Reklama

Wiadomości

W środę Sejm ponownie zajmie się projektem dotyczącym wynagrodzeń dla lekarzy

stock.adobe.com

W środę w Sejmie posłowie ponownie zajmą się projektem dotyczącym wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19. "o to, że PiS chce odebrać wszystkim osobom, którym wczoraj Sejm przyznał 100 proc. większe wynagrodzenia, to świadczenie - przekazał PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nocy z wtorku na środę Sejm głosował 41 poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W środę w przerwie drugiego dnia obrad prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) zwołał Konwent Seniorów.

Po jego zakończeniu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że "PiS złożył projekt ustawy o niektórych świadczeniach w związku ze stanem kryzysowym po wystąpieniu COVID". "Chodzi o to, że chce odebrać wszystkim osobom, którym wczoraj Sejm przyznał 100 proc. większe wynagrodzenia pieniężne dotyczące walkę COVID" - dodał.

"Marszałek Terlecki poinformował, że poprzednie przepisy mogą zrujnować budżet państwa" - przekazał PAP Gawkowski. "PiS zachowuje się jak złodziej: kradnie pieniądze bohaterkom i bohaterom walki z COVID, które wczoraj wywalczyła Lewica" - dodał.

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) i szef klubu KO Cezary Tomczyk poinformowali dziennikarzy po Konwencie, że w Sejmie w środę mają się odbyć trzy czytania tego projektu po bloku głosowań.

W środę na stronach Sejmu pojawił się Poselski projekt zmian w ustawach w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. "Celem projektu ustawy jest konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19" - czytamy w uzasadnieniu.

"Wnioskodawcy uznali, że, zamiast korzystać z procedury reasumpcji, właściwe będzie znowelizowanie uchwalonej ustawy. Jest to konieczne nie tylko z uwagi na potrzebę zapewnienia równowagi budżetowej, ale także z powodów sprawiedliwościowych" - zaznaczono.

Reklama

"W przekonaniu wnioskodawców słuszny był zamiar przedstawiony w pierwotnym przedłożeniu zawartym w druku nr 683, który przewidywał wyższe świadczenia dla tych pracowników służby zdrowia, którym polecono realizowanie świadczeń w związku z epidemią COVID-19" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak podano, "osoby do bezpośredniego konfrontowania się z medycznymi skutkami pandemii powinny być szczególnie docenione, także finansowo". "Jednocześnie instrumenty gwarantowane przez budżet państwa powinny być uchwalane w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne, wyrażające się także w racjonalnie prowadzonej polityce finansowej" - głosi uzasadnienie.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Podziel się:

Oceń:

2020-10-28 16:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Będzie łatwiej do lekarza specjalisty

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Już od 1 marca br. nielimitowane wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa!

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous