Reklama

Niedziela Wrocławska

Synod Archidiecezji Wrocławskiej

Czas podsumowań presynodalnych

Spotkanie na auli MWSD we Wrocławiu

ks. Łukasz

Spotkanie na auli MWSD we Wrocławiu

Dobiega końca czas presynodalny. Końcówka prac zespołów presynodalnych to świetna okazja do spotkania i omówienia tego, co będzie czekać osoby zaangażowane w synod w tej konkretnej fazie synodalnej. Dziś w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu odbyło się spotkanie dla pierwszej grupy delegatów z parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z indywidualnym rozważaniem słowa Bożego. Po modlitwie nastąpiło spotkanie w auli seminaryjnej, na której został przekazany harmonogram rozpoczynającego się 19 maja Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. - Wchodzimy w nową fazę. Do tej pory spotykaliśmy się w rejonach, a teraz będzie to w obrębie dekanatu. Chcemy, aby osoby zaangażowane w synod spotykały się i poznały w pozycji dekanatu - mówiła Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu.

Podczas spotkań rejonowych spotkali się delegaci z trzech dekanatów. - Te spotkania swoje cele spełniły. Miały one pomóc słabszym rejonom, które nie wiedziały, jak to powinno wyglądać, aby poczuły synod. Naszym zdaniem spotkania te były zbyt anonimowe i chcemy je teraz bardziej ożywić. Więc teraz patrzymy na dekanaty, bo to jest przyszłość. Część parafii nie jest w stanie objąć wszystkich problemów, nie da się tego zrobić zwłaszcza w małych parafiach. Będzie to możliwość poznania się i większej kontroli. Teraz jest taki etap, jeśli ktoś jest już np. zmęczony pracami w parafialnych zespołach, że można zrezygnować z zaangażowania w synod, ale to także czas, aby zaprosić nowe osoby - podkreślił bp Maciej Małyga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W najbliższym czasie - w maju - przygotowane są dwa kluczowe wydarzenia. Po pierwsze w parafiach spotkania mają mieć charakter dziękczynny za ten czas presynodalny. To przede wszystkim okazja do adoracji i rozważania słowa Bożego. Tu wskazany został fragment z Apokalipsy - List do Kościoła w Laodycei. To będzie także okazja do podsumowania i podziękowania za całoroczną pracę.

Reklama

19 maja to uroczyste otwarcie synodu o godz. 14.30 w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu oraz Eucharystia w katedrze wrocławskiej.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do przedstawienia planu działania synodalnego od maja 2024 do czerwca 2025. Po spotkaniu w auli nastąpiło wprowadzenie do spotkań w grupach, które miało być refleksją nad tym, co wydarzyło się podczas parafialnych i rejonowych spotkań presynodalnych.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-06 10:57

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli