Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej

2024-06-09 20:52

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugą sobotę czerwca Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy trzeci już Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest ks. Tomasz Lisiecki, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 350 osób z 26 chórów z terenu całej archidiecezji. Arcybiskup Stanisław Budzik w powitaniu uczestników nawiązał do hasła roku duszpasterskiego, które brzmi „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. - Chcemy w niej uczestniczyć i wy w niej w szczególny sposób uczestniczycie i za to wam serdecznie dziękuję - powiedział metropolita i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Jednym z ważniejszych elementów w pracy chóru jest odpowiednie przygotowanie do śpiewu, o co zadbała Barbara Tritt z Poznania, pedagog w dziedzinie wokalistyki i chóralistyki, prowadząc rozśpiewkę z omówieniem elementów emisji głosu. Następnie poprowadziła zajęcia z dyrygentami, zaś ks. Lisiecki rozpoczął przygotowanie chórzystów do wspólnego śpiewu w czasie Eucharystii. Dzięki wcześniejszemu kilkutygodniowemu przygotowaniu chórów przez ich dyrygentów w parafiach, możliwe było wykonanie części stałych z Mszy ku czci Jana Pawła II autorstwa H. Botora oraz utworów o tematyce maryjnej autorstwa A. Zoły i S. Stuligrosza. Wybór śpiewów związany był ściśle z liturgią dnia, w którym przeżywaliśmy wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Tomasz Lisiecki nie zapomniał o duchowym aspekcie posługi chórów liturgicznych, czego wyrazem była konferencja o. Tomasza Jarosza CSsR, poświęcona istocie i celowi śpiewu chóralnego. Redemptorysta podkreślił, że każdy uczestnik liturgii musi znaleźć w niej swoje miejsce i wykonywać związane z nim zadania, podobnie jest z chórzystami i dyrygentami, którzy uczestniczą w niej poprzez wykonywanie muzyki liturgicznej, związanej z poszczególnymi częściami Eucharystii. Na koniec części przygotowującej nas do wspólnej modlitwy śpiewem chóralnym zostały rozdane pamiątkowe dyplomy.

Reklama

Kulminacyjnym punktem Archidiecezjalnego Dnia Muzyki Chóralnej była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Emiliana Wolskiego, neoprezbitera, który w czasie formacji w Metropolitalnym Seminarium w Lublinie współtworzył Chór Seminaryjny oraz Chór św. Jana Pawła II. Dla niego była to więc Msza Prymicyjna w środowisku, w którym rozwijał swój muzyczny talent. Eucharystię koncelebrowali ks. Tomasz Lisiecki, o. Tomasz Jarosz, ks. Marcin Szymańczuk, ks. Damazy Soja i ks. Tomasz Kula (diecezja świdnicka). W homilii o. Jarosz, nawiązując do fragmentu z Księgi Izajasza ukazującego przyszły Kościół chwalebny, wskazał że chórzyści swoim śpiewem niejako sprowadzają już ten stan na ziemię, łącząc różne formy wyrazu. - W dzisiejszym świętowaniu towarzyszy nam Matka Najświętsza, która jest także Matką Kościoła – powiedział kaznodzieja i podkreślił, że „jesteśmy jednym ludem, który wspólnie uczestniczy w tzw. liturgii niebieskiej”.

Kilkusetosobowym chórem w czasie Eucharystii dyrygowała Agnieszka Tyrawska-Kopeć, artystka związana z Operą Lubelską, dyrygent chóru Pueri Cantores Lublinenses, która regularnie współpracuje z Archidiecezjalną Komisją ds. Muzyki Kościelnej przy organizacji wydarzeń diecezjalnych. Chórowi akompaniował Stanisław Maryjewski, organista archikatedry lubelskiej. Asystę przygotowali alumni Metropolitalnego Seminarium Duchownego, którzy śpiewają w chórze seminaryjnym. Na zakończenie ks. Tomasz Lisiecki podziękował wszystkim za przybycie i wspólne uczestnictwo w liturgii. Ksiądz Emilian Wolski wyraził radość, że mógł przeżyć swoją prymicję w tak piękny sposób. - Płyniecie pod prąd i płyńcie dalej, pokazując światu, że to we wspólnocie jest siła. Żyjmy tą radością Bożą płynącą ze śpiewu, cieszmy się w swoich wspólnotach, w których jesteśmy mniejszością, ale tutaj widzimy, że wcale nie jest nas tak mało. Dziękujmy Bogu za talenty, którymi nas obdarza i dzielmy się nimi na chwałę Bożą - zakończył.

Reklama

Po Mszy św. był czas na integrację i wymianę kontaktów podczas wspólnej agapy. Warto dodać, że całe wydarzenie odbyło się dzięki pomocy Kurii Metropolitalnej w Lublinie, Metropolitalnego Seminarium Duchownego i dużym zaangażowaniu alumnów, którzy przygotowali aulę na przybycie gości, oraz organizacyjnym wsparciu Chóru św. Jana Pawła II.

Każdy z chórzystów wyjechał do swojej parafii umocniony uczestnictwem w większej wspólnocie śpiewającej na chwałę Bożą i zachęcony do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła zgodnie ze swoim powołaniem.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Bp Nykiel przy grobie św. Jana Pawła II: duchowo sparaliżowanych trzeba zanieść Jezusowi na noszach modlitwy

2024-07-04 10:14

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

"Przebaczenia grzechów potrzebują też inni ludzie, podobni do paralityka, stąd też nie wolno nam zostawiać samym sobie osób doświadczających duchowego paraliżu. Trzeba koniecznie przynieść ich do Jezusa. Trzeba im ułatwić spotkanie z Chrystusem. Trzeba ich wziąć na nosze naszej modlitwy" - powiedział bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...