Reklama

Niedziela Wrocławska

Przybyli do św. Jadwigi na Ucztę

Mimo wielkich niepewności z katedry wrocławskiej, w sobotni poranek, wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Michalina Stopka

Pątników było tylko 25. Było to spowodowane obostrzeniami, które tego dnia weszły w życie. Wśród pielgrzymujących byli m.in. ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW, Wiesław Wowk - “Kuzyn”, s. Maria Czepiel - elżbietanka, przedstawiciele mediów katolickich oraz pielgrzymi, którzy zazwyczaj działają w służbach pielgrzymkowych.

- Plany były zupełnie inne. Chcieliśmy, aby ten dzień był namiastką pielgrzymowania dla większej grupy osób. Niestety to nam się nie udało i musieliśmy w ostatniej chwili przeorganizować się i odwołać m. in. służby, które miały nam towarzyszyć - mówił Kuzyn

Reklama

Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 7:30 w katedrze wrocławskiej. Błogosławieństwa udzielił ks. Tomasz Płukarski. Przed wyruszeniem w drogę przedstawieni zostali wszyscy uczestnicy.

- Pielgrzymuję od ponad 25 lat. Dziękuję Panu Bogu i przewodnikowi za możliwość reprezentowania osób konsekrowanych na tej pielgrzymce - powiedziała s. Maria

Z racji ograniczeń wiele osób, mimo chęci, musiało pozostać w domu i łączyli się duchowo z pielgrzymami idącymi do Trzebnicy

Reklama

- Jako organizatorzy otrzymaliśmy wiele maili, w których nadawcy wyrażali żal, że nie mogą w tym roku pójść na pielgrzymkę. Wszyscy życzyli nam dobrej i szczęśliwej drogi - mówi Kuzyn

Podczas trzeciego etapu ks. Płukarski wygłosił konferencję związaną z hasłem tegorocznej pielgrzymki: “O Święta Uczto”. Na początku wszyscy pielgrzymi zostali poproszeni o przypomnienie sobie przełomowych momentów doświadczeń relacji z Bogiem. Wskazał na adorację i Eucharystię Zwrócił uwagę, że msza święta jest pamiątką, ofiarą i ucztą.

- Ucztę będziemy przeżywać na koniec pielgrzymki. Wszyscy jesteśmy na nią zaproszeni - powiedział ks. Tomasz.

Kaznodzieja mówił także o tym, aby podczas Mszy św. nie zarzucać Pana Boga naszymi problemami, słowami, dziękczynieniami, błaganiami, przeprosinami, ale po prostu być z Jezusem i jest tu wystarczające.

Przytoczył także historię pewnej kobiety, która miała problemy z mężem. Gdy, jako młody, kapłan, powiedział jej, aby poszła na Eucharystię, była zdziwiona, ale posłuchała i po pewnym czasie stali się praktykujący, a mąż pokonał nałóg.

Na pielgrzymce, wraz z siostrą Marią, szły postulantka i aspirantka.

- Ich obecność jest owocem m. in. pielgrzymowania na Jasną Górę. Tu zaznaczę, że u nas w zgromadzeniu jest kilka sióstr, które wybrały życie zakonne w spotkaniu z nami na pielgrzymce - podkreśliła s. Maria.

Modlono się nie tylko o powołania. Wśród intencji niesionych przez pątników były prośby o ustanie pandemii Covid-19, polecano swoje rodziny, Archidiecezję, chorych, cierpiących, w intencji “Orzecha”, modlono się za zmarłych.

- Pielgrzymka tegoroczna była bardzo skromna, ale mamy świadomość, że razem z nami pielgrzymowali wszyscy i też chcieliśmy wszystkich duchowo zabrać ze sobą. Był to dzień zaskakujący, bo mimo trudnej sytuacji w związku z pandemią, spotkaliśmy się z wielką życzliwością ludzi na trasie m.in. w Malinie czy Wysokim Kościele. Gdy szliśmy ludzie jadący samochodami nam machali. Widać było pozytywny odbiór idących pielgrzymów. Pogoda była deszczowa, ale każda pogoda dla pielgrzyma jest odpowiednia. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Bogu, że udało nam się dotrzeć i wszystkie intencje św. Jadwidze powierzyć - relacjonował po przybyciu do Trzebnicy ks. Płukarski.

O godz. 16:30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Płukarski, a homilię wygłosił ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii.

