odpowiada Statut Akcji Katolickiej w Polsce przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski w 2010 r. Członkiem Akcji może być każdy świecki katolik zdecydowany ściśle współpracować z hierarchią w dziele celów apostolskich Kościoła. Artykuł 17. Statutu mówi wprost, że członek Akcji Katolickiej może należeć do partii, stowarzyszeń oraz innych organizacji, które nie sprzeciwiają się wartościom chrześcijańskim i nauczaniu Kościoła. Natomiast w artykule 18. czytamy, że członkiem Akcji Katolickiej nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej, zerwał ze wspólnotą kościelną albo podlega ekskomunice deklarowanej lub wymierzonej wyrokiem. Tak mówi prawo stowarzyszenia. Określa ono także, iż można być członkiem wspierającym Akcję, co obejmuje również wszelkie zrzeszenia katolickie, a nie tylko indywidualne osoby. Mówiąc najprościej - świecki, mający co najmniej 18 lat, żyjący sprawami Kościoła, pragnący przysłużyć się dziełu nowej ewangelizacji, nie tylko może, ale wręcz powinien dołączyć do Akcji. Do tego zresztą szczerze zachęcam, bo pracy jest całe mnóstwo, a wciąż jest nas za mało. To byłaby najpiękniejsza odpowiedź na prośby, jakie zostawił nam bł. papież Jan Paweł II, i które ponawia Ojciec Święty Benedykt XVI.

- Jak liczna jest Akcja Katolicka w diecezji świdnickiej?

- W naszych oddziałach parafialnych Akcji Katolickiej jest obecnie skupionych ponad 200 osób. Wiem, że dojrzewają nowe ziarenka i na mapie diecezji świdnickiej mogą powstać nowe oddziały. Im nas więcej, tym większe mamy możliwości działania.

- Błogosławiony Jan Paweł II zwracając się do członków Akcji Katolickiej w 2004 r. mówił: „Największy dar, jaki możecie uczynić Kościołowi i światu, to świętość. Niechaj leży wam na sercu to, co leży na sercu Kościołowi: aby licznych mężczyzn i kobiet naszych czasów porwał urok Chrystusa; aby Jego Ewangelia świeciła znów jak światło nadziei dla ubogich, chorych, spragnionych sprawiedliwości; aby nasze miasta były dla wszystkich gościnne i przyjazne; aby ludzkość mogła iść drogami pokoju i braterstwa”. Jak wygląda ewangelizacja w diecezji świdnickiej?

- To jest kluczowe pytanie! Chcemy, aby ewangelizacja w naszej diecezji miała takie owoce, jak opisał to Ojciec Święty Jan Paweł II. Świętość ma wiele wymiarów, bo inaczej uświęcają się małżonkowie i rodzice, inaczej do świętości dążymy w pracy zawodowej lub poszukując jej, świętość to najwyższy cel osób konsekrowanych oraz z różnych powodów żyjących w samotności. Ewangelizacja to z jednej strony świadome pragnienie uświęcania świata, a z drugiej, podawanie pomocnej dłoni tym, którzy Ewangelii nie znają lub o niej zapomnieli. W tym celu powinniśmy się wewnętrznie budować i tak umocnieni wychodzić do świata. Chcę tu z całą mocą podkreślić, że to świeccy są niesamowitą siłą Kościoła. Może jeszcze nie dość ujawnioną, może wciąż nie dość zorganizowaną. Dlatego potrzebna jest Akcja Katolicka, aby Kościół mógł pełniej przemówić do świata i ukazać światu potrzebę budowania mostów pomiędzy ludźmi, pomiędzy środowiskami. W Polsce dostrzegamy narastającą potrzebę jedności wokół zasadniczych prawd, bez których nie ma przyszłości naszego narodu. W miejsce konfliktu, jaki obserwujemy w wielu dziedzinach, trzeba odnaleźć to, co łączy. Nie chcę tu mówić zbyt wzniośle, ale Akcja Katolicka to miejsce spotkania wokół wartości ewangelicznych, które chcemy ukazać tym, którzy ich nie doceniają. Także tym, którzy je negują. Akcja Katolicka to uświęcanie się poprzez odmianę świata na lepszy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

X Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...