Reklama

Polska

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

„Szczególnie czas epidemii stanowi dla Was dodatkowe wyzwanie. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny za Wasze zaangażowanie i profesjonalne działania związane z powstrzymywaniem rozwoju pandemii, jak również wspieranie lokalnych społeczności w akcji szczepień” - napisał. Z okazji święta WOT życzył, aby Bóg był dla żołnierzy „źródłem duchowej mocy, męstwa i mądrości w zaszczytnej służbie naszej Ojczyźnie i jej bezpieczeństwu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił powitał ks. ppłk Radosław Michnowski, dziekan WOT, który powiedział, że każde święto jest okazją do pogłębionej refleksji. – Pragniemy sobie uświadomić czego od nas dzisiaj oczekuje Ojczyzna i naród? – powiedział.

Kapelan przypomniał, że Cyprian Kamil Norwid określał Ojczyznę, jako wspólny obowiązek. – Ta norwidowska myśl nadaje również żołnierzom szczególne zadania w służbie dobru wspólnemu – przekonywał. Dodał, że słowo „służba” jest pojęciem pełnym „treści i godności”. – Kojarzy się z człowiekiem, który stoi na straży. Temu człowiekowi pokazano pewną przestrzeń, w którą ma się wpatrywać, skarb, którego ma strzec. Jego życie zostało włączone w szerszy plan. W ramach jego realizacji trzeba być gotowym i liczyć się z daniną krwi, a nawet ofiarą życia. Służba była, jest i będzie nieodłącznie związana z poświęceniem – powiedział kapelan.

Ks. ppłk Michnowski dziękował, żołnierzom za to, że swoje zadania wykonują z pasją i zaangażowaniem zgodnie z dewizą WOT: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. – Obce są wam postawy najemnika i niewolnika – powiedział.

Reklama

Zachęcił zebranych do modlitwy w intencji żołnierzy formacji. – Prośmy Boga o sokoli wzrok dla dowódców i żołnierzy, aby zawsze w porę dostrzegali grożące nam niebezpieczeństwa. Prośmy także o światły umysł, abyśmy zawsze rozumieli mechanizmy zła oraz z odwagą i mocą potrafili się mu przeciwstawić, uprzedzić je zanim wyrządzi szkodę. Bądźcie przekonani o słuszności swojej misji. Zawsze gotowi, zawsze blisko – zakończył.

Przed błogosławieństwem ks. płk Bogdan Radziszewski w imieniu abp. Józefa Guzdka odznaczył gen. dyw. Wiesława Kukułę, dowódcę WOT, płk. dr n. med. Beatę Betiuk z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz por. Monikę Nawrocką medalami Milito pro Christo. Życzenia żołnierzom WOT złożyli także przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelickiego.

Gen. dyw. Wiesław Kukuła podziękował wikariuszowi generalnemu za sprawowaną Eucharystię, dziekanowi WOT za słowa homilii a kapelanom za posługę w WOT. Podkreślił, że mógł liczyć na wsparcie duchownych w najtrudniejszych chwilach. – Nasi ojcowie z wiarą pełnili służbę Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Zgodnie z ich wolą w taki sposób wypełniamy ją i my. Proszę, żeby kapelani wojskowi nie ustawali w swej misji, a my żebyśmy pamiętali, że nawet z największej opresji, wspólnymi siłami i z pomocą Boga możemy się podnieść – powiedział.

Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT: 5. Mazowieckiej Brygady OT, 7. Pomorskiej Brygady OT, 11. Małopolskiej Brygady OT, 13. Śląskiej Brygady OT, 16. Dolnośląskiej Brygady OT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w Warszawie powstała tajna organizacja Służba Zwycięstwu Polski – zalążek przyszłego Polskiego Państwa Podziemnego. Ten dzień został uznany za najwłaściwszy dla ustanowienia święta WOT, którego żołnierze kultywują tradycję Polskiego Państwa Podziemnego. Jak podkreślają żołnierze WOT, „te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze”.

Liczebność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w tym roku przekroczyła 30 000 służących w 15 brygadach OT oraz dwóch centrach szkolenia. Do najważniejszych zadań WOT należy współdziałanie z wojskami operacyjnymi w przypadku wybuchu konfliktu, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. WOT mogą także prowadzić działania związane z ochroną społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji oraz cyberataków.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MEN: terytorialsi pomogą w organizowaniu kolonii i obozów letnich

media.terytorialsi.wp.mil.pl

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży – poinformował MEN. Wsparcie WOT będzie polegać w szkoleniach na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19, a w razie potrzeby także na pomocy medycznej i sanitarnej.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...