RELACJA Z MSZY

Warto dodać, że piesza pielgrzymka do Trzebnicy zrodziła się w 1979 r.,z inicjatywy studentów zgromadzonych wokół ks. Stanisława Orzechowskiego “Orzecha”, którzy chcieli modlić się za papieża Jana Pawła II i dziękować za jego pontyfikat.

- Papież często powtarzał, że św. Jadwiga jest patronką jego wyboru na Stolicę Piotrową - wspomina Kuzyn.

I do dziś osoba, dziś już św. Jana Pawła II jest wciąż żywa na pielgrzymkowym szlaku.

Święta Jadwigo Śląska - módl się za nami

Święty Janie Pawle II - módl się za nami

GALERIA ZDJĘĆ

2020-10-18 01:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: wierzę, że po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego

2020-11-23 19:03

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Adobe Stock

Wierzę, że po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wszystko zależy od rozwoju pandemii; jeśli będzie konieczność utrzymania obostrzeń, to ten powrót nastąpi stopniowo - dodał.

Minister Czarnek w Polskim Radiu 24 wyraził wiarę, że "po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego, które jest absolutnie konieczne dla nich, dla wszystkich rodziców, dla całej Polski i całej gospodarki".

"Jestem przekonany, że taka jest intencja również całej rady medycznej, która podpowiedziała rozwiązania, żeby te ferie zimowe skumulować w jednym terminie i przesunąć bliżej świąt Bożego Narodzenia, żeby przez te niecałe 2 miesiące dzieci nie chodziły do szkół i przez to ograniczyć też mobilność społeczeństwa i doprowadzić do jeszcze większego radykalnego spadku zachorowań" - mówił Czarnek.

Wtedy - przekonywał - "pojawi się płaszczyzna i możliwość powrotu do nauczania stacjonarnego, bo bez tego edukacja ograniczona, choćbyśmy stworzyli najlepsze warunki do nauki zdalnej, a milion złotych w ciągu zaledwie kilku miesięcy to ogromnie dużo środków, do tego, żeby taką naukę uefektywnić, to i tak nie zastąpi ona nigdy nauczania stacjonarnego".

Szef MEiN zaznaczył jednocześnie, że wszystko zależy od rozwoju pandemii. "Pewnie powrót (do szkół - PAP) będzie stopniowy, jeśli będzie taka konieczność, żeby jeszcze utrzymać reżim, obostrzenia i hamować mobilność społeczeństwa".

Wyjaśnił, że "najpierw pewnie będą wracać roczniki najmłodsze, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna, a więc klasy 1-3 szkoły podstawowej i pewnie te roczniki, które są najbardziej w potrzebie, czyli 8-klasiści, maturzyści i uczniowie w najwyższych programowo klasach szkół zawodowych".

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zmarł najstarszy biskup świata

2020-11-24 17:47

[ TEMATY ]

biskup

śmierć

Hiszpania

W Hiszpanii zmarł we wtorek najstarszy katolicki biskup świata, 104-letni Damián Iguacén Borau. Duchowny był emerytowanym ordynariuszem diecezji San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich.

Jak poinformowała w komunikacie Konferencja Episkopatu Hiszpanii, ostatnie lata swojego życia sędziwy hierarcha spędził w prowadzonym przez diecezję Huesca, na północnym wschodzie kraju, domu spokojnej starości. Z informacji przekazanych przez tę hiszpańską diecezję wynika, że do wtorkowego wieczora powinny zapaść decyzje co do daty pochówku bp. Iguacéna Borau. W komunikacie odnotowano, że ceremonia pogrzebu duchownego będzie uwzględniać wszystkie restrykcje epidemiczne obowiązujące na terenie wspólnoty autonomicznej Aragonii, gdzie pochowany zostanie hiszpański biskup.

Urodzony w 1916 r. w miejscowości Fuencalderas, w prowincji Saragossa, Damián Iguacén Borau święcenia kapłańskie przyjął w 1941 r. W 1970 r. papież Paweł VI mianował go ordynariuszem diecezji Barbastro-Monzón. Cztery lata później został przeniesiony do diecezji Teruel i Albarracín, a od 1984 r. pełnił siedmioletnią posługę w kanaryjskiej diecezji San Cristóbal de La Laguna. W czerwcu 1991 r. ze względu na wiek złożył na ręce papieża Jana Pawła II rezygnację z zajmowanej funkcji.

Po śmierci hiszpańskiego hierarchy najstarszym katolickim biskupem świata jest 101-letni bp Phocas Nikwigize, emerytowany ordynariusz diecezji Ruhengeri w Rwandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję