Reklama

Polityka

5 pytań do... Bartłomieja Wróblewskiego

Bartłomiej Wróblewski

wikipedia.org

Bartłomiej Wróblewski

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich jest nadal potrzebny, komu pomaga, czy najbliższe jego wybory zakończą się rozstrzygnięciem i czy kandydat PiS to fundamentalista, o tym w kolejnym wydaniu cyklu „5 pytań do…” odpowiada Bartłomiej Wróblewski, kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich, konstytucjonalista, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z list Prawa i Sprawiedliwości,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Grzybowski: Panie Pośle, czym się zajmuje RPO i czy jest konieczną instytucją w demokratycznym państwie prawa?

Bartłomiej Wróblewski: Instytucja rzecznika rozpowszechniła się w ostatnich dziesięcioleciach. Pierwotnie w państwach demokratycznych, państwach demokracji konstytucyjnej rzeczników nie było, ale w ostatnich dziesięcioleciach ta instytucja się rozpowszechniła, ponieważ zauważono, że obywatel w starciu z władzą publiczną bardzo często ma słabą pozycję. Wynika to z wykształcenia, z pieniędzy, z braku dostępu do sądu, z braku dostępu do mediów. Potrzebna jest taka instytucja, która te szanse - przynajmniej w niektórych przypadkach - będzie w stanie wyrównać i po to jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Sukces tej instytucji doprowadził oczywiście do tego, że instytucja rzeczników zaczęła się mnożyć. Zaczęto powoływać rzeczników wyspecjalizowanych, odpowiadających za różne sprawy, na przykład: Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Pacjenta, ale we wszystkich przypadkach chodzi o to samo- żeby sprawy ważne dla społeczeństwa, w których jednostka, czy nawet organizacje społeczne nie mają siły przebicia, miały instytucjonalne wsparcie u osoby, w instytucji, która ma kompetencje, żeby działać w obszarze konstytucyjnej wolności, za który jest odpowiedzialna.

- Został Pan nominatem Zjednoczonej Prawicy na RPO. Czy przyjął to Pan bardziej jako zadanie czy wyzwanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To jest na pewno duża, ważna funkcja i duża odpowiedzialność. Mam poczucie odpowiedzialności za tę sprawę. Jest to taka sfera funkcjonowania państwa, władzy publicznej, której znaczenie zaczęli rozumieć także wyborcy tradycyjnie zorientowani. Widzimy, że w debacie publicznej coraz częściej pojawiają się głosy, które kwestionują cel, znaczenie, zakres konstytucyjnej gwarancji praw i wolności, na przykład w obszarze życia, rodziny, praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, czy wolności sumienia i religii, a także wolności słowa, prowadzenia działalności gospodarczej. Naszym obowiązkiem jest obrona tego, co przyznaje nam konstytucja z racji tego, że jesteśmy ludźmi, czyli obrona klasycznych praw i wolności. Jest to więc ważna sprawa i duża odpowiedzialność, dlatego zdecydowałem się podjąć tego wyzwania.

- Czy jest Pan fundamentalistą, jak nazywa Pana lewica?

Reklama

BW: Lewica próbuje każdego, kto ma inny światopogląd niż progresywny- skrajnie lewicowy bądź liberalny, w taki czy inny sposób zaszufladkować. Właściwie próbują powiedzieć, że takie osoby nie mają prawa do udziału w życiu publicznym, zajmowania stanowisk. Widzimy, że proces wypychania ludzi o tradycyjnych poglądach bardzo daleko postąpił w krajach zachodnich, natomiast oczywiście nie znajduje to żadnych podstaw w konstytucji, jest sprzeczne z postanowieniami konstytucji, która mówi w artykule 60, że każdy obywatel na równych zasadach ma równy dostęp do urzędów, czyli także chrześcijanie nie mogą być tutaj w żaden sposób blokowani. Oczywiście paradoksalność polega na tym, że ja w dyskusjach publicznych posługuje się tylko argumentacją konstytucyjno- prawną, czy prawną, wynikającą z przepisów obowiązującego prawa. Nie argumentuję religijnie na przykład stanowiska dotyczącego ochrony życia, czy ochrony wolności religijnej, czy prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wszystkie te sprawy są uregulowane w konstytucji i to konstytucja stanowi gwarancję, więc nie musimy używać żadnych argumentów związanych z naszą wiarą, a mimo to środowiska progresywne uważają, że takie osoby nie powinny mieć udziału w dyskusji. Z drugiej strony oczywiście widać pewną słabość intelektualną, że nie podejmują dyskusji - już nawet nie dialogu, ale prostej dyskusji, bo merytoryczne argumenty bardzo często są wątłe, ale próbuje się jedynie zakrzyczeć, obrazić, wypchnąć.

- Decydując się na podjęcie tego zadania zapewne ma Pan jakiś plan działania. Co trzeba poprawić w RPO?

- Są cztery obszary: po pierwsze rzecznik musi zawsze stać po stronie najsłabszych, w szczególności niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów, po stronie dzieci i osób starszych, dalej, kobiet, na przykład samotnie wychowujących dzieci, dyskryminowanych z powodu niskich płac, zabezpieczenia społecznego, ale także ojców, którzy nie mają kontaktu ze swoimi dziećmi. W centrum zainteresowania rzecznika zawsze powinien być najsłabszy człowiek. Po drugie: chciałbym być rzecznikiem polskiej wsi, działać na rzecz praw i wolności polskich rolników, ale szerzej mieszkańców obszarów wiejskich. Trzeci i czwarty obszar to z jednej strony tradycyjne, konstytucyjne prawa wolności w zakresie życia, rodziny, praw rodziców i wolności wyznania, a z drugiej: klasyczne wolności liberalne, takie jak: wolność słowa, prawo własności, czy swoboda prowadzenia działalności gospodarczej. To są moje priorytety.

- Pańskie powołanie na nową funkcję, będzie zależne od głosowania w Senacie, gdzie partie opozycyjne mają większość. Jak Pan chce przekonać Senatorów do swojej kandydatury?

- Mam nadzieję, że argumenty i program dotyczący na przykład tradycyjnych, konstytucyjnych praw i wolności, a z drugiej strony liberalnych praw wolności, wsparcia dla polskiej wsi i osób niepełnosprawnych, nie będzie bez znaczenia dla senatorów, niezależnie od przynależności partyjnych, którzy na przykład są przywiązani do tradycyjnych, chrześcijańskich i patriotycznych wartości z jednej strony, z drugiej strony, na przykład dla tych, którzy odpowiadają szczególnie za polską wieś. Myślę tutaj o PSL, a w tym pierwszym przypadku myślę i o PSL, i o KO - bo są to osoby tradycyjnych przekonań. Dużo mówię o prawach i wolnościach rolników, mam nadzieję, że nie będą to argumenty bez znaczenia dla PSL. I oczywiście w centrum stawiam ludzi najsłabszych, więc także lewica - chociaż w niektórych sprawach światopoglądowych możemy się różnić - nie powinna tej sprawy lekceważyć, powinna przynajmniej ją rozważyć. Chciałbym także, żeby biuro rzecznika było miejscem pluralistycznym, gdzie będzie miejsce dla ludzi o różnych światopoglądach. To też jest taka płaszczyzna spotkania, która będzie być może jakimś argumentem dla senatorów, żeby rozważyli oddanie głosu za moją kandydaturą.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-27 09:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5 pytań do… Pana Ambasadora Tomasza Orłowskiego

Ambasador Tomasz Orłowski

Materiał Prasowy

Ambasador Tomasz Orłowski

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...